Po upadku reżimu komunistycznego od czasu do czasu słychać coraz wyraźniej głosy, że ksiądz nie jest już nam konieczny. Co na ten temat myślą młodzi ludzie? Kim dla nich jest ksiądz? Co oznacza sakrament kapłaństwa? Te pytania były inspiracją do przeprowadzenia badań w losowo wybranych gimnazjach warszawskich. Niedziela, 13 kwietnia 2008
44% spośród badanych gimnazjalistów nie potrafiło udzielić żadnej odpowiedzi. Wśród tej grupy znaleźli się i tacy, którzy napisali: „A skąd mam to wiedzieć?”.
Około 55% badanej młodzieży wykazuje świadomość istnienia różnicy między sakramentem kapłaństwa a pozostałymi sakramentami, ale tylko 26% stwierdza, że konsekwencją przyjęcia omawianego tutaj sakramentu jest całkowite poświęcenie się Bogu.
Myślę, że warto przytoczyć kilka charakterystycznych dla tej grupy odpowiedzi. „Przez ten sakrament kapłan podporządkowuje swoje życie Bogu, jest mu całkowicie oddany, a przynajmniej powinien być. Żaden inny sakrament nie wymaga pełnego poddania się woli Bożej”. Inny respondent stwierdza, że „po przyjęciu takiego sakramentu dana osoba musi być w 100% oddana Bogu”.
14% ankietowanych na pytanie o różnicę między sakramentem kapłaństwa a pozostałymi sakramentami udziela następującej odpowiedzi: „Ten sakrament zobowiązuje do celibatu”. Prawie 5% badanych stwierdza, że „sakrament kapłaństwa jest dla wybranych, natomiast inne sakramenty są dla wszystkich”. 2% młodzieży utrzymuje, że sakrament ten przyjmuje się raz w życiu i tyle samo uważa, że jest to „ogromna łaska i jeszcze większe zobowiązanie”.
Ponad 3% badanych stwierdza, że „ktoś, kto przyjął ten sakrament, powinien się więcej modlić”; „pociąga on za sobą większą odpowiedzialność za innych” i „związana jest z nim specyficzna rola w społeczeństwie”.
Czwarte pytanie: W jaki sposób katechezy pomagają ci w zrozumieniu roli kapłaństwa?
W opinii 34% respondentów katechezy wcale nie przyczyniają się do zrozumienia istoty kapłaństwa. Jak mówią, „katechezy raczej pomagają w zrozumieniu wiary, Boga, religii, ale nie kapłaństwa”. 4,5% gimnazjalistów zauważa, że to „nie katecheza pomaga zrozumieć kapłaństwo, ale bezpośredni kontakt z księdzem w parafii”.
Lektura wypowiedzi udzielonych przez gimnazjalistów, którzy mają zajęcia z katechetami świeckimi, ujawnia głęboką potrzebę obecności księdza na katechezie szkolnej. Niektórzy z młodych mówią wprost, że „jeśli już musi nas uczyć katecheta, to od czasu do czasu powinien nas uczyć także ksiądz, gdyż wtedy na lekcji religii jest coś z religii”. Ktoś z ankietowanych dodaje: „katechezy dostarczają informacji na temat kapłaństwa, ale – według mnie – nie pomagają one w zrozumieniu samego pojęcia kapłaństwa. Tu trzeba czegoś więcej...”.
14% młodych ludzi, podejmując próbę odpowiedzi na pytanie o sposób pomocy w zrozumieniu kapłaństwa, stwierdza: „Nie wiem, po co mi to”. Większość, bo 52% gimnazjalistów, stwierdza, że katecheza nie wyjaśnia im nic z tajemnicy życia kapłańskiego. Pewna grupa młodzieży, tzn. ok. 12%, dodaje, że znaczną część wiedzy o kapłaństwie przekazują im rodzice.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.