Protest z głową

Przewodnik Katolicki 45/2011

„Trzy tysiące internautów podpisało petycję o wycofanie ze sprzedaży Dużej książki o aborcji lub przynajmniej przeniesienie jej do działu dla dorosłych. I Empik ustąpił” – zafrasowała się niedawno „Gazeta Wyborcza”.

 

Artykuł o tej sprawie podsumowała komentarzem jednej z autorek książki: „Duchowni kontrolują Sejm, szkoły, księgarnie, szpitale, a za chwilę apteki. Co jeszcze?”. Problem w tym, że z protestem przeciwko tej książce duchowni nie mieli wiele wspólnego. Podobnie jak z licznymi innymi skutecznymi akcjami protestacyjnymi w obronie podstawowych wartości, które miały w ostatnich latach miejsce w Polsce.

Petycje.pl

Petycję w sprawie wymienionej książki zamieściła w serwisie „petycje.pl” pani Natalia, mieszkanka jednej z podpoznańskich miejscowości. Nie zrobiła tego anonimowo. Podała swoje imię, nazwisko, nazwę miejscowości, a nawet kod pocztowy. Napisała po prostu: „My, niżej podpisani, żądamy wycofania z salonów Empik książki Duża książka o aborcji autorstwa Kazimiery Szczuki i Katarzyny Bratkowskiej (Wydawnictwo Czarna Owca). Kategorycznie sprzeciwiamy się obecności tej książki na półkach księgarni Empik, gdyż propaguje ona aborcję wśród młodzieży”.

Dodała, że publikacja „przedstawia problem aborcji w sposób tendencyjny i jednostronny” i podała merytoryczne uzasadnienie. Udowodniła, że zna sprawę w szczegółach, bo przywołała słowa rzeczniczki Empiku, wyjaśniającej, dlaczego książka znajduje się na półkach dla młodzieży. Pani Natalia bez agresji skrytykowała firmę, odwołując się do czegoś, co fachowo nazywa się „wizerunkiem”. „Tak duża sieć księgarni powinna dbać o kształtowanie dojrzałych postaw wśród młodych ludzi” – stwierdziła.

Moją uwagę jednak najbardziej przykuło zdanie zamieszczone pod koniec petycji: „Jeśli nasze żądanie nie zostanie spełnione, stanowczo wnosimy o przeniesienie Dużej książki o aborcji do innego działu”. Jak widać z opisu zawartego w gazecie, właśnie to żądanie zostało spełnione przez Empik.

Petycję zamieszczoną przez panią Natalię – co łatwo sprawdzić – podpisało ok. 3 tys. internautów. Przeciw było niespełna trzystu. Te 3 tys. internetowych podpisów wystarczyło, aby wielka sieć księgarni zareagowała.

Każdy może działać

Czy protestujący przeciwko wtrynianiu młodym klientom księgarni demoralizującej ich zdaniem książki odnieśli sukces? Przecież publikacja wciąż jest dostępna, tyle że na innej półce, kilka regałów dalej. Takie sceptyczne komentarze można znaleźć nawet pod samym tekstem petycji. Warto jednak zastanowić się nad reakcją „GW”. Czy ona nie świadczy o tym, że mimo wszystko mamy do czynienia z liczącym się osiągnięciem? Moim zdaniem nie tylko nerwowy tekst na łamach gazety dowodzi, iż akcja nie dość, że miała sens, to również okazała się sukcesem. Kolejny raz pokazała, że są skuteczne sposoby wpływania na to, jakie wartości są promowane i uznawane w przestrzeni publicznej, bez konieczności angażowania od razu najwyższych autorytetów i sięgania po wielki dzwon.

Znana sprzed kilku lat akcja mieszkańców Józefowa, którzy nie kupowali prasy w kioskach eksponujących pisma i filmy pornograficzne, stała się inspiracją dla wielu spontanicznych oddalonych od siebie przedsięwzięć, w których zwykli ludzie zabrali się za oczyszczanie swego otoczenia z treści złych, obraźliwych i poniżających. Okazało się, że nie trzeba milionów podpisów pod protestami. Okazało się, że jeśli się protestuje z głową, dobrze wybierając adresata protestu i stawiając realne żądania, można metodą małych kroków bardzo dużo osiągnąć. Okazuje się też, że do spontanicznych akcji dołączają się z własnej inicjatywy rozmaite instytucje, które wzmacniają siłę nacisku. Dowodem jest między innymi działalność Stowarzyszenia Twoja Sprawa, które w obronie godności kobiety w reklamach zyskało zaskakujących sprzymierzeńców.

Nie wymyśliliśmy zresztą niczego nowego. Na świecie od lat zwyczajni ludzie skutecznie wpływają na kształt przestrzeni publicznej. Metody są różne, ale zwykle proste. Czasami to zbieranie podpisów, czasami bojkot, innym razem pisanie listów albo e-maili. Firmy są bardzo wrażliwe na to, jakie skojarzenia budzą ich produkty. Nie bez powodu w zeszłym roku ogromny koncern produkujący napoje chłodzące wycofał swoje logo ze scenografii, na której tle dwóch prezenterów radiowych wykonywało piosenkę obrażającą pamięć Prezydenta RP, ofiary katastrofy lotniczej.

Jest jeszcze jeden aspekt protestowania z głową. Ostatnio także w Polsce szerokim echem odbiła się akcja w obronie skazanej na śmierć pakistańskiej chrześcijanki Asii Bibi. Jednak pod koniec października w Radiu Watykańskim pojawił się apel o ciszę medialną wokół tej sprawy. Paul Bhatti, katolik, doradca ds. mniejszości religijnych premiera Pakistanu, a zarazem brat ministra, który został zamordowany właśnie za obronę Asii Bibi i promowanie projektu prawa mającego zmienić tzw. ustawę o bluźnierstwie, wyjaśnił, że nie chodzi o ukrywanie prawdy. Jego zdaniem milczenie mediów jest teraz potrzebne, by na prowadzonych z władzami rozmowach o zmianie ustawy nie skupiać uwagi fundamentalistów.

Obserwując w ostatnich latach wiele akcji protestacyjnych w obronie różnych wartości, odkryłem pewną zasadę. Akcja jest skuteczna, jeżeli jej organizatorzy naprawdę walczą o sprawę, a nie chodzi im o promowanie siebie.       
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Piotr Wójciak
  08.11.2011 23:32
  Nie jest najgorsze to, że pojawiła się taka książka, i że sa jakieś bunty. Dobrze się przypatrzcie temu, co na koniec mówi jako swój komentarz jedna z autorek książki: „Duchowni kontrolują Sejm, szkoły, księgarnie, szpitale, a za chwilę apteki. Co jeszcze?”. To, że kspłani i duchowni w ogólności oberwą za to, to oczywiste. Ale, zobaczcie sami, auterem petycji i inicjatywy są świeccy, to ich poglądy uważa się za nie do przyjęcia.
  ZOBACZYCIE! Dojdzie do tego w Polsce, że od posłów wymagać będą neutralności religijnej i przysięgi lojalności bardziej wobec wymyślonego świeckiego Państwa niż wobec sumienia, że posłem nie będzie mógł zostać chrześcijanin, że kierowanie się przekonaniami religijnymi, argumentowanie tego typu poglądami, uważane będzie za nietakt, za coś z gruntu naiwne, za szkodliwe i zawsze kogoś dyskryminujące, i za WYKROCZENIE przeciwko przepisom o świeckości Państwa. Dojdzie do tego, że okazywanie uczuć i poglądów religijnych będzie uważane za naruszenie świeckości Państwa i będzie poddane karze. Ci niedouczeni polscy ateiści będą, jak zwykle Polacy, chcieli przeskoczyć to, co wymyślił w swej głupocie Zachód.(Zobacz Francję, gdzie zakazuje się pewnych gestów i ubrań wynikających z wyznawanego islamu, oraz Wielką Brytanię, gdzie zakazuje się pracownikom medycznym noszenia znaków religijnych i informowania pacjenta, że ktoś będzie się za niego modlił). Przejawianie i kierowanie się poglądami chrześcijańskimi jest już wg autorek tej książki czymś, co ZAGRAŻA, jest kwalifikowane jako ZAGROŻENIE, NIEBEZPIECZEŃSTWO. A jeżeli jest to NIEBEZPIECZEŃSTWO, to trzeba to zakazać prawnie, podobnie jak się zakazuje kradzieży, zabójstwa, nadmiernej prędkości, fałszywych zeznań podatkowych. I na tym będzie polegała ich wersja rozdziału Kościoła od Państwa. Do tego właśnie dojdzie za 10 - 15 lat. (Dodam na marginesie, że dojdzie też do tego, iż np. eutanazja będzie oferowana w ramach ubezpieczenia ZUS w koszyku świadczeń medycznych, i że bedzie to przedstawiane jako dobre rozwiązanie, przywilej, jako CZYN MIŁOSIERDZIA - samochód pomalowany w kwiatki z firankami podjedzie do Twojego domu, panowie w białych kitlach zadzwonią do Twoich drzwi i powiedzą: zapraszamy serdecznie w ostatnią podróż.
  Do tego dojdzie za naszych czasów.
  ~ piotrwojciak@interia.pl
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...