Ania byłaby szczęśliwa

Niedziela 26/2011 Niedziela 26/2011

Zafascynowana św. Tereską z Lisieux, pokazała innym, jak wiele można zrobić nawet wtedy, gdy jest się chorym i porusza się na wózku inwalidzkim. Chcąc zrealizować marzenia Ani o festiwalu misyjnym, jej rodzice, związani z Fundacją Raoula Follereau, już po jej tragicznej śmierci, zaprosili niepełnosprawne dzieci i misjonarzy z całego świata, organizując pierwsze święto misjonarzy i ich dobroczyńców

 

W podwarszawskiej Zielonce 12 czerwca odbył się IX Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”, organizowany przez Fundację Polską Raoula Follereau. Jak co roku, w Zielonce spotkały się dzieci z Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.

Festiwal rozpoczął się tradycyjnie paradą dzieci, które wraz z Orkiestrą Dętą KWK „Bogdanka” przeszły z gimnazjum miejskiego do parku, a następnie do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce.

W parku, przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Sienkiewicza, przed krzyżem upamiętniającym śmiertelny wypadek małej Ani Szałaty (1991-2002), miał miejsce apel ze zmianą harcerskiej warty i promocją Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci. Po błogosławieństwie misyjnych krzyży zgromadzeni wylosowali obrazki z nazwiskami misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach, w których intencji podejmą modlitwę.

Następnie uczestnicy festiwalu przeszli do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie wzięli udział we Mszy św. z homilią poświęconą problematyce misji i obecności w tym dziele członków Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.

Po Mszy św. na placu Jana Pawła II odbył się koncert z udziałem Orkiestry Dętej KWK „Bogdanka”, zespołów „Rockspel”, „Trebunie Tutki” i „Ivis”. Podczas koncertu wręczona została doroczna Nagroda im. Małej Ani z Zielonki, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży. Tegorocznym laureatem nagrody został Tygodnik Katolicki „Niedziela”, a odebrał ją w zastępstwie redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Jacek Molka. Dotychczasowymi laureatami przyznawanej od 2004 r. Nagrody im. Małej Ani z Zielonki są: Darek Malejonek, Józef i Joszko Broda z zespołem „Dzieci z Brodą”, Robert Friedrich „Litza” z zespołem „Arka Noego”, ks. Roman Rusinek SAC, Magda Anioł, dr Wanda Błeńska (nagroda specjalna), telewizyjny program „Ziarno” oraz zespół „Siewcy Lednicy”.

Przez cały dzień na placu czynne były stoiska misyjne, przy których można było spotkać się z misjonarzami i wolontariuszami organizacji wspierających misje, uczestniczyć w grach, konkursach i zabawach, wziąć udział w loterii fantowej oraz posilić się w prowadzonej przez harcerzy ZHR „Kawiarni pod żyrafą”. Festiwal poprzedził przegląd filmów misyjnych (w dniach 5 i 11 czerwca), podczas którego można było obejrzeć filmy: „Ludzie Boga”, „Jesteś, który jesteś” oraz „Strzelające psy”.

Inspiratorką Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci oraz zorganizowania w Zielonce Festiwalu Misyjnego była niepełnosprawna Ania Szałata, wolontariuszka Fundacji Polskiej Raoula Follereau, biorąca udział w wielu misyjnych działaniach Fundacji w Polsce i we Francji. Zafascynowana św. Tereską z Lisieux, pokazała innym, jak wiele można zrobić nawet wtedy, gdy jest się chorym i porusza się na wózku inwalidzkim. Chcąc zrealizować marzenia Ani o festiwalu misyjnym, jej rodzice, związani z Fundacją Raoula Follereau, już po jej tragicznej śmierci, zaprosili niepełnosprawne dzieci i misjonarzy z całego świata, organizując pierwsze święto misjonarzy i ich dobroczyńców. Hasło Festiwalu „Bóg mnie kocha” zaczerpnięte zostało z zeszytu Ani.

Od początku festiwale objęte są stałym patronatem przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Wiktora Skworca oraz Marszałka Województwa Mazowiec-

kiego Adama Struzika. W 2009 r. Festiwal Misyjny w Zielonce swoim patronatem objął ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Fundacja Polska Raoula Follereau organizuje doroczny festiwal przy współudziale Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Krajowego Sekretariatu Papieskich Dzieł Misyjnych, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, OKiS, ZHR, Burmistrza Miasta Zielonka i Starosty Powiatu Wołomińskiego. Patronat medialny nad festiwalem sprawowała „Niedziela”.

 

„Niedziela” laureatem Nagrody im. Małej Ani z Zielonki

Mówi dr Kazimierz Szałata: „Tegoroczną Nagrodę im. Małej Ani z Zielonki za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży otrzymuje kierowany przez ks. inf. Ireneusza Skubisia zespół redakcyjny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej poczytnych tygodników katolickich w Polsce. Ukazuje się od 85 lat. „Niedziela” ma charakter religijno-rodzinny, adresowana jest zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Na uwagę zasługuje prezentowana w sposób klarowny obrona życia i prawa do szczęśliwego rozwoju każdego człowieka, i to już od samego poczęcia. «Niedziela» poświęca wiele miejsca problemom wychowania i kształcenia dzieci w duchu najistotniejszych wartości kultury chrześcijańskiej. Przez swoje akcje charytatywne uwrażliwia młode pokolenia na potrzeby rówieśników, jednym słowem – uczy, wychowuje i pomaga. Ale «Niedziela» to nie tylko tygodnik, to również adresowany do dzieci dwumiesięcznik  «Moje Pismo Tęcza» oraz znakomite wydawnictwo Biblioteka «Niedzieli». Jednym z tytułów tej serii jest «Misja małej Ani». Również to «Niedziela» jako pierwsza opublikowała dzieła Raoula Follereau «Moje imię Chrześcijanin. Wybór pism»”.

Zanotowała Julia A. Lewandowska


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...