Najpierw była radiowa Msza św., którą w 1980 r. wywalczyli strajkujący stoczniowcy. Dziewięć lat później powstały redakcje katolickie w publicznym radiu i telewizji. W mediach pojawiło się więcej treści religijnych. Niedziela, 4 października 2009
– Od samego początku – mówił na wspomnianym sympozjum o. Koprowski – byliśmy bardzo wrażliwi na to, by starać się odzwierciedlać punkt widzenia Kościoła powszechnego, a nie jakiejś partykularnej grupy; by pokazując konkretne środowiska i ich stanowiska, sytuować je w należytej perspektywie całego Kościoła. Budziło to wiele napięć, zwłaszcza na styku ze środowiskami katolików zaangażowanych w życie polityczne. Jest zrozumiałe, że chcieliby oni prezentować „swoje stanowisko” w „programach katolickich” firmowanych przez Kościół katolicki. Czasem chodziło o bardzo partykularne interesy. Naszym obowiązkiem było chronienie stanowiska Kościoła, niezawężanie go do postawy jednego środowiska czy nawet jednej osoby.
Punkt styku z Kościołem
O. Ołdakowski był pierwszym szefem katolickiej redakcji radiowej. Regularnie nadawano już transmisję niedzielnej Mszy św. Po niej redakcja wprowadziła 10-minutowy program informacyjny „Z życia Kościoła”. Potem krótkie wprowadzenie do czytań niedzielnych, program dla dzieci, audycje z telefonicznym udziałem słuchaczy. A telefonów nie brakowało. I listów. Bo słuchacze entuzjastycznie przyjęli tematykę religijną na antenie. Elżbieta Nowak miała wówczas m.in. odpowiadać na listy słuchaczy. – Ludzie bardzo się z nami utożsamiali, mieli wiele spraw, dzielili się wszystkimi swoimi problemami. Myśleli, że my wszystko możemy – wspomina. Dziś Elżbieta Nowak odpowiada na listy Czytelników w „Niedzieli”, a ze słuchaczami spotyka się w radiowej „Familijnej Jedynce”.
Sama obecność kapłana w radiu czy telewizji to ważna sprawa. – Ksiądz nie jest tam tylko szefem redakcji. To taki pierwszy, a czasem wręcz jedyny punkt styku z Kościołem. Wielokrotnie byłem proszony o rozmowę, spowiedź. Czasami ktoś poprosił, żeby mu ochrzcić dziecko albo pochować kogoś bliskiego. To właśnie pracując w mediach, nauczyłem się, że najważniejsze w misji Kościoła w świecie są wartości podstawowe, normalność, życzliwość, zainteresowanie sprawami drugiego człowieka – mówi o. Ołdakowski.
Butelka z Loreto
Praca na antenie, szczególnie na żywo, to ogromny stres. Dlatego większość dziennikarzy radiowych ma na koncie przeróżne wpadki, zabawne sytuacje, które jednak nie powinny się zdarzać. O. Ołdakowski pamięta 1995 r. i Światowy Dzień Młodzieży z Janem Pawłem II w Manili. Wielu młodych z Europy nie mogło tam pojechać, zorganizowano więc dla nich spotkanie w Loreto nad Adriatykiem.
O. Ołdakowski na miejscu komentował je na żywo dla Polskiego Radia wraz z ks. Andrzejem Kicińskim z diecezji siedleckiej. Przed rozpoczęciem transmisji organizatorzy poprosili, aby głos komentarza mógł być słyszalny również na placu, gdzie zgromadziło się mnóstwo Polaków. – Chętnie się na to zgodziłem – opowiada jezuita. – Po trzygodzinnej, wyczerpującej i stresującej transmisji, bo trzeba było tłumaczyć wiele języków, zszedłem z anteny Polskiego Radia. Rozluźniłem się. Zapomniałem jednak, że ciągle jestem słyszany na placu. I zacząłem swobodną rozmowę z kolegami w studiu w Warszawie. Pierwsze moje zdanie, które do nich powiedziałem, brzmiało: „Panowie, wszystkie języki mi się popieprzyły”. Potem zapytałem: „Jaką butelkę wam przywieźć?”.
To wydarzenie różni uczestnicy tamtego spotkania przypominali jezuicie jeszcze przez rok. A jeden z biskupów stwierdził żartobliwie: – Ołdakowski wreszcie przemówił ludzkim głosem.
Dziś redakcje katolickie radia i telewizji mają już swoje stałe, ugruntowane miejsce w strukturze mediów publicznych i na antenie. Redakcja telewizyjna produkuje siedem stałych, cyklicznych programów tygodniowo. Największą oglądalność (około miliona widzów) ma niedzielny program „Między ziemią a niebem” (godz. 11.55), w trakcie którego transmitowana jest modlitwa „Anioł Pański” z Benedyktem XVI. Dużą popularnością cieszy się też niedzielna transmisja Mszy św. z krakowskich Łagiewnik (godz. 7.00), a także sobotni program dla dzieci „Ziarno” (godz. 9.30).
Radio to przede wszystkim transmisja niedzielnej Mszy św. z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie (godz. 9.00). Wcześniej – od 6.05 do 9.00 – nadawany jest program „Familijna Jedynka”, a w nim m.in. najważniejsze wiadomości z życia Kościoła katolickiego. Redakcja radiowa współpracuje ze wszystkimi antenami Polskiego Radia, a jej audycje pojawiają się nie tylko we własnych okienkach, ale i w innych programach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.