Wyjść ze świata ciszy

Niedosłuch i inne zaburzenia słuchu, takie jak nadwrażliwość na dźwięki czy szumy uszne, są ogromnym problemem całej światowej populacji ludzkiej. Z naszych badań wynika, że co trzecia dorosła osoba zgłasza kłopoty ze słyszeniem. Niedziela, 7 lutego 2010



Zrozpaczona i zbuntowana - Barbara Mierzejewska

Siedzi skurczona przed okazałym budynkiem Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach (pod Warszawą). Szlocha. Jej młoda twarz jest zalana łzami. Pytam, jak ma na imię. Odpowiada krótko: Kaśka. Nie chce mówić o przyczynie swojej rozpaczy. W końcu wyrzuca z siebie: – Wszystko przez matkę. I milknie. Widzę , że więcej z niej nie wyduszę. W pobliżu dostrzegam kobietę w średnim wieku. Ubrana w szarą kurtkę, czarne spodnie. Nerwowo spaceruje po asfaltowych alejkach. Nie czekając na moje pytanie, odpowiada: – To moja córka. Jest po operacji jednego ucha, ale lekarze zdecydowali, że konieczny jest zabieg na drugim. Ona się nie chce zgodzić. O całe zło, jakie ją spotkało, obwinia mnie. Nie mogę sobie z nią poradzić. Oddalam się teraz, żeby odpocząć od tej histeryczki.

Poważna sytuacja. Porwały się rodzinne więzy. Matka ucieka od trzynastolatki, najwyraźniej nie zdając sobie sprawy, że zniweczyła kontakt tak istotny dla dziewczyny i dla siebie. Przecież mogła zgłosić się do psychologów, którzy w tej placówce są równie ofiarni dla pacjentów, jak lekarze.

Adrian z perlakiem, Marcin z trzecim migdałem

To bracia, którzy są pod opieką Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w kajetańskiej klinice. Adrian ma 12 lat, a Marcin 6. Obaj z niedosłuchem w różnym stopniu. W większym stopniu starszy, który znając swoją sytuację, stara się na każdym kroku pomagać Marcinowi.

Ale najpierw zaczął (oczywiście, przy pomocy rodziców) porządkować swoje laryngologiczne kłopoty. Bo przeszkadzały mu w codziennym życiu. Było to uporczywe ropne zapalenie lewego ucha wywołane przez perlaka. Stąd liczne przeziębienia, a w związku z tym niedrożność nosa, uszu, częste bóle głowy. Rodzice z chorym dzieckiem odwiedzali wielu laryngologów. Wreszcie Adrian został przyjęty do szpitala w Instytucie. Udało się usunąć przewlekłe zmiany pozapalne z perlakiem. Ale zmiany, głównie powtarzające się wysięki, spowodowały duże uszkodzenie w lewym uchu. Prawdopodobnie pacjenta czeka jeszcze jedna operacja. – Zrobimy wszystko, by syn reagował na dźwięki, jak jego koledzy i koleżanki – mówi mama Adriana.

Mniejszy kłopot jest z młodszym synem, ale i on słabo słyszy. „Sprawcą” okazał się trzeci migdał, który operacyjnie usunięto. Ten zabieg jednak nie wystarczył. Po wizytach u wielu lekarzy Marcin trafił do alergologa w Kajetanach. Wykonano specjalistyczne badania i testy. Okazało się, że ubytek słuchu wynika z choroby uczuleniowej. A zatem również alergia może osłabić ten organ.

Wreszcie usłyszała śpiew ptaków

Małgosię poznałam trzy lata temu. Była, jak sama mówiła, najszczęśliwszą osobą na świecie. Po latach półciszy znalazła się w świecie dźwięku. Usłyszała oddech drugiej osoby, sygnały dochodzące z telefonu komórkowego, odgłosy padającego deszczu. Czy zdarzył się cud? Była siódmym pacjentem z resztkami słuchu, któremu prof. Henryk Skarżyński dokonał wszczepienia implantu ślimakowego do ucha wewnętrznego. Do niedawna ten zabieg stosowano tylko u osób z całkowitą głuchotą.

Początkowo kilkunastoletnia dziewczyna żyła w świecie pozbawionym wysokich dźwięków. Niskie dochodziły do niej z trudem. Wydawało się jej, że tak musi być. Dyskomfort odczuła dopiero w ostatnich latach szkoły średniej i później na studiach. Coś ją gnębiło, jakaś wewnętrzna siła kierowała do lekarzy specjalistów. W końcu znalazła się w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Po operacji jej życie zmieniło się całkowicie. Nie tylko pod względem zdrowotnym. Tam, gdzie uśmiechnęło się do niej szczęście, została zaangażowana do pracy. Żywy dowód transformacji, nowy rozdział w życiu. W ubiegłym roku Małgorzata obroniła pracę magisterską, której temat wynikał z wykonywanej w Instytucie pracy. Gratulujemy!






«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...