Zachowania agresywne dotyczą wszystkich grup wiekowych – dorosłych, młodzieży i dzieci. Zasięg i konsekwencje tego zjawiska, zarówno społeczne, wychowawcze, psychiczne jak i zdrowotne i ekonomiczne powodują, że urosło ono do rangi problemu społecznego.
Przestępczość na terenie szkół w półroczu 2010 r.
W szkołach podstawowych i gimnazjach (łącznie) doszło w półroczu 2010 roku do 18 158 różnych przestępstw (w 2004 r. – 17 275, 2005 r. – 17 724, 2006 r. – 19 067, 2007 r. – 17 471, 2008 r. – 19 443, 2009 r. – 21 040).
2010 półrocze – szkoła podstawowa, gimnazjum
uszczerbek na zdrowiu – 1879
udział w bójce lub pobiciu – 882
zgwałcenie – 4
kradzież cudzej rzeczy – 1572
kradzież z włamaniem – 524
przestępstwa rozbójnicze – 5053
przestępstwa narkotykowe – 588
Ogólna aprobata dla agresji i przemocy jako formy interakcji społecznych, minimalizowanie negatywnej oceny skutków własnej grupy agresji w porównaniu z agresją „innych”, uzasadnienie potrzeby agresji i przemocy „wyższymi” racjami, anonimowość relacji interpersonalnych, rozproszenie odpowiedzialności bądź przemieszczenie tej odpowiedzialności za wprowadzenie i egzekwowanie agresywnych działań i przemocy w relacjach społecznych to czynniki i zjawiska mające znaczenie dla eskalacji agresji i przemocy. Rozumienie tych procesów i zjawisk pomaga objaśnić agresję występującą także wśród dzieci i młodzieży.
Zachowania agresywne dzieci i młodzieży mogą mieć formę adaptacyjno-obronną. Dążenie do redukcji podwyższonego napięcia, przeżywanego lęku oraz nastawienie na podtrzymanie i obronę zagrożonego „Ja” pozwala sklasyfikować młodzieżowe zachowania agresywne jako zachowania zaradcze. Przyczyny takiego zachowania młodego człowieka mogą być różne:
Wpływ na osobowość młodego pokolenia ma coraz więcej źródeł pozarodzinnych. Środki multimedialne (gry komputerowe, sieci informatyczne) lansują jako normę dążenie do celu poprzez przemoc i agresję. W wirtualnej rzeczywistości stwory są rozrywane i wracają do pierwotnych postaci. Postacie, z którymi styka się młody gracz, nasycone są agresją. Jest to tym bardziej groźne, że dla bezkrytycznego gracza, a takim jest dziecko, postacie te są wrogie, odczłowieczone i przeznaczone do wyeliminowania. Hitem dla młodzieży staje się uczestniczenie w grach ze współudziałem kolegów za pomocą Internetu. Zaczyna się więc „prawdziwa walka” ludzi z prawdziwą grą w zabijanie, tyle że bezkrwawą – dzieci nie tylko oglądają, ale i uczestniczą w scenach gwałtu i przemocy. Prowadzi to do trudności w rozróżnieniu tego, co właściwe i pożądane od tego, co złe i brutalne.
Podsumowanie
Uwarunkowania ekonomiczne i konkurencyjność obecnego życia prowadzą do tego, aby „mieć – a nie być”. Reklamy zachęcają do życia według lansowanych standardów. Często treść reklam odbierana jest przez młodzież bezkrytycznie, a niemożność osiągnięcia tego poziomu rodzi frustrację i podpowiada kombinacje, aby dojść do życia na wysokiej stopie „na skróty”. W przerażająco szybkim tempie na drogę przestępczości wchodzą nieletni, a przyczyną tego jest pogoń dorosłych za utrzymaniem odpowiedniego statusu społecznego i ekonomicznego. Zabiera to rodzicom tyle czasu, że zapominają o zaspokojeniu u dzieci jego potrzeb psychicznych (akceptacji, miłości, bezpieczeństwa). Młodzi ludzie czują się niepotrzebni, pomocne dla nich stają się młodociane subkultury i gangi przestępcze gloryfikujące przemoc i zachowania agresywne. Poprzez agresywne zachowanie i umiejętność zdobywania nielegalnie dóbr materialnych (spryt), młodzież dostrzega, iż jest to sposób na zapewnienie sobie akceptacji grupy.
W obecnych czasach istotne jest wyrabianie u dzieci określonej postawy, rozumienia sytuacji, w której się znajdują. Potrzebne są mechanizmy adaptacyjne, które uchronią i utrzymają równowagę jednostki między społecznymi tendencjami, zredukują napięcie i niepokój, zaspokoją emocjonalne potrzeby, wspomogą uczucie pewności siebie, a nawet zmodyfikują rzeczywistość tak, aby była łatwiejsza do zaakceptowania.
Tomasz Nesterak – pracownik dydaktyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu
Bibliografia
Frączek A., Pufal-Struzik I. (red.), Agresja wśród dzieci i młodzieży, 1996.
http://www.statystyka.policja.pl/portal/st/840/58252/Przestepczosc_na_terenie_szkol_w_polroczu_2010_r.html
Noga H., Gry komputerowe i programy multimedialne. Wyzwanie wychowawcze, „Wychowawca”, 2002, nr 1.
Noga H., Wychowawcze aspekty rewolucji informatycznej, Kraków 2008.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.