Uwieńczenie koronami figury Madonny z polskiego Loretto to wielkie święto dla Zgromadzenia Sióstr Loretanek i wielka radość dla Rodziny Loretańskiej i wszystkich wiernych z diecezji warszawsko-praskiej. Różaniec, 10/2008
„Dzieci, nawet dorosłe, zawsze potrzebują matki” – mówiła pani Maria z Białegostoku. Przejawy nabożeństwa i przywiązania do Maryi były widoczne na każdym kroku. „Szliśmy do Matki Bożej Loretańskiej trzy dni. Przybyliśmy z Halinowa. Z pielgrzymką jesteśmy tu po raz pierwszy, lecz mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować to nasze pielgrzymowanie każdego roku” – powiedział ks. Krzysztof Mikołajek.
Najczęściej zanoszone intencje to prośby o zdrowie lub potrzebne łaski dla rodziny, przyjaciół i o to, żeby w kraju było lepiej. Pojawiały się także inne: „Chcemy modlić się za prześladowanych chrześcijan w Indiach” – zgodnie odpowiedziały s. Grażyna i s. Halina, małe siostry Jezusa, zaznaczając, że bardzo kochają Matkę Bożą. Ks. Grzegorz z Ukrainy mile wspomina każdą wizytę w Loretto: „Zazwyczaj bywałem tutaj w bardziej kameralnych sytuacjach, czy to na ślubach zakonnych sióstr, czy z młodzieżą, a dziś mam okazję być na koronacji”.
Przybywających witali: ks. infułat Lucjan Święszkowski oraz s. Klara Bielecka CSL, przełożona wspólnoty sióstr w Loretto. Następnie pielgrzymi podchodzili, by oddawać cześć słynącej łaskami figurze oraz relikwiom Jej wielkiego czciciela – bł. ks. I. Kłopotowskiego.
Przybyło wielu
Na uroczystość koronacji figury Matki Bożej do Loretto przybyli przedstawiciele Episkopatu Polski: kard. Józef Glemp, Prymas Polski, który przewodniczył Mszy świętej; abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce; abp Henryk Hoser SAC, pasterz diecezji warszawsko-praskiej, który wygłosił homilię i dokonał aktu koronacji figury Pani Loretańskiej; abp Mieczysław Mokrzycki, koadiutor ze Lwowa, były wieloletni sekretarz dwóch papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI; bp Stanisław Stefanek, ordynariusz z Łomży; bp Antoni P. Dydycz, ordynariusz z Drohiczyna; bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz z Łowicza; bp Piotr Libera, ordynariusz z Płocka; bp Kazimierz Romaniuk, senior warszawsko-praski; bp Stanisław Kędziora, sufragan warszawsko-praski; bp Edward Frankowski, sufragan z Sandomierza; bp Mieczysław Cisło, sufragan z Lublina; bp Romuald Kamiński, sufragan z Ełku. Oprócz księży biskupów przybyli bardzo licznie kapłani diecezjalni i zakonni oraz siostry zakonne.
Honorowymi gośćmi byli wykonawcy koron: Olgierd Stopiński oraz pracownicy Galerii Artystycznej. Nie mogło również zabraknąć wiernych pomocników Matki Bożej – członków Rodziny Loretańskiej, oraz przedstawicieli lotników z ks. Zbigniewem Stefaniakiem, kapelanem lotniska Okęcie w Warszawie, którzy przybyli do swojej Patronki.
Obecni byli także członkowie Żywego Różańca, innych wspólnot parafialnych oraz pielgrzymki autokarowe Rodziny Radia Maryja z różnych stron Polski. Uroczystość zgromadziła w sumie około 30-tysięczną rzeszę pielgrzymów, przybyłych tutaj w zorganizowanych pieszych i autokarowych pielgrzymkach czy też własnymi środkami lokomocji.
Ci natomiast, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć, łączyli się duchowo dzięki transmisji przeprowadzonej przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i Radio Niepokalanów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.