Chopinomania

Cały świat świętuje 200. rocznicę urodzin Chopina. W kalendarzu imprez znajdują się te najbardziej przewidywalne i zupełnie zaskakujące. Przewodnik Katolicki, 28 lutego 2010Kilkadziesiąt milionów złotych przeznaczył polski rząd na urządzenie wielkich urodzin kompozytora. Nad ich organizacją pracuje od dawna powołane specjalnie na tę okazję Biuro Obchodów „Chopin 2010”, które współpracuje z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i innymi instytucjami kulturalnymi. Okazuje się, że oprócz tych odgórnych pomysłów na huczne wiwatowanie, uczcić Chopina chcą spontanicznie artyści niezwiązani z rządowymi pomysłami. Wydaje się, że nie ma w Polsce twórcy, który w tym roku nie sięgnie po dzieła słynnego kompozytora.

Muzyka

Oficjalne rozpoczęcie Roku Chopina już się odbyło – w Filharmonii Narodowej dwa koncerty fortepianowe zagrał słynny chiński pianista Lang Lang. Od jego występu rozpoczął się prawdziwy dwumiesięczny maraton fortepianowy. W Wraszawie zagoszczą najwięksi wirtuozi klawiatury: Lars Vogt, Rafał Blechacz, Borys Bierezowski, Nikołaj Demidenko, Murray Perahia, Piotr Anderszewski, Igor Pogorelić, Dang Thai Son. To tylko wiosenny muzyczny początek, w sierpniu czeka nas następna dawka muzyki podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Przyjedzie ponad tysiąc (!) najlepszych wykonawców i to nie tylko klasycznych. Organizatorzy zapowiadają m.in. recitale i koncerty wykonywane na fortepianach historycznych. Wielkim finałem muzycznym będzie z pewnością XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, trwający od 2 do 23 października.

Oprócz tego podobno specjalne jubileuszowe utwory piszą Krzysztof Penderecki, Paweł Mykietin, Marta Ptaszyńska. Obok nurtu, który można nazwać klasycznym, działa nurt alternatywny. Muzycy jazzowi, popowi i rockowi, a nawet niezależni, także chcą przyczynić się do upowszechnienia twórczości Chopina. Swoje aranżacje i interpretacje zapowiadają Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Grażyna Auguścik i Jan Ptaszyn Wróblewski. Na tegorocznym Off Festivalu w Mysłowicach będzie można usłyszeć m.in. Chopina w stylu ambient. Trochę wcześniej, bo w czerwcu, w Warszawie pojawią się gwiazdy pop, takie jak Alicia Keys, Bryan Adams czy Annie Lennox, które wykonać będą miały program nawiązujący do muzyki Chopina.

Muzeum

W dzień urodzin Chopina, 1 marca, planowane jest otwarcie najnowocześniejszego muzeum w Europie. Na warszawskiej Tamce, w Zamku Ostrogskich, przywitają nas odrestaurowane XVIII-wieczne wnętrza i elektronika. Zwiedzający otrzyma elektroniczny bilet, a potem wkroczy w multimedialny świat kompozytora. Na początku będzie musiał wybrać jeden z ośmiu języków oraz profil zwiedzania – inny dla dzieci, a inny dla fachowców czy studentów poszukujących specjalistycznej wiedzy. Ponad 100 stanowisk komputerowych znajduje się w 11 salach ekspozycyjnych, a każda z nich przedstawia inny fragment życia Chopina.

Zwiedzającym będzie towarzyszyć armia cieni w strojach z epoki – to rezultat specjalnych animacji. Przewodnikiem będzie światło – zapalające się lampy będą pokazywać odpowiednią dla danego profilu trasę zwiedzania. Gabloty to interaktywne ekrany dotykowe, dzięki którym będzie można na przykład obejrzeć, strona po stronie, partyturę lub za pomocą szkła powiększającego przyjrzeć się szczegółom eksponatu. Na każdym kroku będzie nam oczywiście towarzyszyć muzyka, ale także pojawi się propozycja dla samotników w postaci strefy intymnego słuchania – każdy będzie mógł w ciszy i skupieniu posłuchać wybranego przez siebie utworu.

To nie wszystko: widz za pomocą wyświetlanych obrazów i dźwięku przeniesie się dokładnie w miejsce i czas, w których tworzył Chopin; np. gdy znajdzie się w zrekonstruowanym pokoju kompozytora, usłyszy odgłosy natury, sąsiadów czy skrzypienie mebli. W sali poświęconej podróżom artysty ściany i podłogi oraz sklepienie wyłożone są mapami z zaznaczonymi trasami. Dorośli mogą zostawić swoje dzieci pod opieką, specjalnie dla najmłodszych przygotowano interaktywne gry i zabawki.«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie...