Zakładają świetlice i kawiarenki. Organizują kursy tańca i języków obcych. Na uczelniach i w szkołach pokazują, że wiara jest integralną częścią ich życia. Ich celem jest takie kształtowanie młodzieży, aby kiedyś jako dorośli żyli z Bogiem i rozwijali się wewnętrznie oraz prowadzili skuteczną działalność apostolską. Idziemy, 31 sierpnia 2008
– Naszym celem jest takie kształtowanie młodzieży, aby kiedyś jako dorośli żyli z Bogiem i rozwijali się wewnętrznie oraz prowadzili skuteczną działalność apostolską – mówi Marcin Szczęsny, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W KSM młodzież jest bardzo aktywna. W małym miasteczku, 15-tysięcznym Kożuchowie, licealista wystarał się o dofinansowanie na działalność świetlicy. Tworzenie klubów, kawiarenek, organizowanie wycieczek rowerowych, ognisk to bowiem zwyczajna działalność Stowarzyszenia już na poziomie parafialnym.
KSM nie miało w tym roku wakacji. W miesiącach letnich w 12 ośrodkach w Polsce odbywały się lekcje języka angielskiego i niemieckiego. – Prawie pół miliona młodych ludzi wyjechało w tym roku na obozy językowe w ramach prowadzonej przez KSM ogólnopolskiej szkoły języków obcych „eMKa”. – To jedyna w Polsce katolicka szkoła językowa – mówi Marcin Szczęsny.
Skąd pomysł językowych kursów? – Związany z KSM dr Marek Kuczyński, przeanalizował podręczniki do nauki języka angielskiego. Okazało się, że przesycone są tematyką antyrodzinną i antykatolicką. Brakuje w nich słownictwa dotyczącego prawdziwych wartości. Takie słowa jak ksiądz, modlitwa, siostra nie były w ogóle w tych książkach używane. Zaczęliśmy wydawać własne książki, które szybko stały się bestsellerami – mówi Marcin Szczęsny.
Nauka odbywa się m.in. poprzez wspólną zabawę. Opracowana nowa metoda nauczania propaguje wartości patriotyczne i katolickie. – Dzięki nauce w naszej szkole młody człowiek poznaje podstawowe modlitwy katolickie w innych językach i potrafi przetłumaczyć na przykład życiorys ks. Popiełuszki – opowiada Marcin Szczęsny.
Nie sposób tutaj wymieniać wszystkie akcje prowadzone przez KSM. Jedna z ostatnich to rozpoczęty wiosną tego roku projekt „Stop narkotykom". Badania pokazały, że największe problemy z narkotykami ma młodzież w leżącym blisko granicy województwie lubuskim. KSM rozpoczął więc razem z samorządami i szkołą akcję informacyjną. Wiosną tego roku ruszył także projekt znad drugiej granicy „Bug – rzeka życia. Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju”, który ma promować wśród młodych ludzi postawy proekologiczne i szacunek dla ochrony unikalnego środowiska tego regionu. W jego realizację włączyły się już nadbużańskie miasta i gminy. Zadaniem uczestników projektu jest tworzenie inicjatyw promujących ekologię w celu aktywizacji środowisk młodzieżowych. Proekologiczne szkolenia mają doprowadzić do powstania czterech tzw. Regionalnych Centrów Inicjatyw Środowiskowych (RCIS). Będą je tworzyć od podstaw młodzi ludzie przy współudziale lokalnych organizacji pozarządowych i samorządów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.