Określone zachowania lub kontakt z pewnymi substancjami ze względu na ich właściwości oraz strukturę ludzkiego organizmu i cechy psychiki mają działanie uzależniające, czyli wywołujące potrzebę ponownego z nimi kontaktu. Cywilizacja, 28/2009
Cnota rozumienia
Arystoteles wskazał na rolę intuicji intelektualnej (gr. nous, łac. intellectus) jako zasady swoistego oglądu (wizji) jakiegoś ogółu i jego rozumienie. Intuicja intelektualna nigdy nie myli się co do tego, co w rzeczy było i jest (czyli co do istoty rzeczy) [7]. Nadto jest ona ostatecznym źródłem i gwarantem prawdziwości ludzkiej wiedzy.
Bazą każdej wiedzy jest dowodzenie, które jednak nie może dowodzić wszystkiego, a mianowicie przesłanek dowodu. Tych musi dostarczyć intuicja intelektualna, stąd też jest ona ściślejszym i pewniejszym rodzajem poznania niż sama wiedza[8], ponieważ polega na bezpośrednim (niedyskursywnym) ujęciu tego, co istotne w poznawanym przedmiocie oraz daje wgląd w ogólne i konieczne relacje, dostarcza poznania pewnego i jako taka jest zawsze prawdziwa.
Na jej podstawie intelekt tworzy definicje, które „dotyczą istotnej natury rzeczy będącej w każdym przypadku czymś ogólnym i twierdzącym” [9]. One to właśnie stanowią przesłanki w dowodzeniu[10]. Dzięki intuicji intelektualnej dokonuje się również ogląd (pojmowanie) wyników rozumowania czy dowodzenia i przechodzenie przez poszczególne jego etapy.
Jest ona początkiem i końcem wszelkiego myślenia[11] i dzięki niej znamy pierwsze oczywiste zasady myślenia nie tylko teoretycznego, ale również praktycznego. Stąd obok roztropności jest nieodzowna dla dobrego działania[12].
Cnota mądrości
Mądrość (gr. Sophia, łac. sapientia) jest wiedzą[13] i podobnie jak wiedza, intuicja pierwszych zasad i roztropność jest nieomylna. Jest pewnym rodzajem wiedzy, najściślejszym, ponieważ zawiera w sobie naczelną wiedzę o sprawach najgodniejszych, poznanie samych najwyższych zasad i tego, co z tych zasad wynika[14]
Stąd jest niejako połączeniem wiedzy oraz intuicji intelektualnej i na tyle ma udział w każdej z nich, na ile dotyczy ich przedmiotów – mianowicie zasad i wyników dowodzenia[15]. Jej ścisłość i precyzja pochodzą nie tylko od sposobu poznawania, ale także od jej przedmiotu, który musi być niezmienny, stały, konieczny, wieczny, w najwyższym stopniu poznawalny[16], a więc przede wszystkim jest nim Bóg.
Stąd też wynika jej wyższość nad roztropnością, która dotyczy tego, co zmienne, co może być tak czy inaczej, co może być korzystne dla człowieka[17]. Mądrość jest także celem wszelkiej wiedzy, stąd jest naczelna w stosunku do każdej z nauk. Jej nadrzędność wynika także stąd, że poznaje cel, dla którego należy czynić wszystko inne.
Ponieważ celem każdego bytu i działania jest dobro, to jej przedmiotem poznania będzie najwyższe dobro w całej naturze[18]. Ponadto jest wiedzą najcenniejszą: najgodniejszą i najbardziej boską, bo dotyczy rzeczy boskich, a Bóg jest Pierwszą Przyczyną wszystkiego.
[7] Zob. Arystoteles, O duszy, tłum. P. Siwek, Warszawa 1988, 430 b 27.
[8] Tenże, Analityki drugie, 100 b 7.
[9] Tamże, 90 b 3.
[10] Tamże, 90 b 24.
[11] Zob. Arystoteles, Etyka nikomachejska, tłum. D. Gromska, w: tenże, Dzieła wszystkie, t. 5, Warszawa 1996, 1143 b 9.
[12] S. Thomae Aquinatis, Summa theologiae, I-II, q. 58, a. 4.
[13] Zob. Arystoteles, Analityki pierwsze, tłum. K. Leśniak, w: tenże Dzieła wszystkie, t. 1, Warszawa 1990, 48 b 14.
[14] Tenże, Etyka nikomachejska, 1141 a 16 n.
[15] Tenże, Etyka wielka, tłum. W. Wróblewski, w: tenże, Dzieła wszystkie, t. 5, Warszawa 1996, 1.34.14.1 n.
[16] Zob. tenże, Etyka nikomachejska, 1141 b 2.
[17] Zob. tenże, Etyka wielka, 1.34.17.5.
[18] Zob. tenże, Metafizyka, tłum. T. Żeleźnik, Lublin 1996, 982 b 5 n.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.