Seks po Bożemu

„To nie po katolicku nie czerpać przyjemności z seksu i nie mieć na niego ochoty”. I kto to mówi? Włoscy kardynałowie i biskupi. Czy to jakiś przewrót obyczajowy? Przewodnik Katolicki, 9 listopada 2008„To nie po katolicku nie czerpać przyjemności z seksu i nie mieć na niego ochoty”. I kto to mówi? Włoscy kardynałowie i biskupi. Czy to jakiś przewrót obyczajowy? Wcale nie, to jedynie pokazuje, jak niewiele wiemy o poglądach Kościoła na temat seksu małżeńskiego.

„Ciekawe, skąd się biorą dzieci w wielodzietnych rodzinach katolickich. Pewnie przynosi je bocian” – tak żartuje jeden z moich znajomych, odpowiadając na zarzuty tzw. niewierzących na katolicki „wstręt do seksu”. Tyle, że oni wcale nie twierdzą, że my tego w ogóle nie robimy. Oni sądzą, że Kościół sprawił, że robimy to tylko po ciemku i z zaciśniętymi zębami. Tymczasem okazuje się, że Kościół przynosi wyzwolenie, a jedyne, co wymaga, to wierność. Oczywiście są problemy, ponieważ przez wieki przyzwyczailiśmy się patrzeć na seks wcale nie po chrześcijańsku, tylko po manichejsku. Dzisiaj musimy to nadrobić.

Seksofobia Kościoła?
Trzy lata temu ukazała się we Włoszech książka, z której pochodzi ten szokujący dla niektórych cytat. W dosłownym tłumaczeniu publikacja ma tytuł: „Grzech tego nie robić”, a jej autorami są teolog Elisabetta Broli i katolicki publicysta Roberto Beretta. Jest to zbiór wywiadów z włoskimi kardynałami i biskupami na tematy związane z seksem.

I co możemy przeczytać? „Dziś porządny katolik uprawia miłość, a wzgardzanie boskim darem seksu jest wbrew naszej wierze”, „W razie problemów zalecamy zwracać się z modlitwą o wstawiennictwo do św. Foutina, patrona impotentów”. Jeden z autorów nawołuje: „Chcemy się otrząsnąć z przesądów o seksofobii Kościoła”. Nie ma jeszcze polskiego przekładu tej pozycji, ale to nie znaczy, że jesteśmy pozbawieni wsparcia Kościoła w tej kwestii.

Jeszcze wcześniej niż Włosi, bo w 2001 roku publikację „Akt małżeński” napisał ojciec Ksawery Knotz OFMCap, a kolejna jego książka jest w przygotowaniu. O. Knotz prowadzi również portal www.szansaspotkania.net, w którym o seksie mówi się wprost i bez niepotrzebnej pruderii.

Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo żadne katolickie małżeństwo nie powie: „Mimo że od lat poznajemy naukę Kościoła, w kwestii współżycia małżeńskiego czuliśmy się przez Kościół opuszczeni. Na kursie przedmałżeńskim dość powierzchownie traktowany jest ten wymiar małżeństwa. Skupiono się na zakazach (antykoncepcji, aborcji, stosunku przerywanego) i nauce rozpoznawania płodności. Pojawiła się w nas nawet myśl, że właściwie jedynym sposobem na zachowanie czystości małżeńskiej jest całkowita wstrzemięźliwość”.

Wolność!
Zorganizowana miesiąc temu przez Mistrzowską Akademię Miłości w Warszawie debata pt. „Seks jest OK” zgromadziła tłumy. Podobnie jest na rekolekcjach dla małżeństw prowadzonych przez o. Ksawerego. Po takich naukach okazuje się, że katolicy wcale nie muszą być sfrustrowani, ponieważ seks daje im naprawdę radość.

Katolikom zarzuca się, że zapraszają „do łóżka” Chrystusa. Owszem, tak samo jak do innych sfer życia małżeńskiego. Oto jedno ze świadectw napisanych po powrocie z rekolekcji organizowanych przez Apostolstwo Małżeństw „Szansa spotkania”: „Jestem żoną od 14 lat. Dotychczasowe moje mylne myślenie o sferze życia seksualnego przechodziło różne fazy – od fascynacji po głębokie kryzysy i poczucie zniechęcenia.

Pełno było rozterek moralnych i spychania spraw seksu do gorszej kategorii. Pożycie przestało nas do siebie zbliżać. Intuicyjnie czułam, że coś tu nie jest tak. Czas rekolekcji, wizja człowieka, miłości Boga do pary ludzkiej, docenienie, nobilitacja sfery seksualnej były dla mnie prawie rewolucyjnym przewrotem, kopernikańskim odkryciem.

To nie wokół zagrożenia, grzeszności ma się obracać moje życie w tej sferze, ale wokół ogromnej wartości, tajemnicy i wagi pożycia małżeńskiego we wzrastaniu mnie jako żony i mojego małżeństwa ku Bożemu zamysłowi, ku Jego miłości. Wiem teraz i czuję to, że w akcie małżeńskim – nie tylko tym, który jest nastawiony na poczęcie – chce być Bóg, że On w nim jest i że jest to Mu miłe.

Ważne dla mnie było uporządkowanie myślenia na temat przyjemności seksualnej i na temat pokusy w tym zakresie. Był to czas uwolnienia wizji małżeństwa z kajdan fałszywego rygoryzmu, który bardziej niszczył, niż chronił miłość i więź w moim małżeństwie. Bogu niech będą dzięki, że ktoś wreszcie głosi tę naukę Kościoła. Taka wizja jest jedyną drogą małżeństwa wierzącego. Trzeba strzec tej misji” – pisze Agnieszka. I dodaje: „Wróciła mi wiara w Kościół, jako Matki miłującej swoje dzieci”.«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Janek
  13.11.2008 08:55
  Nie zapominajcie również o tych katolikach którzy ze względu na swoje skłonności homoseksualne dźwigają krzyż... wielki krzyż i żyją w czystości... samotnie.
  Warto pamiętać o nich w modlitwie bo niektórzy z nich mają na prawdę ciężkie życie.
 • antysmok
  13.11.2008 10:26
  Powiem to co zawsze: trzeba wydrzeć pokoleniu '68 monopol na mówienie o "seksie". Oni uważaja się za krzewicieli wolności i swobody od tradycyjnego gorsetu, a My musimy mówić, że życie płciowe jest darem Boga i jest piekne! Coraz bardziej widze, ze w życiu chrześcijanina nie ma czegoś takiego jak profanum, bo wszystko zaczyna być SACRUM! Współżycie też... chociaż przez wieki za bardzo tego nie chciano widzieć, interpretując np Pięść nad Pieśniami wyłącznie jako metaforę relacji Bóg - Kościół (co też jest prawdą) itp. Znaleźli się i tacy (w Prawosławiu - XIX w.) co chcieli tą księgę ST wyłączyć z kanonu.
  Być może całe to zamieszanie kulturalne sprzed czterdziestu laty otworzyło nam też oczy, ale ideologia głoszona wtedy zatruta była niestety relatywizmem i hedonizmem. Pa, pa - Panie Zbigniewie Lwie-Starowiczu..... chociaż z nauki też będziemy korzystać, odsączając ją z ideologicznej zawiesiny .
 • Michał
  13.11.2008 11:18
  Na pewno Kościół katolicki nie zmienia swego przekazu, ale szkoda, że dopiero teraz, gdy tylu ludzi ma błędne wyobrażenie o Jego nauczaniu w tym względzie, precyzuje i rozwiewa wątpliwości.
 • Krzysztof Ludwiczak
  13.11.2008 20:57
  „Grzech tego nie robić” sformułowanie, pomijając treść książki której nie znam jest prowokacyjne. W znaczeniu dosłownym nieprawdziwe, są święte i błogosławione które w małżeństwie nie współżyły jak św. Agnieszka z Pragi, błog. Kinga-Kunegunda, błog. Salomea - żona Bolesława Wstydliwego. Kościół Rzymskokatolicki jak dotej pory nie kwestionował w swoim nauczaniu ani nie wysuwał tez, że nie współżycie w małżeństwie jest grzechem.
  Odnośnie O. Ksawerego kontaktowałem się z Nim i niestety ma poglądy niezgodne z Nauczaniem Kościoła. Także w Przewodniku Katolickim kłamie iż można współżyć w czasie ciąży. Cytat " ...a nie współżyć w okresie niepłodnym, także w czasie ciąży."
  W książce błog. Anny Katarzyny
  Emmerich - "Żywot i bolesna męka Pana naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi wraz z tajemnicami Starego Przymierza" (wizje błog. były inspiracją dla Mela Gibsona - film "Pasja".

  - Rozdział pt. Jezus przybywa do Sychar-Kedar i naucza o tajemnicy małżeństwa:

  " ... To samo mówił potem w synagodze, wpajając w nich obowiązek powściągliwości po poczęciu się dziecka. Na dowód, jad dalece zepsuci są ludzie pod tym względem, wykazał, że co do tego mogłyby im służyć za zbawienny przykład słonie, żyjące w tutejszych lasach."

  Także następny Rozdział pt. Wskrzeszenie umarłego: " ... Wzywał ich do modlitwy i zaparcia, i surowo nakazywał zupełne wstrzymanie się od współżycia małżeńskiego po poczęciu".


  Książka posiada m.in. IMPRIMATUR V.I. 33/27 - Kuria Biskupia w Katowicach.
  Była wydana już w XIX wieku i jakoś nikt do tej pory, z tego co mi wiadomo nie kwestionował prawdziwości tych słów.


Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...