Zakładają świetlice i kawiarenki. Organizują kursy tańca i języków obcych. Na uczelniach i w szkołach pokazują, że wiara jest integralną częścią ich życia. Ich celem jest takie kształtowanie młodzieży, aby kiedyś jako dorośli żyli z Bogiem i rozwijali się wewnętrznie oraz prowadzili skuteczną działalność apostolską. Idziemy, 31 sierpnia 2008
Działalność w podobnym duchu – wychowania do chrześcijańskiej dojrzałości – prowadzi powstałe w 1988 r. Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej, które wpisuje się w tradycję duszpasterstwa akademickiego. – Nie jesteśmy wspólnotą modlitewną, ale organizacją studencką, której głównym celem jest propagowanie chrześcijańskich wartości wśród studentów na uczelniach warszawskich. Mamy także filie w różnych miastach Polski – mówi Sylwia Fabisiak, sekretarz SKMA. W Warszawie na spotkania w kościele akademickim św. Anny przychodzi około 50 osób. We wtorki o godz. 19.15 rozpoczyna je Msza św. w kaplicy bł. Władysława z Gielniowa. Potem w sali Bożego Miłosierdzia odbywa się spotkanie formacyjne z prelekcją kapelana SKMA, a do niedawna funkcję tą sprawował ks. Bogdan Bartołd.
– W ostatnim roku akademickim katechezy dotyczyły tożsamości, asertywności, umiejętności przedstawiania swojego zdania, konstruktywnej krytyki. Uczyliśmy się praktycznych umiejętności rozwiązywania codziennych problemów, tak by przy tym zachować moralność chrześcijańską – mówi Sylwia Fabisiak. W każdą środę o godz. 7 rano studenci spotykają się na Mszy św. a po niej na wspólnym śniadaniu. – SKMA jest katalizatorem mojej wiary. Kiedy zaczynałam studia w Warszawie, czułam się nieco zagubiona. Szukałam wspólnoty czy stowarzyszenia, obawiając się jednocześnie by nie trafić do nieodpowiedniej grupy. Kiedy przyszłam do SKMA zobaczyłam, że tu są „normalni” ludzie, którzy studiują, chodzą na imprezy, ale w tym wszystkim starają się dostrzegać działalność Pana Boga. Najbardziej zafascynował mnie przykład wiary tych osób, które żyły nią na co dzień, tak zupełnie normalnie i spontanicznie – mówi Sylwia Fabisiak.
– W SKMA nie pytamy ile czasu ktoś przeznacza na modlitwę. Zapraszamy poszukujących i zaangażowanych w wiarę. Jesteśmy otwarci – zapewnia Sylwia. – Staramy się mówić o Panu Bogu, organizując różnego rodzaju akcje: obozy turystyczne, narciarskie. Spędzamy razem czas, chodząc po górach, a jednocześnie pokazujemy, że w centrum dnia jest codzienna Eucharystia. Zaczynamy dzień od modlitwy jutrznią, gromadzimy się na kompletę – opowiada Sylwia. SKMA organizuje wiele akcji na Uniwersytecie Warszawskim jak Dzień Życia, całodniowa konferencja odbywająca się już od kilku lat.
Największym ubiegłorocznym przedsięwzięciem były wykłady oparte na nauczaniu Jana Pawła II: „Słusznie o to pytacie! - dyskusje o współczesności z Janem Pawłem II”. Miały wielkie powodzenie. Dużym zainteresowanie cieszą się także rekolekcje adwentowe i wielkopostne odbywające się w auli Uniwersytetu, bezpośrednio po zajęciach. W ramach akcji wolontariatu studenci z SKMA odwiedzają dzieci w szpitalu dziecięcym, w domach dziecka, w świetlicy TPD pomagają odrabiać lekcje, odwiedzają osoby starsze w domu spokojnej starości. – Każdy kto chce się zaangażować w SKMA, na pewno znajdzie coś dla siebie. A jeśli lubi tańczyć albo chce się dopiero nauczyć zapraszamy na odpowiedni kurs – mówi Sylwia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.