Niech nie będzie ci wszystko jedno

Droga 9/2017 Droga 9/2017

Padłeś ofiarą hejtu? Nie bierz tego do siebie. To hejter jest słaby, a nie ty. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.

 

Z hejtowaniem związane są skutki i konsekwencje. Jak reagować na hejt? Gdzie szukać pomocy? Oto nasz poradnik.

Wsparcie i rozmowa

To pierwszy krok. Nie daj się ponieść emocjom i nie odpowiadaj na hejt pod wpływem chwili. Opowiedz o sprawie rodzicom, przyjacielowi, wychowawczyni w szkole. Kontakt z życzliwymi ludźmi da ci poczucie zainteresowania sprawą i bezpieczeństwa.

Dostęp dla przyjaciół

Pamiętaj, że każdy może zrobić zrzut z twojej strony, np. na FB i ją upublicznić. Upewnij się, że dajesz do niej dostęp tylko tym osobom, które znasz i którym ufasz. Zamieść informację, że stosujesz zasadę „zero tolerancji”, jeśli chodzi o publikowane przez nich treści dotyczących twojej osoby. Jeśli ktoś oznacza cię na nieodpowiednich zdjęciach lub statusach, napisz, że to ci przeszkadza. Jeśli zignoruje prośbę – usuń z grona znajomych.

Dbaj o pozytywne wpisy

Perspektywa narzekania w sieci może być kusząca. Jednak łatwo nakręcić spiralę niechęci, złości i frustracji. Dlatego świecić przykładem i sam przestrzegaj zasad netykiety. Nie upubliczniaj negatywnych wpisów. Lepiej weź telefon i pogadaj z kolegą / koleżanką.

Wygraj śmiechem

Nie obawiaj się wchodzić w dyskusję. Często jeden pozytywny komentarz pod falą hejtu przyciąga większą uwagę niż te nienawistne. Możesz odpowiadać rzeczowo, wyjaśniając fakty i obalając mity. Możesz też zareagować na hejt w sposób dowcipny, przewrotny lub np. na Facebooku wkleić mem, demotywator lub inną grafikę, która będzie celną ripostą.

Wyloguj się

Kiedy się uczysz, odpoczywasz albo jesteś na wakacjach – wyloguj się. Przerwa od surfowania w sieci pozwoli ci odzyskać właściwą równowagę między życiem wirtualnym a realnym. Taki detoks pozwoli ci zdystansować się do komentarzy i spojrzeć na internet z innej perspektywy.

Gdzie szukać pomocy?

Kiedy ktoś uporczywie nęka cię w sieci, szukaj pomocy przede wszystkim u szkolnego pedagoga lub psychologa. Pomocne będą również szkolne poradnie psychopedagogiczne. Istnieją też różne instytucje ambulatoryjne, które mogą pomóc i interweniować. Możesz także skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. To żaden wstyd! Instytucja ta została założona właśnie po to, by pomagać. By walczyć z nienawiścią, zastraszaniem i przemocą psychiczną. Poradnie oferują pomoc, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Paragraf za hejting

Hejt to problem na ogromną skalę, który w skrajnych przypadkach może przybierać miano przestępstwa. Kodeks karny zawiera artykuły mówiące o znieważeniach, groźbach czy nawoływaniach do agresji. W zależności od oceny publikowanych treści policjanci powołują się głównie na art. 190a Kodeksu karnego (stalking). Dany czyn może być również ścigany jako groźba bezprawna z art. 190 KK lub jako wykroczenie z art. 107 – tzw. złośliwe niepokojenie osoby.

Pamiętaj, w sieci nikt nie jest anonimowy. Ważne, by mieć świadomość odpowiedzialności za czyny i słowa. Nie zapominaj, że można zapobiegać mowie nienawiści, a nie tylko reagować. Propagowanie kultury w sieci bądź innych środowiskach jest ważnym elementem budującym więzi, szacunek i wzajemne relacje. Niech słowa nie będą narzędziem, tworzącym przepaść, ale łączność i więź między ludźmi.

jtć

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HEJT

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie... Pobieranie...