Cukrzyca jest nazywana jedną z największych epidemii w historii ludzkości. Zabiera tyle samo istnień ludzkich co HIV/AIDS. Co roku zapada na nią 7 milionów ludzi, co 10 sekund gdzieś na świecie ktoś umiera z powodu jej powikłań. Przewodnik Katolicki, 10 czerwca 2007
Z przeprowadzonych 2 lata temu badań nadzorowanych przez Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków wynika, że Polacy nie zdają sobie sprawy z powagi problemu. Jedna trzecia ankietowanych nie wiedziała, że zachorowanie na cukrzycę może być dziedziczne, tyle samo nie wiedziało, że liczba zachorowań rośnie, ponad 90 procent nie wiązało choroby z otyłością. Zdaniem specjalistów dziś wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy nadal jest niewystarczająca. Z ponad 2 mln Polaków chorych na cukrzycę połowa nie jest tego świadoma. Ponieważ Polska zaliczana jest do krajów rozwijających się przypuszcza się, że do roku 2025 liczba rozpoznanych przypadków cukrzycy zwiększy się w naszym kraju o 170 proc. Stąd konieczność prowadzenia w sposób systematyczny i planowy badań populacji wysokiego ryzyka wystąpienia tej choroby, aby ją wcześniej wykrywać i prawidłowo leczyć. Na to są potrzebne ogromne środki, narodowy program zwalczania tej choroby, większa świadomość społeczeństwa i zrozumienie wśród polityków.
Cukrzyca nie jest jeszcze uleczalna, ale w wielu przypadkach cukrzycy typu 2, można zapobiegać. Profilaktyka cukrzycy to przede wszystkim zdrowy styl życia – znormalizowanie masy ciała i zwiększona aktywność fizyczna. Jeśli czujemy się zdrowi to raz na 3 lata należałoby wykonywać oznaczenia poziomu cukru we krwi. W przypadku nadciśnienia czy choroby wieńcowej trzeba robić badania laboratoryjne co roku, ponieważ zwiększają one ryzyko zachorowania.
Chorzy na cukrzycę prawidłowo leczeni i bez poważnych powikłań tej choroby są zdolni do wykonywania większości zawodów. Niestety często mają problemy ze znalezieniem pracy. Zdarza się, że pomimo posiadania wysokich kwalifikacji i wykształcenia chorzy na cukrzycę są dyskryminowani przez pracodawców, nierówno traktowani, jak również zwalniani z pracy. Przyczynia się do tego niska świadomość w społeczeństwie czym jest cukrzyca i jak się ją obecnie leczy i kontroluje. Aktywne życie z cukrzycą, w tym wykonywanie pracy zawodowej stało się łatwiejsze z chwilą wprowadzenia do leczenia analogów insuliny ludzkiej (szybko i długo działających), jak również nowych systemów podawania insuliny (wstrzykiwacze, osobiste pompy insulinowe) i monitorowania glikemii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.