Zbliżamy się do wielkiej rocznicy, ale nie sposób wyobrazić sobie świętowania jedynie samej daty, czy też wydarzenia, o którym zbyt wiele nie wiemy. Wielka Nowenna Fatimska to idea duszpasterska, mająca na celu przygotowanie nas przez modlitwę, katechezę, lekturę i pokutę do tego szczególnego czasu łaski. Niedziela, 10 maja 2009
Ks. inf. Ireneusz Skubiś: – Została po śp. ks. Mirosławie Drozdku bardzo duża spuścizna ideowa i administracyjna. Zespół Księży Pallotynów przejmuje ją i chce uporządkować. Ksiądz Dyrektor jest odpowiedzialny za Sekretariat Fatimski. Czym on jest i jak organizacyjnie zechce go Ksiądz poprowadzić?
Ks. Krzysztof Czapla SAC: – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach to znane nie tylko w Polsce miejsce, gdzie płonie ogień wierności orędziu Matki Bożej z Fatimy. Od kilkunastu lat przy sanktuarium funkcjonuje Sekretariat Fatimski, który powstał z inicjatywy wielkiego fatimskiego apostoła śp. ks. Mirosława Drozdka SAC.
Sekretariat od początku stawiał sobie za cel krzewienie i ożywienie kultu fatimskiego. Z jego inspiracji zostały podjęte takie inicjatywy, jak Krucjata Różańca Rodzinnego, modlitwa za Kościół i Ojca Świętego, nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. W trosce o właściwy rozwój kultu Matki Bożej Fatimskiej w Polsce, z myślą o dostarczeniu duszpasterzom i wiernym odpowiednich materiałów o tematyce fatimskiej, w ramach Sekretariatu została powołana „Biblioteka Fatimska”.
Kontynuując dzieło, które zainicjował śp. ks. Mirosław Drozdek, kierujemy się tym samym pragnieniem: Sekretariat, funkcjonujący przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, ma przyczyniać się do tego, by Maryja była „bardziej znana i miłowana”.
Patrząc w przyszłość, ze świadomością, jaki skarb dało nam Niebo w postaci wciąż aktualnego orędzia fatimskiego, dostrzegamy ogrom zadań i konieczność zjednoczenia wspólnych wysiłków: kapłanów i ludzi świeckich. Polska żyje orędziem fatimskim, jakże wiele jest parafii, ośrodków duszpasterskich, grup modlitewnych, które działają, nie wiedząc o sobie.
Wspólnie byłoby nam o wiele łatwiej, a nasze wysiłki – o wiele owocniejsze. Z Polskiej Fatimy kierujemy zatem do wszystkich apel i zaproszenie do współpracy w krzewieniu orędzia Matki Bożej, jakie dała nam w Fatimie. Sekretariat Fatimski pragnie przyczynić się do tego, by taka współpraca mogła zaistnieć.
– Jakie jest najważniejsze zadanie Sekretariatu Fatimskiego i jaka misja towarzyszy idei objawień fatimskich?
– Fenomen objawień maryjnych w Fatimie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie. Z jednej strony jest doskonałym miejscem oddziaływania pasterskiego, z drugiej – gdy jest niewłaściwie rozumiany – stanowi zagrożenie dla zdrowej religijności. Nad właściwą interpretacją orędzia czuwa dziś kilka ośrodków pastoralno-teologicznych, wśród których jest sanktuarium w Fatimie i, znajdujące się w sąsiedztwie, centrum Światowego Apostolatu Fatimskiego.
Na tej zaszczytnej liście ważne miejsce zajmuje również nasz polski Sekretariat Fatimski. Badania nad treścią orędzia fatimskiego i prace nad jego popularyzacją rozpoczęły się w sanktuarium zakopiańskim już w latach sześćdziesiątych XX wieku, a dwadzieścia lat później osiągnęły już wymiar międzynarodowy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.