Nie oddawać wolności za świecidełka

Zawsze mówił o wolności w relacji do odpowiedzialności, do prawa moralnego, do sumienia. Podkreślał ważność więzi z Chrystusem, który jest Odkupicielem człowieka i nie zabiera człowiekowi wolności, ale ją gwarantuje i zabezpiecza. Przewodnik Katolicki, 11 października 2009



Jak patrząc na wielkiego Papieża Wolności nauczyć się być prawdziwie wolnym?

– Mimo że Jan Paweł II dźwigał na sobie tak wielkie sprawy, potrafił to czynić w wolności, gdyż był do końca oddany Bogu. To pełne zawierzenie Stwórcy było owocem wiary w to, że Bóg rządzi i kieruje światem, ale było też wynikiem przekonania, że jako przez Boga powołany, zrobił wszystko co do niego należało. Taką pewność, takie zaufanie daje wiara, modlitwa oraz niezwykła dyspozycyjność wobec woli Bożej, a przy tym całkowite oddanie życia Stwórcy i człowiekowi.

Nie jest łatwo dorównać takim osobowościom, po prostu świętym. W jego obecności ludzie czuli się wolnymi i bezpiecznymi, nawet jeśli zewnętrzne warunki na to nie wskazywały. Tak było podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, tak było w 1983 r. w czasie stanu wojennego. Tak może być w życiu każdego z nas, jeśli nie oddamy wolności za wszystkie świecidełka, jakie podsuwa nam świat. Naprawdę autentycznie wolnym można być w Chrystusie. On szedł na krzyż, On modlił się w Getsemani, nie jako zniewolony, ale do końca wolny. Tacy powinni być Jego uczniowie.

*****

Abp Kazimierz Nycz, urodził się w 1950 r. w Starej Wsi k. Oświęcimia. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 roku. Studiował w Metropolitalnym WSD w Krakowie, na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (licencjat z teologii), Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (doktorat z katechetyki). 16 kwietnia 1988 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. 9 czerwca 2004 roku mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim.

3 marca 2007 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim. Jest ordynariuszem katolików obrządku ormiańskiego i bizantyjskiego. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego, członkiem z wyboru Rady Stałej, a także członkiem zespołów: ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla, członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Był współodpowiedzialny za organizację większości pielgrzymek papieskich do Polski.


*****

Dzień Papieża Jana Pawła II

Równolegle do obchodzonego przez Kościół katolicki w Polsce Dnia Papieskiego, obchodzony jest też Dzień Papieża Jana Pawła II. Ma on status święta państwowego (ale nie dnia wolnego od pracy) i ustanowiony został przez Sejm RP uchwałą z dnia 25 lipca 2005 roku „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”. Dzień Papieża Jana Pawła II wyznaczony został jako święto na 16 października – a więc w rocznicę wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Od roku 2001 obchodzony jest również w polskim Kościele rzymskokatolickim Dzień Papieski - dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada w niedzielę przed 16 października. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Tematy Dni Papieskich:

2001 - "Pontyfikat Przełomów"
2002 - "Jan Paweł II - świadek nadziei"
2003 - "Jan Paweł II - Apostoł Jedności"
2004 - "Jan Paweł II - pielgrzym pokoju"
2005 - "Jan Paweł II - Orędownik prawdy"
2006 - "Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia"
2007 - "Jan Paweł II - Obrońca godności człowieka"
2008 - "Jan Paweł II - Wychowawca młodych"
2009 - "Jan Paweł II - Papież wolności"



«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...