Wiara, wolność, niezależność

Przewodnik Katolicki 38/2012 Przewodnik Katolicki 38/2012

Jeszcze do niedawna media katolickie w Polsce traktowane były jak mało znaczące, niszowe wydawnictwa, które niewiele wspólnego mają z galopującą, wielobarwną rzeczywistością świecką. Dziś się to zmienia. Czy na stałe?

 

Cisza, która mówi

W tym roku po raz pierwszy także dziennikarze i medioznawcy – nie watykaniści, zdecydowali się na komentowanie papieskich dokumentów, a konkretnie – 46. Orę­dzia Ojca Świętego na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Krzysztof Skowroński, Anna Pietraszak, Ewa Czaczkowska i prof. Janusz Adamowski z Uniwersytetu Warszawskiego próbowali publicznie interpretować, a tym samym popularyzować papieskie przesłanie. Wymowne, że stało się to w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej, widać, że Kościół nie stroni od mediów i że ich nie potępia. Przeciwnie, posługuje się nimi, by kształtować w ludziach kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich. Ta symbioza dziennikarze świeccy–Kościół w przeszłości nie zawsze istniała. Ale to jeszcze nie koniec zmian.

TV Trwam wchodzi do gry

W tym samym czasie, gdy przygotowywano dziennikarską pielgrzymkę i komentowano przesłanie Benedykta XVI, pojawiła się informacja, że TV Trwam chce na żywo pokazać mecz piłkarski Polska–Anglia, który ma zostać rozegrany 16 października. Ta zaskakująca wiadomość potwierdza tylko wzmocnienie potencjału stacji, którą decydenci od wielu miesięcy chcą skazać na niebyt. Śmiem twierdzić, że teraz tym bardziej będzie ona zwalczana, wchodzi bowiem na obszar zarezerwowany dotąd dla najważniejszych graczy na tym rynku. Prawa do pokazywania tych meczów nie są tanie, to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy euro. – Technicznie i organizacyjnie do takiego przedsięwzięcia jak transmisja meczu Polska–Anglia jesteśmy przygotowani – mówi mediom poseł Andrzej Jaworski, prowadzący w imieniu TV Trwam negocjacje z firmą dysponującą prawami do meczu. Czy to nie za duży wydatek dla stacji ? – Wiemy, na czym polega ten biznes. Tak jak inne stacje telewizyjne potrafimy sobie wyliczyć, kiedy transmisja będzie opłacalna – uspokaja Jaworski. I zdradza, że widać już zainteresowanie reklamodawców ewentualną transmisją meczu w TV Trwam, ale o konkretach będzie można mówić dopiero po uzyskaniu prawa do transmisji. Tu również możemy zauważyć, iż bez względu na rezultat negocjacji, sam fakt ich podjęcia jest istotny. Nie damy się zepchnąć do narożnika, nie ustąpimy – komunikują nam twórcy katolickiej telewizji. Chcemy i mamy prawo być na tym rynku.

Pierwsze komentarze internautów do tej informacji sączęsto  entuzjastyczne,  w takim internetowym stylu: „Tadek, fajny z ciebie gość, dzięki”,  „super, chcę obejrzeć mecz za darmo, wszystko mi jedno gdzie” oraz nowe, sygnalizujące zmiany w świadomości: „obejrzyj mecz, może przy okazji oglądniesz w TV Trwam wiadomości. Wyższy poziom niż tzw. tv publicznej. Banialuków tam nie opowiadają i kolejność  wiadomości jest taka, jak powinna być”.  Przez mecz do ewangelizacji  i wolności słowa? Czemu nie…       

Jan Pietrzak, satyryk

– Zachęcam do wzięcia udziału w marszu w obronie wolnych mediów. To bardzo ważny moment tego roku i w naszej historii najnowszej. Ponieważ tak się stało, że ta wolność mediów w zasadzie gdzieś wyparowała. Polsce grozi dyktatura jednej opcji prorządowych mediów. Polska jest zalewana przez propagandę rządowych mediów, a w mediach nie ma wolności. Jedyną stacją telewizyjną, w której można posłuchać prawdy, informacji i komentarzy, jest Telewizja Trwam, dlatego trzeba o nią walczyć, to się samo nie zrobi, wolność musi być wywalczana codziennie.

www.radiomaryja.pl

Red. Ewa Czaczkowska, publicystka „Rzeczpospolitej” i Areopagu21

– Tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w zasadzie mogłoby być adresowane do wszystkich, gdyż wskazuje warunki, jakie muszą być spełnione, żeby była to komunikacja efektywna. A z nią wszyscy mamy problemy, nie tylko w mediach, ale również w społeczeństwie i w polityce czy w życiu rodzinnym. Warunkiem dobrej komunikacji jest zarówno słowo, jak i milczenie. Milczenie – po to, żeby usłyszeć drugiego człowieka, żeby usłyszeć i poznać siebie oraz umiejętnie ubrać swoje myśli w słowa. To jest papieskie wołanie do nas wszystkich, a nie tylko do mediów.     KAI

I Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę 13 X 2012

Jej pomysł zrodził się w Oddziale Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i został podjęty przez całe stowarzyszenie oraz przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Jako stały termin tych spotkań została uzgodniona z ojcami paulinami właśnie druga sobota października. Może w niej uczestniczyć każdy dziennikarz.

Program tegorocznej pielgrzymki:

  11.00–12.00 – Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem   abp. Wacława Depy – metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu,

  12.15–14.00 – spotkanie dziennikarzy w Sali Różańcowej,16.00 – modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny i wolności mediów w Polsce w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (poprowadzą księża z KSD).

Więcej informacji na stronie: www.katolickie.media.pl.

 

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...