W okresie wakacji spędzamy więcej czasu z naszymi dziećmi czy wnukami. W domu, ogrodzie, na plaży, gdy wspinamy się na Giewont, mamy wreszcie okazję, aby spokojnie porozmawiać. Czas serca, 101/2009
Wszystkie wymienione książki łączy jedno – są świetnym środkiem terapeutycznym dla dziecka i… jego rodziców. Prosto, bez niedomówień i infantylizowania pokazują „ciemne” strony życia.
historie, które leczą
Pewnego razu dziadka Tadka przyprowadziła do domu policja… Książka Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinovej ciepło i z humorem przedstawia inną bolesną kwestię. Ukazując starość człowieka i problemy wynikające z choroby Alzheimera, uczy akceptacji, zrozumienia i pokazuje, że ta choroba, choć jest powodem wielu kłopotów, może też być źródłem miłości między dziadkiem i wnukiem. Z problemem choroby bliskiej osoby mierzy się również książka Moniki Zięby Moja mama ma raka.
Inny temat porusza Małgorzata Strykowska-Zaręba w Złodziejach snów – książce, która próbuje pomóc dziecku w odnalezieniu się po rozstaniu rodziców. Jej bohaterka, kilkuletnia Basia, pełna smutku, bezsilności, złości i lęku wraz z bratem wyrusza w podróż, aby odzyskać spokojny sen, który straciła po rozwodzie rodziców…
To tylko niektóre z książek, które mogą pomóc najmłodszym w oswajaniu szczególnych tematów. Ich lista jest tak samo długa, jak lista trudnych spraw.
Książkowe Pogotowie Ratunkowe
Niedawno ruszyła akcja Książkowe Pogotowie Ratunkowe skierowana do osób dorosłych pracujących z dziećmi – rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, psychologów i pedagogów. Zadaniem, jakie wyznaczyli sobie jej organizatorzy, jest stworzenie ogólnodostępnej listy książek poruszających trudne tematy oraz promocja najlepszych z nich.
Nie chodzi o to, aby powstał obowiązkowy kanon książek dla każdego dziecka, lecz aby stworzyć podręczną apteczkę, pierwszą pomoc literacką w sytuacjach trudnych dla dziecka. Już sama nazwa akcji sugeruje, że rekomendowane przez nią książki mają być swoistymi lekarstwami czy środkami pomocniczymi, bo przecież po pogotowie dzwonimy tylko wówczas, gdy pojawia się taka potrzeba. Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć m.in. na stronie www.miastodzieci.pl.
wakacyjne rozmowy
Rozmowa na trudne tematy wymaga od obu stron wiele wysiłku. Dzięki wsparciu literatury (poradnikom albo terapeutycznym bajkom) zarówno dzieciom, jak i rodzicom łatwiej przez to przejść. Często wystarczy, by książka dziecku towarzyszyła, przynosiła ulgę, pokazywała, że takie same problemy i wątpliwości mają inni. Szczera, wyczerpująca temat rozmowa, odbywająca się poza codziennym zabieganiem i pośpiechem, jest jednak najważniejsza, może bowiem wyzwolić wiele pozytywnych emocji i umocnić więź dorosłych i dzieci.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.