Podejmując pracę młody nauczyciel wchodzi w specyficzną atmosferę zawodową, która jest odzwierciedleniem stosunków panujących między dyrektorem a gronem nauczycielskim, nauczycielami a uczniami oraz między szkołą a domem rodzinnym ucznia. Wychowawca 10/2007
Po pierwsze, nie załamywać się. Nabrać dystansu do uczniów, kolegów z grona pedagogicznego i rodziców. Nie tracić poczucia humoru i mimo wszystko zachować zimną krew. I być wytrwałym, nawet gdy doskwierają małe zarobki, niesforni uczniowie, czy szkolna biurokracja.
Dobrze też znaleźć osobę, do której ma się zaufanie i w trudnych sytuacjach jej się poradzić. Takie wzajemne wsparcie jest bardzo pomocne. Warto pamiętać, że nauczycielowi stażyście oraz nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż, dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna stażu. Opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze.
Do najważniejszych obowiązków opiekuna stażu należy przygotowanie wspólnie z nauczycielem planu rozwoju zawodowego na czas jego stażu. Plan ten powinien uwzględniać specyfikę szkoły oraz plan jej rozwoju, zadania do realizacji przez nauczycieli (zgodnie z rozporządzeniem MENiS), wymagania kwalifikacyjne, potrzebne do uzyskania kolejnego stopnia awansu, wiedzę, umiejętności i doświadczenia nauczyciela.
Opiekun powinien wspierać stażystę, krytycznie i obiektywnie oceniać jego pracę stażysty, systematycznie prowadzić dokumentację stażu, być szczerym i obiektywnym doradcą. Inną z powinności opiekuna stażu jest prowadzenie zajęć otwartych dla nauczyciela stażysty, który, zgodnie z rozporządzeniem, powinien uczestniczyć w takich zajęciach przynajmniej raz w miesiącu. Przygotowanie zajęć otwartych powinno polegać na zapoznaniu stażysty z tematyką, celami i metodami, jakie zostaną użyte podczas zajęć – z informacją o miejscu danej lekcji w ogólnym planie nauczania danego przedmiotu, wykazaniem związków celów danych zajęć z ogólnymi celami przyjętymi do przyjętego programu nauczania oraz wykazaniem szczególnych możliwości tkwiących w różnych metodach pracy stosowanych na lekcji.
Współczesny nauczyciel powinien odchodzić od roli instruktora, przekazującego jedynie wiedzę, stając się doradcą ucznia, wspomagając go w procesie integralnego rozwoju, uczyć otwartości na to, co nowe i wartościowe. W osiągnięciu tego celu pomocne są stopnie awansu zawodowego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.