Przewodnik dla każdego

Niedziela 37/2015 Niedziela 37/2015

Do przewodników sięgamy najczęściej wtedy, kiedy wybieramy się w podróż w nieznane miejsca. Są jednak takie publikacje, które warto mieć przy sobie, podróżując... przez życie, gdzie stykamy się z wieloma bardziej i mniej znanymi nam problemami. Niedawno ukazała się w Polsce znakomita książka – „Przewodnik. Bioetyka dla młodych”. Choć jego tytuł skierowany jest do młodzieży, książka ta powinna znaleźć się w każdym domu, niezależnie od poglądów wyznawanych przez jego mieszkańców.

 

We Francji...

– Przewodnik został przygotowany we Francji przez Fundację Jérôme’a Lejeune’a – mówi Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji Jeden z Nas, która przetłumaczyła i wydała go w języku polskim.

Jérôme Lejeune, dziś sługa Boży, odkrył etiologię zespołu Downa. Poświęcił życie, aby znaleźć metodę, która pozwoli osobom z zespołem Downa normalnie funkcjonować. Dziś fundacja jego imienia jest jednym z najprężniejszych ośrodków, których działanie ukierunkowane jest na pomoc osobom z zespołem Downa. Dzięki działaniom fundacji wciąż prowadzone są bardzo zaawansowane badania genetyczne nad tym schorzeniem, zmierzające do znalezienia sposobu na wyleczenie choroby. Obecnie we Francji dzieci z zespołem Downa praktycznie już się nie rodzą – wszystkie są zabijane w czasie ciąży. Dlatego fundacja prowadzi działania uświadamiające społeczeństwo francuskie w kwestiach bioetycznych. Zlaicyzowane społeczeństwo francuskie nie jest środowiskiem przyjaznym dla obrońców życia. Jednym z owoców działań fundacji jest przewodnik, który przedstawia podstawowe zagadnienia bioetyczne, z którymi obecnie spotykamy się w życiu społecznym, publicznym, a także politycznym. Teraz jest on także dostępny w naszym kraju.

...i w Polsce

– Przewodnik został już wcześniej wydany w innych krajach świata i ukazał się m.in. w języku francuskim, hiszpańskim, angielskim, a w tym roku, wiosną, w języku

polskim – mówi Jakub Bałtroszewicz i podkreśla: – To nie jest ścisłe tłumaczenie z języka francuskiego. Koncepcja, szkielet i rozdziały pochodzą od pierwowzoru, ale prawodawstwo francuskie znacznie różni się od polskiego, dlatego tłumaczenie zostało dostosowane do polskich realiów. Choć książeczka jest niewielka, jej tłumaczenie zajęło rok, zamieszczono w niej także świadectwa z Polski, dlatego można powiedzieć, że ten przewodnik powstawał niemalże od nowa – dodaje.

Twórcy polskiej wersji przewodnika bioetycznego musieli pochylić się nad każdym zdaniem. Tłumaczenie odbywało się przy współudziale i pod ścisłą kontrolą Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a konsultowane było z najlepszymi bioetykami w Polsce. W powstawaniu książeczki uczestniczyli także studenci bioetyki oraz pasjonaci, którzy zaangażowali się w ten projekt. Dotąd w Polsce takiej pozycji jeszcze nie było.

Co w przewodniku znajdziemy

Krótkie, konkretne, przejrzyste informacje o tym, czym jest m.in. aborcja, in vitro, eugenika, transplantologia czy tzw. orientacja seksualna. Definicje wynikające z prawa naturalnego, poparte świadectwami, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przewodniku znalazło się także miejsce na refleksję etyczną i podstawy prawne dotyczące poruszanych zagadnień. Wszystko bardzo czytelne i w atrakcyjnej szacie graficznej. Przewodnik nie jest publikacją o charakterze religijnym. – To po prostu zbiór rzetelnych odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiego życia – mówi Jakub Bałtroszewicz.

Przewodnik uzyskał rekomendację bp. Marka Mendyka oraz prof. Bogdana Chazana. Jest polecany dla nauczycieli lekcji przygotowania do życia w rodzinie lub biologii. Może też być dobrą pomocą do prowadzenia lekcji wychowawczych. W przygotowaniu jest zbiór scenariuszy takich lekcji opartych na tym przewodniku, który ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Rubikon.

Książeczkę można zamawiać poprzez stronę fundacji: jedenznas.pl – mailowo lub telefonicznie. Przy większych zamówieniach istnieje możliwość zakupu w niższej cenie. Także podczas konferencji, która odbędzie się 26 września w auli „Niedzieli” w Częstochowie, będzie można nabyć „Przewodnik. Bioetyka dla młodych” w cenie promocyjnej.

Postscriptum

Osobiście zetknęłam się z tym przewodnikiem podczas konferencji dotyczącej klauzuli sumienia, która odbyła się w maju br. na UPJPII. Książeczka różni się od zwykle rozdawanych ulotek, ale nie przytłacza wielkością. Zaskoczyła mnie przejrzystym układem stron i znakomitym doborem zagadnień. Może być niezwykle cenną podpowiedzią w rozmowach i dyskusjach na tematy związane z ludzkim życiem. Przedstawia bowiem fakty wyłącznie w oparciu o prawo naturalne, jest znakomitym zbiorem merytorycznych argumentów do dyskusji z osobami, które prowadzą wojnę ideologiczną przeciwko życiu. To także kompendium wiedzy dla tych, którzy nie znają faktów, przed którymi te fakty są notorycznie zatajane w przekazie płynącym z mediów. Naprawdę warto mieć tę publikację w domu – najlepiej jedną dla siebie, a drugą do przekazania dalej...

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama