Modlitwa Kościoła za zmarłych to z jednej strony pomoc tym, którzy staną przed Bogiem, prośba o przebaczenie ich grzechów, a z drugiej strony zachęta dla żyjących do nadziei na życie wieczne, wedle słów Chrystusa: "Jestem zmartwychwstanie i życie".
Eschatologiczna świadomość przeciętnego katolika ukształtowana jest najczęściej przez klasyczną naukę o rzeczach ostatecznych. Jako chrześcijanie wierzymy w komunię wszystkich w Chrystusie - zarówno tych, którzy są pielgrzymami na tej ziemi, jak i zmarłych, których oczyszczenie dokonuje się w czyśćcu, a także błogosławionych i świętych w niebie. Poza śmiercią istnieje inny świat, z aniołami i wszystkimi zmarłymi, "już zbawionymi". Między dwoma światami - niewidzialnym i widzialnym - istnieją nieprzerwane więzi. Żyjący mogą modlić się za zmarłych, a także zmarli mogą pośredniczyć i wstawiać się za żyjącymi. Jest to tajemnica komunii świętych - Świętych Obcowania.
W komunii tej na uprzywilejowanym miejscu znajduje się Maryja Dziewica, czczona w sanktuarium Matki Bożej z Montligeon we Francji jako Wyzwolicielka i Pocieszycielka Strapionych. Sanktuarium jest poświęcone Maryi. Znajduje się ono na zachód od Paryża, w Normandii, w departamencie Orne (ze stolicą Alençon, gdzie urodziła się św. Teresa z Lisieux).
Ludzie przyzywają tu Maryję, gdyż doświadczają Jej mocy wstawienniczej. Zarówno za życia, jak i po śmierci, Maryja nie opuszcza swych dzieci. Przyczynia się do ich "oczyszczenia", czyniąc ich zdolnymi do wejścia do Królestwa Jej Syna. Pragnie doprowadzić dusze czyśćcowe do jak największej bliskości z Bogiem.
Dzieło pomocy duszom czyśćcowym
Fundator Dzieła z Montligeon, ks. Paul Buguet, urodzony w 1843 r., jako kapłan został skierowany w 1878 r. do La Chapelle-Montligeon, małego miasteczka, gdzie zastał ubogich mieszkańców. Odrestaurował kościół, zbudował zbiornik wodny dla zaopatrywania w wodę pitną, zaprojektował też linię kolejową. Wszystko to czynił dla dobra mieszkańców. Tu też podjął się realizacji idei utworzenia Dzieła ratowania dusz cierpiących w czyśćcu. Myślał o tym już wcześniej, przed przybyciem do La Chapelle, kiedy został dotknięty przez trzy zgony w swojej rodzinie. Odtąd w modlitwach i medytacjach ks. Bugueta powracała myśl ulżenia duszom czyśćcowym.
W 1884 r. ks. Buguet otrzymał zgodę od bp. François-Marie Trégaro, ordynariusza diecezji Sees, na utworzenie pod patronatem Maryi Wyzwolicielki Dzieła "wynagradzającego" dla uwolnienia dusz czyśćcowych. Zachęcony przez papieża, w 1893 r. udał się na pielgrzymkę, niosąc przesłanie Dzieła z Montligeon. Przemierzył Europę Zachodnią i Centralną, Wyspy Brytyjskie, Australię, Indie i Stany Zjednoczone. Z biegiem lat Dzieło rozwinęło się na całym świecie. W 1910 r. liczyło już kilka milionów członków. Liczne grupy modlitewne i życia chrześcijańskiego powstały w Europie, Ameryce, Azji, a zwłaszcza w Afryce. Każdego dnia na całym świecie były odprawiane Msze święte w intencjach powierzanych Matce Bożej z Montligeon.
Ks. Paul Buguet, zachęcony przez licznych przyjaciół, postanowił utworzyć drukarnię i publikować biuletyn Dzieła Montligeon. Na początku prace były prowadzone w bardzo skromnej salce przykościelnej, z pomocą mieszkańców ubogiej La Chapelle. Ze wszystkich zakątków Europy napływały zamówienia na wydawany biuletyn. Ks. Buguet zaangażował większą liczbę robotników, dbając usilnie o to, aby mieszkańcy jego parafii mieli pracę. W tym okresie sporo czasu poświęcał na tłumaczenie różnych publikacji mówiących o czyśćcu oraz roli Matki Bożej w dziele Odkupienia.
Do La Chapelle zaczęli napływać pielgrzymi z Francji i innych państw, aby modlić się za zmarłych. 29 sierpnia 1928 r. papież Pius XI kościołowi NMP Wyzwolicielki nadał godność bazyliki. W 1935 r. odbyła się koronacja figury Matki Bożej. Z biegiem czasu figura i obraz zostały uznane przez wiernych za cudowne, gdyż przy nich w modlitwie otrzymywali ukojenie.
16 listopada
Obecnie sanktuarium świętuje jubileusz 100-lecia sprawowania pierwszej Mszy świętej. Obchody rozpoczęły się 31 maja i potrwają do 16 listopada. Skąd te daty? 13 maja 1911 r. został zbudowany nowy kościół w Montligeon, a 1 czerwca ks. Buguet celebrował w nim pierwszą Mszę. 16 listopada obchodzone jest święto Matki Bożej Wyzwolicielki, której figura znajduje się w centralnej części świątyni. Ten dzień stanowi klamrę jubileuszu w Montligeon.
Przy sanktuarium znajduje się centrum dokumentacji zwane "Eschaton", w którym gromadzone są materiały na temat życia po śmierci, czyśćca, piekła, raju, nieba. Dokumenty są dostępne na miejscu, można je również zamówić przez internet.
Sanktuarium Matki Bożej z Montligeon chce być miejscem pokoju, spotkania i rozmowy dla osób pogrążonych w żałobie. Tutaj każda osoba może złożyć swoje brzemię, opowiedzieć o swoim smutku i odnaleźć pokój. Sanktuarium proponuje modlitwę za zmarłych. Modlić się - to świadczyć wobec osoby zmarłej, że nasza "miłość jest silniejsza niż śmierć".
Jubileusz sanktuarium
Do Dzieła przypisane są odpusty zupełne. Otrzymać je może ten, kto wstępuje do Bractwa Matki Bożej z Montligeon. Ponadto odpusty uzyskać można w uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, Wniebowzięcia NMP, Apostołów Piotra i Pawła oraz Wszystkich Świętych, w święto NMP Anielskiej (2 sierpnia), we wspomnienie NMP Wyzwolicielki (16 listopada). Odpusty można uzyskać także w bazylice w dniu corocznej pielgrzymki, która organizowana jest w maju.
Wspólnoty Bractwa Matki Bożej z Montligeon rozsiane są na całym świecie. Ks. Paul Preaux, były rektor sanktuarium w Montligeon, w jednym z wywiadów zamieszczonych na łamach pisma "Chemins d'Eternité", ukazującego się w Montligeon, przypomniał słowa fundatora, że Bractwo nie jest dla nikogo zamknięte. W tym samym wywiadzie s. Marie-Aimee ze zgromadzenia Sióstr Nowego Przymierza (obecnego przy sanktuarium w Montligeon od 2000 r.) podkreśliła, że zapis do Bractwa jest jednocześnie osobistym aktem wiary w Chrystusa i komunię świętych.
Członek Dzieła przez modlitwę i ofiarę życia, kierując się duchem Ewangelii, przychodzi z pomocą członkom Bractwa, zarówno żyjącym, jak i zmarłym. Jednoczy się, na ile może, z Mszami, które Bractwo odprawia każdego dnia w Montligeon oraz w sześciu innych miejscach na świecie, w intencjach członków Bractwa, szczególnie za zmarłych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.