Znana z agresji wobec Kościoła Joanna Senyszyn nie ukrywa zamiarów lewicy: Mam nadzieję, że w przyszłości Polska wybije się na niepodległość i zerwie Konkordat. Ale najpierw musimy mieć większość w parlamencie. Nikt z tzw. autorytetów nie zwrócił uwagi na tak obraźliwe wobec Polski i Stolicy Apostolskiej słowa. Idziemy, 20 kwietnia 2008
W maju 1998 r. została powołana przez Stolicę Apostolską Kościelna Komisja Konkordatowa, na czele której stanął bp Tadeusz Pieronek. Celem komisji jest wprowadzanie w życie zapisów konkordatowych i podejmowanie problemów związanych z relacjami Państwo – Kościół. Wkrótce powstała też Rządowa Komisja Konkordatowa.
Pierwsze wspólne spotkanie obu komisji miało miejsce 19 czerwca 1998 r. – Najpilniejszą sprawą bezpośrednio po powołaniu komisji było wprowadzenie w życie zapisów dotyczących uznania przez Państwo skutków cywilnych małżeństwa wyznaniowego. Pierwszym owocem prac Kościelnej Komisji Konkordatowej było przygotowanie dla Episkopatu propozycji tekstu dekretu generalnego w sprawie zakazu zawierania małżeństw kanonicznych bez skutków cywilnych – mówi członek Kościelnej Komisji Konkordatowej ks. Witold Adamczewski SJ. Już w listopadzie 1998 r. Kościelna Komisja Konkordatowa opracowała tekst instrukcji w tej sprawie i na Boże Narodzenie 1998 r. mogły być zawarte pierwsze małżeństwa konkordatowe.
W październiku 1998 r. na spotkaniu komisji kościelnej i rządowej powołano trzy zespoły robocze: ds. ubezpieczeń osób duchownych i spraw finansowych Kościoła, ds. szkolnictwa oraz ds. duszpasterstwa w szpitalach i więzieniach. Kościół odrzucił propozycję, aby kapelani więzienni byli funkcjonariuszami Służby Więziennej, mieli mundury, stopnie itp. Mają być ludźmi Kościoła. Komisja wydała instrukcję dotyczącą sposobu powiadamiania organów państwowych o uzyskaniu osobowości prawnej przez terytorialne i personalne instytucje kościelne.
Na posiedzeniach komisji kościelnej i rządowej omawiane są czasem sprawy drobne, ale istotne. Np. niektóre urzędy paszportowe odmawiały przyjmowania od sióstr zakonnych zdjęć w welonach. Są i poważniejsze. Sądy kościelne mają duże trudności w zdobywaniu dokumentacji medycznej w sprawach o nieważności małżeństwa ze względu na chorobę psychiczną czy impotencję. Przed komisjami wciąż wielkie zadanie – podjęcie tematu spraw finansowych Kościoła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.