Pomoc na pięciolinii

Niedziela 42/2018 Niedziela 42/2018

Być może te dzieciaki będą kiedyś występować z koncertami, być może będą nagrywać płyty, komponować... Na razie chodzą do szkoły muzycznej, którą w Republice Środkowoafrykańskiej założył polski misjonarz – br. Benedykt Pączka, kapucyn

 

Republika Środkowoafrykańska – w skrócie RCA, dawna kolonia francuska – to kraj o powierzchni dwa razy większej od Polski. Panuje w nim wojna domowa i wciąż docierają do nas informacje o krwawych atakach, setkach zabitych i rzeszach ludzi szukających schronienia w kościołach i na misjach, o porwaniach księży i osób świeckich.

Na przekór dramatowi wojny br. Benedykt Pączka w 2017 r. założył w mieście Bouar African Music School, bo uważa, że obok doraźnej pomocy i zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańcy RCA potrzebują działań, dzięki którym kiedyś będą mogli odmienić oblicze swojego kraju. Drogą do tego celu jest edukacja, którą misjonarz chce łączyć z muzyką, która rozwija wyobraźnię i łagodzi tragiczne przeżycia związane z wojną. Dlatego na swojej poprzedniej placówce misyjnej w przygranicznej miejscowości Ngaoundaye zakonnik założył chór dziecięcy.

W RCA dzieci muszą pracować od najmłodszych lat. Pierwsza w kraju szkoła muzyczna pozwoli niektórym z nich na profesjonalną edukację muzyczną. W szkole w Bouar, która mieści się w budynkach przyklasztornych, uczy się na razie 56 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Kolejne dzieciaki czekają na możliwość podjęcia nauki. African Music School powinna mieć własny budynek, potrzebne są także wyposażenie klas i instrumenty, potrzebni są nauczyciele. Projekt zakłada, że nauka w szkole będzie trwała 4 lata, a najzdolniejsi uczniowie otrzymają stypendia, by mogli kontynuować naukę za granicą.

– Będziemy spełniać marzenia dzieci. Będzie to dla nich często jedyna szansa na naukę, a w przyszłości na pracę i utrzymanie rodziny – mówi br. Benedykt, który jest od dawna znany z zaangażowania na rzecz misji. Jeszcze w Polsce inicjował ciekawe projekty ewangelizacyjne oraz akcje pomocowe „S.O.S. dla Afryki” i „Benedykt Pączka zaprasza na pączka”. Po jego wyjeździe ten drugi projekt przekształcił się
w akcję „Wyślij pączka do Afryki” – okazuje się bowiem, że za równowartość jednego pączka przekazaną za pośrednictwem strony internetowej misji w RCA można nakarmić dwoje afrykańskich dzieci.

Obecny projekt został przedstawiony na stronie: www.africanmusicschool.com. Jest tam
informacja, że projekt uzyskał patronat i poparcie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, a jego ambasadorami są muzycy: Mietek Szcześniak, Robert „Litza” Friedrich, Darek Malejonek, Natalia Niemen, Mate.O, Dorota Miśkiewicz. Z afrykańską szkołą solidaryzuje się już kilka szkół muzycznych w Polsce, które organizują charytatywne koncerty i zbiórki.

Propozycją dla osób, które chciałyby się włączyć w ten projekt, jest możliwość wykupienia nutki z Afrykańskiej Symfonii Pokoju skomponowanej przez Marcina Gumielę. Nutka nie ma ceny – można przeznaczyć na nią dowolną kwotę, a lista dotychczasowych ofiarodawców znajduje się na stronie projektu. Można też promować projekt w mediach społecznościowych lub zorganizować indywidualną zbiórkę na swoich uroczystościach; poprosić np. o przekazanie równowartości kwiatów czy upominków na rzecz szkoły. Jest także prośba o modlitwę w intencji tego dzieła.

Dzieci ze szkoły w Bouar w podziękowaniu dla darczyńców w teledysku śpiewają: „Chcemy Wam zaśpiewać piosenkę o miłości i pokoju./ Cieszmy się z tego, co mamy./ Otwórzmy nasze oczy, otwórzmy uszy i nasze serce”.

Spełnijmy ich nadzieje!

Dzieci Afryki Afrykańska Symfonia Pokoju - African Music School / Bouar

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama