Podejmując pracę młody nauczyciel wchodzi w specyficzną atmosferę zawodową, która jest odzwierciedleniem stosunków panujących między dyrektorem a gronem nauczycielskim, nauczycielami a uczniami oraz między szkołą a domem rodzinnym ucznia. Wychowawca 10/2007
Po zakończonym pozytywnie stażu, kolejnym stopniem awansu zawodowego nauczyciela jest nauczyciel kontraktowy ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. O osiągnięcie tego stopnia można ubiegać się po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat od dnia nadania stopnia poprzedniego. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Swoją ocenę przedstawia również opiekun stażu i rada rodziców. Istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy ocenie dokonań nauczyciela jest umiejętność porozumiewania się z uczniem i rodzicami, zdolności organizacyjne, skuteczność rozwiązywania trudnych spraw wychowawczych, bezpieczny rozwój dziecka w szkole. Współpraca z rodzicami przy rozwiązywaniu problemów indywidualnych i klasowych oraz aktywność nauczyciela w organizowaniu życia szkoły i środowiska również będą przedmiotem tej oceny. W przypadku uzyskania oceny pozytywnej nauczyciel kontraktowy składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego.
Następnym stopniem awansu zawodowego nauczyciela jest nauczyciel mianowany ubiegający się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Zgodnie z rozporządzeniem, do najważniejszych zadań nauczyciela należy doskonalenie warsztatu i metod pracy, pogłębianie wiedzy i umiejętności służących własnemu rozwojowi, a także podnoszeniu poziomu szkoły, w której nauczyciel pracuje. Dokumentuje on swoje osiągnięcia i zapisuje wykonywane przez siebie zajęcia, co znacznie ułatwia wprowadzanie korekt i trafne wyciąganie wniosków z prowadzonych zajęć. Gromadzenie konspektów i scenariuszy zajęć ułatwi nauczycielowi późniejsze zebranie dokumentacji do realizacji planu rozwoju zawodowego.
Celem reformy szkolnictwa była poprawa funkcjonowania szkół. Równoległym zmianom uległa struktura organizacyjna szkolnictwa, programy nauczania, zarządzanie i nadzorowanie oświatą, sposób oceniania i egzaminowania uczniów, ale również kształcenia i doskonalenia nauczycieli oraz system ich awansowania i finansowania.
***
Nie tak dawno sama, jako uczennica, siedziałam w szkolnej ławce i czekałam, aby mnie czegoś nauczono, coś zaproponowano czy zadano do przygotowania. Moja rola ograniczała się raczej do słuchania i notowania pilnie w zeszycie. Szkoła z lat osiemdziesiątych i ta z początku XXI wieku to dwa różne światy. Pozycja nauczyciela w szkole znacznie różniła się od dzisiejszej – pedagog wzbudzał ogólny szacunek, respekt, a czasem wręcz grozę. Wraz ze zmianą ustrojową nastąpiły spore przeobrażenia w szkole. Coraz częściej polskie gimnazja i licea, a nawet podstawówki, do złudzenia przypominają amerykańskie szkoły prezentowane w filmach...
Wiele moich koleżanek i kolegów zostało nauczycielami. Teraz stoją z drugiej strony katedry. Ciekawe, co sądzą o swojej pracy? A może napiszą o tym do Redakcji? Interesujące wypowiedzi opublikujemy na łamach „Wychowawcy”.
[1] Marta Jankowska, Szkolny debiut, czyli pierwszy rok w szkole, za: www.literka.pl
[2] Informacje o awansie zawodowym nauczyciela za: www.edu.info.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.