Na mostach zaufania

Taizé, ta mała wiosna – słowa Jana XXIII skierowane dawno temu na powitanie brata Rogera są ciągle wyjątkowo trafne. Spotkania pozostają w pamięci uczestników jako szczęśliwe wydarzenie w życiu. Niedziela, 3 stycznia 2010



Oprócz entuzjastów byli także krytycy. Brat Roger był w pewnym okresie oskarżany o prozelityzm, potem o nadmierne podporządkowanie Kościołowi katolickiemu. Wielokrotnie był podejrzewany o konwersję na katolicyzm, zwłaszcza kiedy za zgodą biskupa zaczął przyjmować Komunię św. Kiedy podczas pogrzebu Jana Pawła II przyjął Komunię św. na oczach milionów telewidzów, niektóre media podały jako pewnik informację, że brat Roger w sekrecie został katolikiem.

Wspólnota braci Taizé pisała sprostowania, wyjaśniając, dlaczego chciał przystępować do Komunii św. i otrzymał na to pozwolenie. Przypominano jego słowa: „Odnalazłem (...) w sobie tożsamość chrześcijańską, jednając w sobie wiarę mych korzeni z misterium wiary katolickiej, bez zrywania komunii z kimkolwiek”. Sprawę autorytatywnie wyjaśnił kard. Walter Kasper, mówiąc, iż „brat Roger w swoim sumieniu wszedł w misterium wiary katolickiej jak ktoś, kto wzrasta, bez konieczności «porzucenia» lub «zerwania» z tym, co wcześniej otrzymał i czym żył”.

Po tragicznej śmierci brata Rogera przeorem ekumenicznej Wspólnoty, która liczy ponad stu braci reprezentujących 25 narodowości i różne wyznania chrześcijańskie, został brat Alois. Tak jak dotąd, co roku kilka tysięcy młodych ludzi jest przyjmowanych w macierzystym domu w Burgundii i kilkadziesiąt tysięcy na spotkaniach na zakończenie roku. Taizé jest trwałym znakiem pojednania, praktykowania ekumenizmu na co dzień.

Ja również wspominam ESM w Barcelonie w 2000 r. jako jedno z najszczęśliwszych wydarzeń w życiu. Zapewne takim będzie też dla uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu.


Europejczycy rozważają „List z Chin”

W dniach 29 grudnia 2009 r. – 2 stycznia 2010 r. w Poznaniu kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z Europy oraz z innych kontynentów modli się razem, odpowiadając na wezwanie Wspólnoty z Taizé. 32. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane jest na zaproszenie Arcybiskupa Poznańskiego, Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i Prezydenta Miasta Poznania.

Trwające pięć dni Europejskie Spotkania Młodych animowane są przez braci z Taizé od 1978 r. Miały już miejsce w Paryżu, Barcelonie, Londynie, Rzymie, a także w Pradze, Wiedniu, Monachium, Budapeszcie, Mediolanie, Lizbonie, Zagrzebiu, Genewie i Brukseli. W Polsce Europejskie Spotkanie Młodych odbywało się trzykrotnie: dwa razy we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999). Spotkania te wpisują się w „Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię”, którą 30 lat temu zapoczątkował brat Roger – założyciel Wspólnoty z Taizé.

Podczas obecnego Spotkania w Polsce młodzi spędzają poranki w 150 parafiach diecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. Po południu przybywają na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie otrzymują posiłek i gdzie odbywają się wspólne modlitwy oraz spotkania tematyczne związane z kwestiami społecznymi oraz życia duchowego. Podczas niektórych z tych spotkań można wysłuchać świadectw osób zaangażowanych na rzecz sprawiedliwości, solidarności i pokoju na świecie, które pozwalają uczestnikom przygotować się do podjęcia po powrocie do domów odpowiedzialności w ich własnych krajach.

Na jednym z takich spotkań podjęty został temat wolności – tej wolności, o którą wielu w XX wieku musiało walczyć, a która wydaje się tak naturalna dla tych, którzy mają poniżej 25 lat. Młodym ludziom zostało postawione m.in. pytanie: Czy dziś, zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach, wystarczająco zastanawiamy się nad tym, jakie znaczenie należałoby nadać wolności? Podczas każdej wieczornej modlitwy brat Alois, przeor Taizé i następca brata Rogera, wygłasza rozważanie.

Z okazji Spotkania w Poznaniu brat Alois opublikował „List z Chin”, przetłumaczony na 50 języków, a który młodzi pielgrzymi otrzymali po przyjeździe do Poznania. Od ponad 20 lat Taizé utrzymuje kontakt z chrześcijanami w Chinach. Jako znak przyjaźni Wspólnota w ramach „Operacji Nadzieja” wydrukowała w tym roku milion egzemplarzy Biblii w języku chińskim i rozprowadza je we wszystkich regionach tego kraju.
Organizatorzy Spotkania Taizé w Poznaniu



«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...