Niedługo i ja, jak pasterze, wrócę do swojego domu, do swoich spraw. Jednak w moim sercu już na zawsze pozostanie ślad tego niezwykłego spotkania z Bogiem na Jego ziemi, Ziemi Świętej… Czas serca, 98/2009
Jak niezwykle brzmią tu słowa Ewangelii: „W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” (Łk 2,8-12).
Myślę też o słowach: „A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane” (Łk 2,20). Jak wspaniale odnoszą się one do minionych dni. Niedługo i ja, jak pasterze, wrócę do swojego domu, do swoich spraw. Jednak w moim sercu już na zawsze pozostanie ślad tego niezwykłego spotkania z Bogiem na Jego ziemi, Ziemi Świętej…
Kinga Fądziel (Kraków)
*****
Betlejem, Bayt Lahm (z hebrajskiego „miejsce chleba”) – miasto w środkowej części Palestyny. Położone w Judei, na obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu, 10 km na południe od Jerozolimy, na wysokości 765 m n.p.m. Aglomeracja Betlejem obejmuje jeszcze miasta Beit Jala i Beit Sahour.
Ludność ok. 30 tys., w większości Palestyńczycy chrześcijańskiego i muzułmańskiego wyznania. Chrześcijanie stanowią 1/3 ludności, jednak wielu z nich wyemigrowało w latach 2000-2003. W latach 1967-1995 miasto znajdowało się pod okupacją Izraela, od 1996 roku, na mocy układu z Oslo, jest częścią Autonomii Palestyńskiej.
Betlejem jest ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan i miejscem pielgrzymek, jako biblijne miejsce urodzenia króla Dawida i Jezusa z Nazaretu.
*****
"Od 2000 lat kolejne pokolenia chrześcijan wypowiadają nazwę Betlejem z głębokim wzruszeniem i radosną wdzięcznością. Podobnie jak pasterze i mędrcy, tak i my przybyliśmy, aby znaleźć Dziecię „owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” (Łk 2,12). Jak tylu pielgrzymów przed nami, klękamy w zachwyceniu i adorujemy niewysłowioną tajemnicę, która tutaj się dokonała.
Jan Paweł II, słowa wypowiedziane w Grocie Narodzenia (22 III 2000).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.