Akademia Obrońców Życia

Nasza Droga 6/2012

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół katolicki obchodzi Dzień Świętości Życia. Ustanowiony w 1998 roku, jako odpowiedź na wezwanie bł. Jana Pawła II zawarte w encyklice Evangelium vitae do obrony najsłabszych – szczególnie dzieci nienarodzonych, przypada w tym roku 26 marca.

 

Czy wiesz, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia? Ten fakt potwierdzają nauki biologiczne i nauczanie Kościoła katolickiego. Niestety, we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, z wyjątkiem Irlandii, doprowadzono do legalizacji zabijania poczętych dzieci. Co 27 sekund w Europie zabijane jest nienarodzone dziecko, a każdego dnia ginie 3200 dzieci. Każdego roku na świecie przeprowadzanych jest około 53 miliony (!) aborcji.

Na szczęście w Polsce i nie tylko jest wiele organizacji broniących życie człowieka od momentu poczęcia.  Jedną z nich jest Akademia Obrońców Życia z Krakowa,  powstała w 2006 r. Jej członkowie uczestniczą w dyskusjach, prelekcjach, wykładach, konferencjach czy spotkaniach naukowych. Do innych metod działalności grupy należą: projekcje filmów pro-life, organizacja koncertów w intencji dzieci poczętych i ich rodzin, dystrybucja przygotowanych materiałów oraz płyt z filmami dotyczącymi obrony życia ludzkiego, czasopism i książek podczas różnych uroczystości.

Działalność na rzecz obrony życia ludzkiego obejmuje również wystąpienia medialne. Obok działalności edukacyjnej Akademia Obrońców Życia organizuje koncerty muzyki chrześcijańskiej i angażuje się w życie kulturalne. Założyciel grupy współpracuje z zespołem 2TM 2,3. Już dwukrotnie odbyły się koncerty tego zespołu w intencji dzieci nienarodzonych: w Filharmonii Krakowskiej oraz w Kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Rozdano wówczas wiele tysięcy kompletów materiałów o tematyce dotyczącej obrony życia ludzkiego. Działalność Akademii Obrońców Życia obejmuje również propagowanie mediów, prasy i wydawnictw katolickich. W tym celu między innymi 15 września 2006 r. przy współudziale Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz Wydawnictwa Fronda, Akademia Obrońców Życia zorganizowała I Europejski Przegląd Filmów Pro-life. Od 2006 r. Akademia przygotowała i zorganizowała wiele akcji na rzecz obrony dziecka poczętego. Cieszy nas, że coraz więcej młodych ludzi i nie tylko angażuje się w jej działalność.

Akademia jest odpowiedzią na wezwanie do obrony życia ludzkiego, które jest dziś szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Jej działalność służy obronie życia dzieci poczętych i każde z nich stanowi motywację do dalszej walki przeciwko cywilizacji śmierci. W Krakowie jest jedną z nielicznych grup zajmujących się obroną życia poczętego. Dlatego potrzebne są otwarte serca, chęć pomocy oraz modlitwa w tej intencji. Prezentacja grupy Akademii Obrońców Życia odpowiada na pytanie: Co Ty, młody człowieku możesz zrobić dla ratowania poczętego życia? Mamy nadzieję, że przykład Akademii Obrońców Życia zainspiruje innych do podejmowania podobnych inicjatyw, każde bowiem życie ludzkie jest niepowtarzalne – szczególnie to najmniejsze i najbardziej bezbronne. Każdy z nas powołany jest do zaangażowania się w obronę życia na miarę swoich możliwości: czy to przez modlitwę, zdobywanie wiedzy na temat obrony życia, przekazywanie jej innym czy przez udział w organizowanych akcjach pro-life. Każde uratowane istnienie jest motywacją do podejmowania kolejnych akcji i działań w obronie najsłabszych.

Natalia

Pierwszy raz zetknąłem się z problemem aborcji w technikum, gdzie na lekcji religii ksiądz katecheta puścił nam dwa filmy o aborcji – „Niemy krzyk” i drugi, bardziej drastyczny. Bardzo mnie to poruszyło. Musiałem wyglądać nieszczególnie, skoro jeden z kolegów podszedł do mnie i powiedział: „Przecież to nie twoja wina”. Odtąd ten problem żyje we mnie. Wiem, że jest coś takiego jak grzech zaniedbania i nie mogę go popełnić, abym mógł powiedzieć, że to nie moja wina. Problem aborcji miał wpływ na wybór przeze mnie mojego powołania. Jako kapłan zawsze starałem się coś robić w tej dziedzinie – czy to na ambonie, czy w szkole. W końcu znalazłem także grupę pro-life z którą mogę wspólnie działać.
O. Krzysztof Niewiadomski, kapelan Akademii Obrońców Życia

Uczęszczam na spotkania Akademii Obrońców Życia od dwóch lat, a moją przygodę jako obrończyni życia rozpoczęłam od pisania pracy na temat tejże grupy. W czasie zdobywania informacji na temat aborcji, zdałam sobie sprawę z ogromu zabójstw, które każdego dnia dokonywane są na niewinnych dzieciach w łonie ich matek. Wiedziałam wówczas, że jako człowiek, który miał szczęście się narodzić, muszę przekazywać dalej zdobyte informacje, a przede wszystkim podjąć się działań na rzecz obrony poczętych dzieci, które same nie mogą się obronić.
Natalia

Bronię życia bo tutaj chodzi o CZŁOWIEKA, bezbronnego, niezwykłego, upragnionego i ukochanego przez Boga, stworzonego na Jego obraz,  przeznaczonego do miłości, do szczęścia, mającego niesamowite możliwości rozwoju, a jednak zagrożonego przez drugiego człowieka. Obrona życia jest  zadaniem, które powierzone jest każdemu i mnie również.
Marzena

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie...