Czy biskup diecezji może mieszkać w bloku osiedlowym na siódmym piętrze? Może. Tak właśnie mieszka ordynariusz witebski bp Władysław Blin. Niedziela, 1 listopada 2009
O kościele
Ks. prał. Mirosław Skoczylas, proboszcz:
„Parafia pw. Jezusa Miłosiernego w Witebsku została erygowana w 2000 r. Początkowo wierni spotykali się w katedralnym kościele św. Barbary, bo nie było tutaj kaplicy. 16 listopada, w święto Matki Bożej Miłosierdzia, otrzymaliśmy zgodę na budowę tymczasowej kaplicy, która stanęła w ciągu trzech tygodni. Na początku pracowali tutaj księża salwatorianie, prowadzili budowę. Parafię pw. Jezusa Miłosiernego przejąłem w lipcu ubiegłego roku. Parafia obejmuje ¼ Witebska.
Na osiedlu Południe mieszka ponad 100 tys. ludzi, niedaleko jest jeszcze parafia pw. Świętego Ducha (100 tys.); oprócz tego w Witebsku są jeszcze dwie parafie – parafia pw. św. Barbary, którą prowadzą Dominikanie, i parafia św. Antoniego. W mieście mamy dwa dekanaty – Witebsk-Północ i Witebsk-Południe. Na niedzielną Mszę św. przychodzi 600-700, a nawet do 1000 osób. W parafii działają Żywy Różaniec i Legion Maryi, są też grupy ministranckie. W niedzielę odprawiane są cztery Msze św. – o godz. 10 (po białorusku), o godz. 12 (po białorusku dla dzieci), o 16.30 (po polsku) i o godz. 17.
Na polską Mszę św. przychodzi regularnie 20-30 osób. Chcielibyśmy, żeby ta parafia zaczęła tętnić życiem. W sali katechetycznej przy Caritas katechizujemy dorosłych. Coraz więcej ludzi prosi nas o chrzest. W tym roku ochrzciliśmy 27 osób, jak na warunki wschodniej Białorusi – dużo. Sam w tym roku, po uprzednim przygotowaniu, udzieliłem chrztu 15 osobom”. (JAL)
Witebsk
Witebsk to miasto przemysłowe nad rzeką Dźwiną, znajdujące się północno-wschodniej części Białorusi. Liczy ponad 350 tys. mieszkańców. Po wybudowaniu tutaj jednego z głównych węzłów kolejowych, stało się największym ośrodkiem gospodarczym Białorusi. Miasto może się pochwalić zakładami przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, metalowego, chemicznego, drzewnego, materiałów budowlanych i spożywczego oraz pięcioma szkołami wyższymi.
W Witebsku znajduje się wiele architektonicznych „perełek”, m.in.: barokowo -klasycystyczny ratusz z 1775 r.; klasycystyczny Pałac Gubernatora z XVIII wieku; neoromański kościół katedralny pw. św. Barbary z XIX wieku; kościół Bazylianów ufundowany w 1690 r. przez podkomorzego witebskiego Adama Fr. Kisiela na miejscu zabójstwa św. Jozafata Kuncewicza; cerkiew prawosławna pw. Matki Bożej Kazańskiej; obok Pałacu Gubernatora miejsce po zamku zniszczonym w XVII wieku – ul. Zamkowa; Dom Marca Chagalla – po remoncie w 1997 r. otwarto w nim Muzeum Chagalla; ruiny synagogi z XIX wieku.
W Witebsku organizowane są festiwale „Słowiański Bazar”, które genezą sięgają festiwali organizowanych w zaprzyjaźnionych ze sobą miastach: w Witebsku piosenki polskiej i w Zielonej Górze piosenki radzieckiej.
(Na podst. Internetu)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.