Rodzicom niełatwo podejmować dialog w tym względzie. Obecnie sytuacja cywilizacyjna coraz częściej jednak wymusza, by nie tylko odpowiadali na pytania swoich dzieci, ale także ustosunkowali się do tego, co dziecko zobaczy w Internecie, w coraz śmielszych reklamach, filmach, czy na bilboardach. Wychowawca, 3/2008
Zasada 5
Wychowanie do życia w rodzinie zawsze opiera się na fundamencie wartości, i te wartości muszą być jasno i wyraźnie akcentowane i uwyraźniane. Przede wszystkim chodzi o takie wartości, jak: życie ludzkie, prawda, miłość, odpowiedzialność, wiara religijna, szacunek dla człowieka, szacunek dla pracy ludzkiej, wierność, solidarność w dobrym, rzetelność, zdrowie i inne.
Zasada 6
Nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne „Wychowanie do życia w rodzinie” winien być autentyczny, to znaczy być w zgodzie ze sobą. Nie może uczyć i przekazywać wiedzy o wartościach i normach, których sam nie podziela i nie urzeczywistnia. Nie można wychować człowieka wolnego, odpowiedzialnego, empatycznego, solidarnego z innymi, sprawiedliwego, bez osobistego prezentowania takich postaw i zachowań przez nauczycieli i wychowawców.
Zasada 7
Przekaz wiedzy, pomoc w zdobyciu umiejętności i stymulowanie rozwoju osobowości winny być dostosowane do wieku i poziomu rozwoju dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem warunków socjokulturowych środowiska, z których się wywodzą.
Zasada 8
Rozwój osobowości w świetle współczesnych kierunków psychologicznych nie może być utożsamiany z rozwojem potrzeby seksualnej, ani od niej wyłącznie uzależniany.
Zasada 9
Nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne „Wychowanie do życia w rodzinie” winien śledzić i wykorzystywać w swojej działalności aktualne osiągnięcia nauk o człowieku, jego zachowaniu i uwarunkowaniach.
Wieloletnie doświadczenia państw, które wprowadziły do nauczania szkolnego edukację seksualną, wskazują na negatywne skutki stymulowania zainteresowań uczniów treściami ograniczonymi do biologii i seksuologii. Wobec narastającej demoralizacji i antyrodzinnych wzorców przekazywanych przez media promowanie integralnego ujęcia ludzkiej seksualności w nauczaniu szkolnym jest istotne i pożądane. Kontynuacja programów funkcjonujących od 10 lat w polskich szkołach może dać nadzieję na promowanie wartości rodziny i zdrowia, jako pewnego gwaranta kondycji polskiego społeczeństwa w globalizującym się świecie.
[5] Dz. U. Nr 51 poz. 458 z dnia 26 lutego 2002 r.
[6] Krystyna Ostrowska, Teresa Król: Przygotowanie do życia w rodzinie. W: Płodność i planowanie rodziny (pod. red. Zbigniewa Szymańskiego), PAM, Szczecin 2004, s. 243-253.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.