Po raz dziesiąty odbędzie się w Toruniu Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs. Jest to największy tego typu festiwal w naszej części Europy. Przewodnik Katolicki, 24 czerwca 2007
Niektórzy twierdzą, że nie istnieje takie zjawisko jak „muzyka chrześcijańska”, i że ta nazwa to zwykły wymysł dziennikarzy, którzy wszystko muszą jakoś zaszufladkować. Faktem jednak jest to, że istnieje w Polsce spora grupa artystów, którzy poprzez swoją muzykę pragną przekazać głębokie duchowe przesłanie. Przesłanie wprost chrześcijańskie. Festiwal SOS w Toruniu od początku swego istnienia taką muzykę chciał prezentować. Przez dwa festiwalowe dni, na scenie pod Fosą, u brzegów Wisły, jest miejsce na wszystkie gatunki muzyki: soul, jazz, pop, country, rock, blues, reggae, piosenkę poetycką, hiphop czy gospel. Wspólny dla wszystkich wykonawców jest światopogląd i wiara w jednego Boga. Zorganizowany po raz pierwszy dziesięć lat temu Festiwal SOS był odpowiedzią na inne wydarzenia, jakie mniej więcej w tym samym czasie miały miejsce w Polsce.
Radykalnie o Bogu
Dziesięć lat temu wydana została książka „Radykalni” – świadectwo powrotu do Kościoła Katolickiego czołowych postaci polskiej muzyki rockowej. Dzisiejszy dziennikarz „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz przeprowadził wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem i Piotrem Żyżelewiczem w okresie, kiedy pałał w nich neoficki entuzjazm. Z każdym z nich Pan Bóg prowadził swoją historię. Może to zabrzmi jak bajka, ale stało się tak, że pewnego razu, niemal w jednym czasie ale niezależnie od siebie, wszyscy doznali czegoś w rodzaju objawienia Bożej Miłości. Jak do tego doszło można przeczytać na kartach wspomnianej książki. Kiedy jest się muzykiem to nic dziwnego, że o tym zakochaniu chce się opowiedzieć poprzez muzykę. Ponad dziesięć lat temu nie istniał w Polsce zespół rockowy, który śpiewałby otwarcie o Bogu. Muzyka chrześcijańska początku lat 90-tych w pobożnych środowiskach młodzieżowych kojarzona była z oazowymi piosenkami śpiewanymi przez przyparafialne schole. Ni stąd ni zowąd pojawiło się pragnienie wspólnego grania i błogosławienia Boga w formie, w jakiej muzycy: Tomek Budzyński, Darek Malejonek i Robert Friedrich czuli się najlepiej. Tak powstał zespół 2 Tm 2,3, który istnieje do dziś.
Niedawno swoje dziesięciolecie obchodziło także pismo „Ruah” – pierwszy w Polsce magazyn zajmujący się muzyką chrześcijańską. Powstanie zespołu 2 Tm 2,3 jak i gazety „Ruah” ma wspólne korzenie, którymi były coroczne Spotkania Muzyków Chrześcijan w Ludźmierzu. Przyjeżdżali tam amatorzy posługujący w swoich wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym i znani jazzmani: Marcin Pospieszalski, Robert Cudzich, Mietek Szcześniak. Wieczorne nabożeństwa uwielbieniowe prowadzili muzycy związani z zespołem New Life Music i rewelacyjny chór Deus Meus prowadzony przez dominikanina o. Andrzeja Bujnowskiego. W tym środowisku narodził się pomysł stworzenia pisma „Ruah”. Tam też odbył się pierwszy koncert zespołu 2 Tm 2,3.
«« | « |
1
|
2
|
3
|
»
|
»»