Niebiańska szata

Niedziela 36/2010 Niedziela 36/2010

Mariusz Drapikowski z Gdańska, który wykonał nowe korony i nową suknię dla Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, mówi obrazowo, że ta szata „spadła z nieba”. W suknię wbudowane są bowiem meteoryty ofiarowane przez Mariusza Grądmana – twórcę kopii Jasnogórskiej Ikony i Zbigniewa Tymińskiego – fizyka jądrowego

 

Artystyczna pieczęć współczesności

W artystycznej koncepcji Mariusza Drapikowskiego pojawił się zamysł, aby w płaszczu Matki Bożej można było dostrzec bijące serce narodu. Każdy pielgrzym powinien utożsamić się z zanoszoną przez siebie modlitwą, której wyraz plastyczny dostrzeże w sukni. Stąd na płaszczu okrywającym prawe ramię Maryi pojawił się elektrokardiogram – zapis zmian napięć elektrycznych, powstających w mięśniu sercowym, wykonany ze złota uzyskanego z przetopionych obrączek. – W tej sukni – wyjaśnia jej twórca – EKG, rejestrując pracę serca, ukazuje jego wzruszenia, emocje, jest symbolem miłości. W 1979 r. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze: „Bogurodzica niejako przemawia tym Cudownym Obrazem. (...) Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w Sercu Matki”. Wymowny jest fakt, że to właśnie paulini z Jasnej Góry, którzy opiekują się Ikoną Matki Bożej i służą pielgrzymom, wypowiedzieli swoje zawierzenia w imieniu całego narodu. Modlitewne zapisy zakonników zostały zaplombowane w srebrnych tulejkach i ukryte we wnętrzu szaty w pobliżu zapisu EKG oraz w księdze, którą na Obrazie trzyma Dzieciątko.

Dzieło Mariusza Drapikowskiego to czytelna realizacja zamiarów artysty, pragnącego przemówić językiem współczesnym. W tym duchu utrwalił w nowej szacie m.in. ostatnie dramatyczne wydarzenie – tragedię narodową z 10 kwietnia 2010 r. Umieścił w sukni Dzieciątka fragment rozbitego tupolewa, aby symbolicznie oddać hołd ofiarom katastrofy i wyrazić nadzieję, że znajdują się w zasięgu Bożego Miłosierdzia.

Nowoczesną formę wyrazu stanowią również elementy użyte do „uszycia” sukni Matki Bożej. Umieszczony jest w niej kamień księżycowy – materiał wyjątkowy, bowiem, jak podają eksperci, na Ziemi jest tylko 38 kg Księżyca. Wykorzystano także meteoryty odnalezione w różnych częściach świata – na pustyni w Maroku, w Chinach, w Stanach Zjednoczonych, na Syberii i w Polsce. Mówią one w swej symbolice, że Maryja jest Gwiazdą Przewodnią na drodze do Boga. Meteoryty to fragmenty materii pochodzenia pozaziemskiego, które swoją kosmiczną wędrówkę zakończyły na Ziemi, tworząc zjawisko „spadającej gwiazdy”. – W swojej symbolice gwiazdy kojarzone są z rodzącym się życiem (m.in. Gwiazda Betlejemska), są obrazem idei Boskiej, a także światła niebieskiego walczącego z mocami ciemności – wyjaśnia twórca sukni.

Szata modlitwą napisana

Nad powstaniem nowych szat dla Obrazu Jasnogórskiego zespół pod kierownictwem Mariusza Drapikowskiego pracował ponad dwa lata. Suknia waży 17 kg. To pierwsze wotum wykonane w całości z dobrowolnych darów Polaków. Za każdym z tych darów kryje się ludzkie serce i życie, złożone w darze Maryi.

3 marca 2010 r. korony zostały poświęcone przez Benedykta XVI w Watykanie w obecności o. Romana Majewskiego oraz twórców nowej szaty. Suknia nie była wtedy jeszcze gotowa, dlatego Ojciec Święty nie mógł jej zobaczyć. Naoczni świadkowie poświęcenia koron wyznają, że Papież był wyraźnie poruszony, gdy dowiedział się, iż stanowią one Wotum Narodu dla Matki Bożej. Z dużym zaciekawieniem dotykał koron z meteorytami i kamieniem księżycowym. Dzieło uzyskało papieskie błogosławieństwo.

Mariusz Drapikowski, omawiając symbolikę nowych koron i sukni dla Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, zdradza pewien wymowny fakt. Okazuje się, że gdy przeor Jasnej Góry odbierał w „L’Osservatore Romano” zdjęcia z poświęcenia koron przez Benedykta XVI, dowiedział się o promocji książki na temat Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, ze zdjęciami wykonanymi przy użyciu watykańskiego teleskopu. Zostało to odczytane jako aprobata dla użycia w nowej szacie Matki Bożej Jasnogórskiej fragmentów ciał niebieskich, które wraz z biżuterią lśnią na Obrazie jak konstelacje gwiazd na niebie. Mistrz Drapikowski wyjaśnia, że obok samej Ikony inspiracją w pracy było dla niego właśnie rozgwieżdżone niebo. Kolor nieba jest kolorem Matki Bożej i kieruje człowieka ku nieskończoności. – Suknia, mieniąca się barwami: niebieską, granatową i delikatnym odcieniem szafiru – mówi jej twórca – ma nie tylko zachwycić, ale także wskazać na zgodną z kanonem symbolikę, ukazującą nowe treści.

Na Cudowny Obraz Jasnogórski w nowej szacie należy patrzeć poprzez symbole w niej zawarte. Ta suknia jest dosłownie pisana modlitwą narodu polskiego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...