W konstelacji gwiazd telewizyjnych, filmowych, teatralnych, sportowych

Niedziela 17/2012 Niedziela 17/2012

Z Magdaleną Pawlicką, po ponadrocznej przerwie, znowu mamy okazję odkrywać niezwykłą konstelację gwiazd. Z ekipą telewizyjną możemy udać się w odwiedziny do ludzi znanych nam z radia, telewizji, estrady, sceny teatralnej czy stadionu

 

Dzięki Magdalenie Pawlickiej, której autorski program „Zacisze gwiazd” powrócił kilka tygodni temu do ramówki TVP, znowu mamy okazję spotykać znanych ludzi w ich rodzinnych progach. Możemy poznawać nie tylko wnętrza mieszkań naszych sław, ale głębię ich serc i wartości, którymi żyją. Dowiadujemy się przede wszystkim, że rodzina to ich największy skarb. A w mieszkaniach na ścianach mają zawieszone krzyże i święte obrazy, np. pamiątkę z Pierwszej Komunii św., albo zdjęcie z kościelnego ślubu.

Nie wszyscy żyją od skandalu do skandalu

„Niedziela” prezentowała niektórych bohaterów „Zacisza gwiazd”, programu emitowanego co tydzień w TVP przez sześć lat, aż do zdjęcia go z anteny w grudniu 2010 r. Magdalena Pawlicka, goszcząca na łamach „Niedzieli”, wyjaśniała kiedyś czytelnikom naszego pisma genezę powstania jej programu. Mówiła: – „Zacisze gwiazd” wymyśliłam z potrzeby serca. Czułam, że media kłamią. Że nasi tzw. celebryci nie żyją od skandalu do skandalu, zmieniając partnerki i partnerów jak rękawiczki. Że większość z nich wiedzie normalne, rodzinne życie. Że kochają swoje żony i mężów, są dobrymi ojcami i matkami, opiekują się rodzicami. Że największą wartością w ich życiu jest rodzina. A nie sukces za wszelką cenę i blichtr sławy. Że bez zaplecza kochających najbliższych nie udałoby się udźwignąć ciężaru popularności.

W domach gwiazd

Magdalena Pawlicka przez lata gościła z ekipą filmową telewizyjnego „Zacisza gwiazd” w domach ludzi znanych z pierwszych stron gazet. Odwiedziła 112 rodzinnych „zaciszy”. A widzowie w niedzielne poranki, a potem w soboty byli zapraszani w domowe progi gwiazd. Siedzieliśmy przed telewizorami i odkrywaliśmy prawdziwe oblicza aktorów, śpiewaków, piosenkarzy, artystów popkultury, dziennikarzy, sportowców. I, o dziwo, widzieliśmy normalnych, zdrowych moralnie ludzi, kochających swoje rodziny, pielęgnujących prawdziwe wartości. Można było zobaczyć ich w szarej codzienności, np. gdy zmagali się z chorobą własną czy członka rodziny. Zdarzało się, że bohater „Zacisza”, mieszkający w niegwiazdorskim otoczeniu, np. w miejskim bloku, musiał wyciszać decybele, ograniczać swoje muzyczne próby, aby nie przeszkadzać sąsiadom. Życie gwiazd bywa więc tak bardzo zwyczajne, czasami podobne do naszego.

Życie z wartościami

W związku z powrotem „Zacisza gwiazd” do telewizji przypominają się obrazy z wyemitowanych wcześniej odcinków. Trudno zapomnieć „zacisze” aktora Pawła Królikowskiego, który po ukończeniu budowy swojego nowego domu wywiesił polską flagę. Zawołał żonę Małgorzatę Ostrowską-Królikowską, też znaną aktorkę, oraz liczną gromadkę dzieci. I długo stali wzruszeni, patrząc na biało-czerwoną. Potem okazało się, że ich syn w filmie Rafała Wieczyńskiego o bł. ks. Jerzym Popiełuszce zagrał rolę Grzegorza Przemyka, maturzysty zamordowanego w 1983 r. przez funkcjonariuszy MO na posterunku w Warszawie.

Wzruszające jest też „zacisze” barda Jacka Kowalskiego, mieszkającego w Kurniku pod Poznaniem, w którego domu dzień budzi się wspólnym śpiewem rodziców i dzieci „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.

Magdalena Pawlicka przed kilku laty dotarła do Ryszarda Rynkowskiego, który opowiadał, jak towarzyszył swojej pierwszej żonie Hani w chorobie nowotworowej i jak radził sobie po jej śmierci z wychowaniem osieroconej córki.

Tak wiele nauczyło nas spotkanie z Alicją Majewską, która po powrotach z tras koncertowych zawsze, aż do końca, wiernie towarzyszyła swojej mamie, będącej po udarze, niemówiącej i niechodzącej.

Z Magdaleną Pawlicką odwiedziliśmy Ewę Błaszczyk, od kilkunastu lat opiekującą się córeczką w śpiączce, a jednocześnie wspierającą poprzez Fundację „Akogo?” osoby po urazach neurologicznych i ich rodziny.

Dowiedzieliśmy się też, dlaczego piękna, utalentowana aktorka Elżbieta Starostecka znikła nagle z kina i z ekranu telewizyjnego. Okazuje się, że to nie z powodu braku propozycji, lecz z wyboru. Jest szczęśliwą matką, a nawet już babcią, sercem rodzinnego domu i na zawsze pozostała muzą męża – kompozytora Włodzimierza Korcza. Pierwsza słucha i recenzuje jego nowe kompozycje.

A gdy pojawił się w „Niedzieli” tekst o „Skaldach”, bohaterach jednego z odcinków „Zacisza gwiazd”, dostaliśmy informację, że Jacek Zieliński dowiedział się o druku tego materiału w naszym tygodniku podczas niedzielnej Mszy św. w zakopiańskim kościele. To też wiele mówi.

Bez sensacji

Te wszystkie fakty z życia gwiazd, odkryte przez panią Magdalenę, są bardzo ważne. Pokazują prawdziwy świat wartości religijnych i patriotycznych, w którym, okazuje się, dobrze funkcjonują również sławni ludzie. Autorka programu wyznała kiedyś, że w czasie pracy ekipy zdarzały się momenty, gdy trzeba było wyłączyć kamery i mikrofony, bo uczestnicy rozmowy wzruszali się, po raz pierwszy wypowiadając treś-

ci długo i głęboko skrywane w sercu czy słysząc ważne wyznania członków swoich rodzin, o których do tej pory nie mieli pojęcia, chociaż mieszkają pod jednym dachem.

Autorka programu przyjęła formułę daleką od gonitwy za sensacją, jak paparazzi podglądający znanych ludzi i natrętnie uprzykrzający im życie. Dlatego byliśmy zdziwieni, że program „Zacisze gwiazd” został usunięty z ramówki telewizyjnej. Bił bowiem rekordy popularności. Jego oglądalność przekraczała zwykle półtora miliona widzów, a świąteczne programy osiągały nawet trzymilionową widownię. Każdy odcinek wprowadzał tyle dobra w nasze, głównie rodzinne życie, zaspokajając też potrzebę przybliżenia znanych ludzi ich wiernym fanom.

Otwiera serca gwiazd

Gdy w grudniu 2010 r. autorka programu żegnała się z telewidzami, mieliśmy nadzieję na szybki powrót do telewizyjnej ramówki, bo wydawało się niemożliwe zlikwidowanie tak wartościowego i popularnego programu. A katalog komputerowy „Zacisza gwiazd” nie został zamknięty w naszej redakcyjnej sieci, podobnie jak adres do kontaktu e-mailowego. „Niedziela” ze swoimi czytelnikami czekała na powrót programu. Czekaliśmy na odwiedziny Magdaleny Pawlickiej w domu kolejnej gwiazdy, aby znowu pokazać, że nie wszyscy znani ludzie oszaleli, że jest wielu takich, którzy prowadzą zwyczajne rodzinne życie, z codziennymi troskami i radościami.

Pani Magdaleno, podziwiamy Panią i całą ekipę Picaresque. Potraficie otwierać serca i dusze, a my czerpiemy z Waszych programów ogromne korzyści, również w sferze formacyjnej. Dostajemy gotowe wzory sensownego, pożytecznego życia. A jednocześnie tak dużo udaje się przez Pani program ocalić. To wielka misja, w dodatku realizowana bardzo atrakcyjnymi środkami.

Program po powrocie do ramówki telewizyjnej ma stały czas emisji – w niedzielne przedpołudnie o godz. 10.50 w TVP 1. 22 kwietnia br. odwiedzimy Pawła i Kasię Golców. Wraz z twórcami „Zacisza gwiazd” zapraszamy co tydzień przed telewizory.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...