Zakładają świetlice i kawiarenki. Organizują kursy tańca i języków obcych. Na uczelniach i w szkołach pokazują, że wiara jest integralną częścią ich życia. Ich celem jest takie kształtowanie młodzieży, aby kiedyś jako dorośli żyli z Bogiem i rozwijali się wewnętrznie oraz prowadzili skuteczną działalność apostolską. Idziemy, 31 sierpnia 2008
Jak Ksiądz Biskup ocenia kondycję Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży po jego reaktywacji?
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jako organizacja, która ma podmiotowość zarówno kościelną, jak i cywilną zostało powołane decyzją Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 10 października 1990 r. Decyzję Episkopatu zaaprobował Ojciec Święty Jan Paweł II. W dniu 12 stycznia 1993 r., podczas wizyty „ad limina” polskich biskupów, Ojciec Święty powiedział: „Niezbędny środek formacji młodych stanowią organizacje i ruchy katolickie. Jest ich dzisiaj coraz więcej. Ze szczególnym zaś zadowoleniem powitałem Waszą – Drodzy Bracia – decyzję dotyczącą ponownego powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które ma bogatą i piękną tradycję.”
Decyzja Episkopatu z dnia 10 października 1990 roku była w różny sposób przyjmowana w poszczególnych częściach naszego kraju. Mimo wielkiego zaangażowania środowiska krakowskiego z księdzem prałatem Antonim Sołtysikiem oraz grupy duszpasterzy młodzieży współpracujących z Komisją ds. Duszpasterstwa Młodzieży, której przewodniczył bp Władysław Bobowski, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nie osiągnęło liczby członków porównywalnej z przedwojennym Katolickim Związkiem Młodzieży Męskiej i Katolickim Związkiem Młodzieży Żeńskiej. Podjęło jednak zdecydowanie pracę formacyjną oraz organizacyjną w wielu środowiskach młodzieżowych.
W jakim stopniu KSM pielęgnuje dawne przedwojenne tradycje?
KSM nawiązuje do tradycji przedwojennych. Świadczy o tym rota przyrzeczenia, znaczek, sztandar, struktura organizacyjna, pewne założenia formacyjne. Przedwojenna praca formacyjna i organizacyjna młodzieżowej Akcji Katolickiej prowadzona była pod hasłem: „Budujmy Polskę Chrystusową”. Był to szczególny sposób uczestnictwa w realizowania zadania, które Ojciec Święty Pius X wyznaczył Akcji Katolickiej: „Odnowić wszystko w Chrystusie”.
Który z elementów formacyjnych uznałby Ksiądz Biskup za najważniejszy dla KSM?
Niezwykle ważna jest formacja duchowa młodzieży. Troska o dojrzałą wiarę, kontakt ze Słowem Bożym, duch modlitwy i pogłębione życie sakramentalne – to fundament. Oczywiście ważna jest także formacja społeczna oraz przygotowanie młodego człowieka do odpowiedzialnego wypełniania przyszłych zadań i budowania prawdziwego środowiska chrześcijańskiego.
Jak Ksiądz Biskup widzi przyszłość KSM w Polsce?
Wśród wielu propozycji pracy formacyjnej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży może odegrać ważną rolę w kształtowaniu postaw młodzieży. Łączy duchowość katolicką z zaangażowaniem społecznym. Służy pogłębianiu życia duchowego i uczy pracy organizacyjnej. Pomaga w kształtowaniu dojrzałej wiary i uczy zdrowego patriotyzmu. Przygotowuje do podejmowania odpowiedzialności za Kościół i ojczyznę.
Przyszłość KSM w dużym stopniu zależy także od zaangażowania duszpasterzy i katechetów oraz innych wychowawców młodzieży.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.