„Jesteś tym, co jesz” – przestrzegają nas dietetycy, a my w trosce o nasze zdrowie, w mniejszym czy większym stopniu staramy się przestrzegać ich rad. Po zapoznaniu się z tygodniową ofertą medialną kierowaną do naszych dzieci nasuwa się myśl: „Uważaj! Staną się tym, co widzą i czytają!”. Cywilizacja, 26/2008
Na tej samej stronie została podana informacja o profilaktyce raka szyjki macicy (badania cytologiczne i szczepionka przeciw wirusowi HPV). Autorka ani słowem nie wspomina, że najlepszym sposobem profilaktyki przeciwko obu tym chorobom jest czystość i że oba te schorzenia mogą być efektem permisywnego traktowania współżycia seksualnego. Podany przez autorkę odsetek ludzi zakażonych chlamydiami wydaje się być zawyżony. Wg W. Wróblewskiej połowa polskich 19-latków nie miała za sobą doświadczeń seksualnych – czyżby więc prawie wszyscy z drugiej połowy byli zarażeni?
Cel wychowania
Celem wychowania, ogólnie rzecz biorąc, jest wzrastanie w swoim człowieczeństwie, czyli osiągnięcie dojrzałości we wszystkich sferach życia ludzkiego: duchowej, psychicznej, fizycznej, społecznej.
Jakie cele życiowe mają prezentowane młodzieży gwiazdeczki? Czy pokrywają się one z tym, o czym dla swych dzieci marzy większość rodziców? „Bravo”: Czujesz tęsknotę za normalnym życiem? Chcesz założyć rodzinę? Nicole Scherzinger: – Tak! Ale za jakieś 5 lat! Najpierw kariera! Marzę o dwójce dzieci, które tak jak ja tańczyłyby, surfowały i śpiewały! A ja bym całymi dniami gotowała. Albo lepiej: Mąż by gotował, a ja bym cały dzień jadła! (…) Ale to przyszłość. Dopiero, co skończyłam swój ostatni związek, bo jestem teraz tak zajęta, że stały związek jest niemożliwy”. Jeżeli młody człowiek będzie tu szukał odpowiedzi na ważne życiowe pytania, dowie się, że sensem życia jest kariera; rodzina jest ważna, ale może poczekać. Przyszłe życie rodzinne to też zabawa, a związki dzieli się na stałe i niestałe, wszystko to jest normalne i zależy od etapu życia, na jakim się jest.
Rozwój fizycznysprowadzony jest do dbania o swój wygląd – i to w celu zrobienia z siebie plastikowej Barbie lub Lolitki. Wszystkie czasopisma dla młodzieży prezentują nienaturalnie wyglądające, wymalowane dziewczęta.
Rozwój psychiczny – ograniczony jest głównie do relacji dziewczyna – chłopak o raczej zabawowym charakterze.
Rozwój społeczny – niestety nie zauważyłam nic, co pomogłoby młodemu człowiekowi dorastać w tej sferze.
Rozwój duchowy – wydawcy proponują zamiast niego świat magii i horoskopów. „Winx” proponuje zaklęcie na pewność siebie, na jego stronie internetowej 8-12-latka, jeśli ma problem, może zapytać wyroczni, lub na podstawie zestawienia imion i znaków zodiaku sprawdzić czy „pasuje” do niej wybrany chłopak. Każde wymienione czasopismo dla młodzieży i jego internetowa wersja zawierają również różne odmiany horoskopów.
Celem życia jest konsumpcja – kupowanie ciuchów, kosmetyków. Czytelniczki przygotowywane są do tego od małego dziecka. Czasopismo „Barbie” rozbudza potrzeby małych dziewczynek nie tylko w kierunku posiadania kolejnej lalki i jej gadżetów, ale również kosmetyków, ubrań itp. Logo Barbie obecne jest dziś nie tylko na plecakach szkolnych, ale również na sprzęcie sportowym i obuwiu. Wszystko to utrzymane jest w swoistej konwencji, która upodabnia dziewczynkę do lalki. Niestety część dziewcząt nie wyrasta z tego… Czasopisma dla kolejnych grup wiekowych skutecznie im w tym pomagają.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.