Gdy zaproponowałem projekt moratorium na aborcję, chciałem zdemaskować zło, którym jest aborcja, i zmobilizować ludzi do walki z nim. Gdy pytają mnie, jakim prawem to zrobiłem, odpowiadam: Ponieważ jestem rozumną istotą ludzką. Fakt, że autoironicznie określam się jako pobożny ateista nie ma tu znaczenia. Niedziela, 16 marca 2008
18 grudnia 2007 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych znaczną większością głosów poparło moratorium na wykonywanie kary śmierci. Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjęła wynik głosowania. Szef jej misji przy ONZ – abp Celestino Migliore stwierdził jednak, że moratorium to powinno być pierwszym krokiem w szerszej debacie. „Kładliśmy duży nacisk i będziemy to nadal czynić, aby temat kary śmierci był rozpatrywany w szerszym kontekście promocji i obrony życia w każdej jego fazie od poczęcia do naturalnej śmierci” – powiedział dyplomata watykański.
Następnego dnia, 19 grudnia 2007 r., Giuliano Ferrara, założyciel i dyrektor opiniotwórczej gazety włoskiej „Il Foglio”, na łamach swego dziennika wystąpił z inicjatywą innego moratorium – „moratorium na aborcję”. Ferrara przedstawił swoją propozycją w liście zaadresowanym do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona oraz premierów i prezydentów państw. Pod listem podpisało się wiele wybitnych osobistości ze świata kultury i nauki, wśród nich: René Girard – francuski antropolog, członek Akademii Francuskiej, lord David Alton – zasiadający w brytyjskiej Izbie Lordów, Roger Scruton – angielski filozof z Bircbeck College, George Weigel – teolog i biograf Karola Wojtyły i Josepha Ratzingera, Robert Spaemann – emerytowany profesor filozofii Uniwersytetu Monachijskiego, s. Nirmala Joshi – przełożona Misjonarek Miłości, Richard John Neuhaus – wybitny teolog i dziennikarz amerykański, Carlo Casini – przewodniczący włoskiego ruchu pro-life.
Inicjatywa Ferrary odbiła się szerokim echem w całym świecie, a pod propozycją moratorium, która została umieszczona na stronie internetowej gazety, codziennie pojawiają się coraz to nowe podpisy. Poparł ją również Kościół. „Moratorium na aborcję” pochwalili kard. Angelo Bagnasco – przewodniczący Episkopatu Włoch i kard. Camillo Ruini – papieski wikariusz dla Rzymu, kard. Alfonso Lopez Trujillo – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Episkopat Indii na czele z kard. Oswaldem Graciasem – arcybiskup Bombaju wyraził nadzieję, że akcja na rzecz moratorium na aborcję obejmie Indie i cały świat.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.