Pod koniec stulecia, w którym powszechnie przyjmowano, że władzę ma ten, kto sprawnie używa pistoletu, "światowe osiągnięcia" Jana Pawła II doszły do skutku, ponieważ obyły się bez pośrednictwa "normalnych" narzędzi władzy politycznej, co pomogło nam wyzwolić się z tyranii polityki. Azymut, 2001. Artykuł jest przedrukiem z "First Things" 110/2001.
Do połowy lat sześćdziesiątych Watykanowi udało się odzyskać miejsce przy międzynarodowym stole obrad. W roku 1965 Stolica Apostolska utrzymywała pełne dyplomatyczne stosunki z pięćdziesięcioma dwoma państwami, a po 1964 roku uzyskała status Stałego Obserwatora przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie powojenni papieże - Pius XII i Jan XXIII - rozwijali model papieża jako charyzmatycznej postaci życia publicznego, o uznanym w skali międzynarodowej autorytecie moralnym. Wówczas nadszedł moment przełomowy: Sobór Watykański II, którego nauczanie przyśpieszyło transformację katolicyzmu w Kościół "pokonstantyński" i umożliwiło odtworzenie papiestwa jako instytucji w pierwszym rzędzie ewangelicznej.
Zamiast pojmować Kościół przez analogię z państwem, jak miały to w zwyczaju czynić przez wieki teologia i prawo kanoniczne, Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium opisywała Kościół jako ruch ewangeliczny z misją powszechną, w którym celem urzędu (w tym Urzędu Piotrowego) jest ułatwianie wszystkim ochrzczonym znalezienia odpowiedzi na wezwanie do świętości. Zgodnie z Lumen gentium każda inna funkcja Kościoła, a więc także jego stosunki ze światem władzy, muszą służyć podstawowym celom ewangelizacji i uświęcenia.
Dignitatis humanae, soborowa deklaracja o wolności religijnej, nauczała, że państwo nie jest kompetentne w kwestiach teologicznych i ogłaszała rezygnację Kościoła z wszelkiej władzy i przymusu państwowego w głoszeniu prawdy. Tym samym Dignitatis humanae umożliwiła zaistnienie Kościoła katolickiego jako zdecydowanego i skutecznego promotora podstawowych praw człowieka.
Gaudium et spes, Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, dawała obraz wolnego i cnotliwego społeczeństwa pluralistycznego, tworzonego w interakcji systemu politycznego, ekonomicznego i kultury. Konstytucja Gaudium et spes wskazała Kościołowi miejsce nauczyciela i ewangelizatora kultury, a nie gracza politycznego w sensie konwencjonalnym.
Wreszcie Christus Dominus, soborowy dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele, oddziela wyraźnie Kościół od świata władzy, nauczając, że w przyszłości rządom nie będą przysługiwały przywileje związane z nominowaniem biskupów.
Ostpolitik
Z drugiej strony, by podkreślić niejednorodność ewolucyjnych zmian w dużych instytucjach i złożoność kwestii związanych ze spotkaniem Urzędu Piotrowego ze światem władzy, okres następujący bezpośrednio po Vaticanum Secundum był świadkiem ostatniej znaczącej inicjatywy papiestwa "konstantyńskiego" w jego liczącej 1650 lat historii. Była nią Ostpolitik Pawła VI (Giovanniego Battisty Montiniego) i jego pierwszoplanowego dyplomaty, arcybiskupa Agostina Casarolego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.