Szykuje się niezła gratka dla wszystkich miłośników gospel w Polsce. W Warszawie wystąpi wielka gwiazda tej muzyki, amerykański pieśniarz Kirk Franklin. Przewodnik Katolicki, 7 września 2008
Każdy, kto chciałby usłyszeć i zobaczyć, jak wygląda koncert gospel na najwyższym światowym poziomie, musi pojawić się w parku Sowińskiego 11 września wieczorem. A przecież gospel to nie tylko, a nawet nie przede wszystkim, zwykła rozrywka. Ta muzyka ściśle związana jest z bardzo konkretnym przekazem, który można wyrazić w kilku słowach: „to Jezus wyzwoli cię z wszystkich niewoli”. Ostatnie lata to olbrzymi wprost wzrost zainteresowania muzyką gospel w Polsce. Po raz pierwszy jednak w naszym kraju wystąpi gwiazda takiego formatu.
Można się zastanawiać, co łączy białego dwudziestolatka z Europy Wschodniej z czarnym niewolnikiem w Ameryce sprzed dwustu lat. Kulturowo oczywiście nic. A jednak człowiek to nie tylko socjologia i kultura, bo jeśli wziąć pod uwagę duszę, to okazuje się, że jej potrzeby i tęsknoty są jednakowe zawsze i wszędzie. Nic w tym dziwnego, skoro wierzymy, że u źródeł stoi sam Bóg, który stworzył człowieka i go pokochał. Pierwsze pieśni gospel zaczęły powstawać na początku XIX wieku. Była to muzyka spontaniczna, wykonywana w kościołach podczas nabożeństw dla czarnych niewolników. Początkowo śpiewano po prostu psalmy, ale wkrótce okazało się, że z Jezusem można przecież porozmawiać swoimi słowami. Gospel wiążą się więc z Nowym Testamentem i nauką Chrystusa, ale tematy są rozważane w kontekście typowo ludzkich sytuacji życiowych. Jezus jest lekarzem, przewodnikiem, pocieszycielem. Można z Nim pogadać przez telefon o swoich troskach: „Hello heaven, give me Jesus on the line” – mówi stara pieśń gospel. Te stare pieśni należące już do klasyki gospel są anonimowe, ale współczesne chóry i artyści wciąż do nich wracają. W latach 50. poprzedniego wieku gospel silnie oddziaływał na jazz, co zaowocowało powstaniem soulu. Z kolei jazz podarował gospel instrumentarium i zachętę do improwizacji.
W Polsce gospel obecny jest od kilkunastu lat, a to za sprawą międzynarodowego festiwalu w niewielkim Osieku. Zaskakujące dla samych organizatorów było to, że z roku na rok na festiwal przyjeżdżało coraz więcej słuchaczy. W ostatnich kilku latach gospel stał się popularny do tego stopnia, że w kilku miastach prowadzone są warsztaty śpiewu gospel, często prowadzone przez czarnoskórych specjalistów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jedne z najpopularniejszych są organizowane w Poznaniu przez powstały tam chór Gospel Joy. W tym roku warsztaty odbędą się w Warszawie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Gospel, a poprzedzi je koncert Kirka Franklina.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.