Marzysz o wakacyjnych podróżach, ale nie masz pieniędzy na wyjazdy? W dodatku nudzisz się i nie masz co zrobić z wolnym czasem? Znajdź pracę.
Owoce dojrzewają, w biurach i fabrykach pracownicy idą na urlopy – wakacyjna praca czeka. Gdzie szukać ofert? Ile da się zarobić? Na co trzeba uważać?
Poszukując pracy, nie tylko wakacyjnej, warto zgłosić się do Ochotniczego Hufca Pracy. To ogólnokrajowa instytucja, która bezpłatnie pomaga młodzieży w wieku 15–25 lat w znalezieniu pracy. Prowadzi również poradnictwo zawodowe i organizuje różne kursy, dzięki którym można uzyskać kwalifikacje zawodowe. Oferty są bardzo różne; pracę możesz znaleźć w branży handlowej i przy zbiorze owoców, w ośrodkach turystycznych i przemyśle spożywczym, w biurze i w budownictwie. – Żeby otrzymać pracę za pośrednictwem OHP, wystarczy przyjść i się zarejestrować – mówi Alicja Słysz, koordynator ds. rynku pracy. – Pracować mogą już szesnastolatki – dodaje. Jeżeli masz 15 lat, musisz mieć zgodę rodziców. Każdy, kto przyjdzie, powinien mieć ze sobą dokument tożsamości, na przykład dowód, legitymację szkolną lub studencką. Dodatkowym atutem jest posiadanie ważnej książeczki zdrowia i badań sanepidu. Osoby z takimi dokumentami mają szerszy wybór ofert. Mogą pracować w gastronomii oraz wszędzie tam, gdzie jest kontakt z żywnością. \
Lżej i krócej
Warunki zatrudnienia nastolatka reguluje kodeks pracy (art. 190–206) – mówi Alicja Słysz. – Jeśli nastolatek chce podjąć pracę, musi mieć co najmniej ukończone gimnazjum oraz posiadać świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca, którą chce wykonywać nie zagraża jego zdrowiu – dodaje. Pracodawca ma obowiązek zapewnić ci opiekę i pomoc, niezbędne do wykonywania powierzonej pracy w sposób właściwy i bezpieczny. Jako pracownik młodociany możesz wykonywać tylko prace lekkie, czyli takie, które nie powodują zagrożenia dla zdrowia i rozwoju psychofizycznego. Do takich prac należy np. zbieranie owoców, prace biurowe, sprzątanie czy obsługa komputera, np. wyszukiwanie informacji z baz danych. Wymiar czasu pracy nastolatka nie może przekroczyć siedmiu godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy chcesz pracować u więcej niż jednego pracodawcy. Jeśli masz 16–18 lat, nie możesz pracować w godzinach nadliczbowych ani w nocy.
Za ile?
Jeśli podpisałeś umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek wypłacić ci umówione wynagrodzenie. Nie może być ono niższe niż dwa tysiące zł brutto miesięcznie przy umowie o pracę i trzynaście zł brutto za godzinę przy umowie zlecenia. Pracodawca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy powinien potwierdzić na piśmie ustalenia odnośnie do rodzaju umowy oraz jej warunków. Umowa o pracę powinna też określać rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy, termin jej rozpoczęcia i zakończenia. Przed przyjęciem do pracy, bez względu na rodzaj zawartej przez ciebie umowy, pracodawca ma obowiązek – na swój koszt – skierować cię na badania lekarskie oraz przeszkolić w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracując w czasie wakacji, możesz podpisać: umowę o pracę na czas określony, umowę zlecenia, umowę o dzieło lub umowę z agencją pracy tymczasowej. Pamiętaj, zanim podpiszesz umowę, sprawdź agencję! Wykaz agencji zatrudnienia, uprawnionych do świadczenia usług, znajdziesz na: stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz Jeśli chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje umów, jakie są twoje prawa i obowiązki, związane ze świadczeniem pracy na ich podstawie – odwiedź stronę: www.pip.gov.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.