Jakakolwiek propaganda wyborcza, pod poważnymi sankcjami, jest zabroniona. Można jedynie rozmawiać w łonie zakonu o poszczególnych kandydatach, zbierać o nich opinie. Takie rozmowy już trwają od dłuższego czasu. Niedziela, 6 stycznia 2008
– A co ich łączy?
– Na pewno jest to duch ćwiczeń ignacjańskich, które każdy jezuita odprawia. Z tego rodzi się bliska jezuitom duchowość Wcielenia. Uważamy, że Boga można szukać i spotkać wszędzie. Dlatego, oprócz normalnych prac w Kościele, staramy się żyć i działać gdzieś na obrzeżach, „na pograniczu”.
Osobiście uważam, że jednym z fundamentów naszej tożsamości jest tzw. czwarty ślub. Chodzi o ślub posłuszeństwa papieżowi co do misji. Św. Ignacy bowiem zawsze chciał, żeby zakon był oddany papieżowi. Moim zdaniem w minionych dziesięcioleciach jezuici źle przeżywali ten czwarty ślub. Zamiast być prawdziwym wsparciem dla Ojca Świętego, byli nazbyt gorliwymi jego krytykami. Często była to krytyka po prostu niedojrzała, niedobra. Chciałbym, żeby m.in. dzięki tej kongregacji generalnej jezuici bardziej poczuli się ludźmi papieża.
Oczywiście to wszystko nie oznacza, że obecne relacje jezuitów z papieżem są złe. Cieszymy się zaufaniem Stolicy Apostolskiej, prowadzimy np. Radio Watykańskie, jezuita jest rzecznikiem Watykanu.
– A jak wyglądają relacje jezuitów ze świeckimi? Na kongregacji też o tym będzie mowa.
– Żeby móc kontynuować wiele naszych dzieł apostolskich, potrzebujemy jeszcze lepszej, głębszej współpracy ze świeckimi. Zależy nam przede wszystkim na takich świeckich, którzy nie tylko u nas pracują, ale również żyją naszą duchowością.
– Czy jezuici w Polsce narzekają na spadek powołań do zakonu?
– W Polsce są 2 prowincje: krakowska i warszawska. Należy do nich prawie 700 jezuitów. Nie narzekamy może na jakiś drastyczny spadek powołań, ale nie ma też wzrostu. A ponieważ prowadzimy więcej dzieł apostolskich niż kilkanaście lat temu, problemem jest niedostateczna liczba jezuitów do włączenia się w te dzieła.
– Jakie najważniejsze dzieła warto tutaj wymienić?
– Ważnym polem naszego działania w Polsce jest edukacja i apostolat intelektualny. Prowadzimy dwie szkoły wyższe: Papieski Wydział Teologiczny „Bobolanum” w Warszawie i Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie. Na uczelni krakowskiej studiuje ponad 2 tys. osób! Mamy też gimnazja i licea.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.