O korzyściach płynących z podejmowania aktywności ruchowej napisano setki wielotomowych opracowań. Wspólna działalność rekreacyjno-sportowa to także doskonały sposób na budowanie rodzinnych więzi.
Atrakcyjne formy rekreacyjne
W późniejszym etapie rozwoju dziecka proste zabawy nie wystarczają. To chyba odpowiedni moment, aby zakupić atrakcyjny sprzęt i poznać zasady nowych gier. Z racji objętościowych ograniczeń „Przewodnika Katolickiego” mogę pozwolić sobie jedynie na pobieżny opis wybranych form rekreacyjnych, gdyż dokładna analiza omawianego tematu mogłaby wymusić zmianę nazwy tygodnika na „Przewodnik Sportowy”… Bardzo popularną i lubianą przez dzieci jest gra w ringo. Przy pomocy gumowego kółka można bawić się na różne sposoby. Już same rzuty i chwyty na dostosowaną do wieku odległość wywołują niemałą radość. Gra przez siatkę lub rozwieszoną linkę wprowadza element rywalizacji. Ciekawym rozwiązaniem może być też rozgrywka zasadami przypominająca potyczkę golfową. Zadaniem uczestników jest wrzucenie kółka na wbity w ziemię kij. Każdy kolejny rzut uczestnik zabawy oddaje z miejsca, gdzie uprzednio spadło jego ringo. Kto osiągnie cel w mniejszej liczbie rzutów – wygrywa. Należy jedynie pamiętać, by wbity w ziemię kij znajdował się w znacznej odległości od miejsca startu. Kolejnym wdzięcznym i przyjemnym sposobem spędzania czasu jest gra w badmintona. Większość ludzi stosuje ją jedynie w formie jak największej liczby odbić lotki, ale dla lubiących rywalizację godna polecenia jest gra na punkty przez siatkę. Niewątpliwym minusem badmintona jest fakt, iż… nie zawsze można w niego grać. Wiedzą coś o tym mieszkańcy Podhala, których przy badmintonie zaskoczył halny… Pośrednie rozwiązanie tego typu problemów niesie ze sobą speedminton – gra powstała ze skrzyżowania badmintona, tenisa ziemnego i squasha. Mniejsza, opatrzona w dodatkowe obciążenie lotka, skutecznie opiera się lekkim podmuchom wiatru, ale przy znaczniejszych powiewach zachowuje się równie nieprzewidywalnie, co tradycyjna lotka do gry w badmintona. Niewątpliwie jednak konstrukcja rakiet i lotki powoduje, iż speedminton może przysporzyć amatorom tej formy ruchu wielu pozytywnych wrażeń. Pomimo ogromnej rzeszy nowatorskich zabaw rekreacyjnych do najatrakcyjniejszych wciąż należy zaliczyć znane od dosyć dawna frisbee. Świadectwem popularności tego rodzaju aktywności są w letnim okresie nadbałtyckie plaże, na których wielu ludzi oddaje się przyjemności rzucania i łapania plastikowych „talerzy”. Jak w każdym przypadku, ten prosty sprzęt można wykorzystywać na wiele sposobów. Jednym z przykładów może być zastosowanie zasad znanych z gry w „głupiego Jasia”. Przy większej liczbie osób wielką frajdę stanowi mecz frisbee w oparciu o przepisy futbolu amerykańskiego.
Integracja przez sport – zadanie dla wszystkich członków rodziny
W tym miejscu można wymienić wiele rekreacyjnych i sportowych form spędzania czasu: od spacerów, biegania, jazdy na rowerze, rolkach, pływania, przez taniec, minigolfa, wspinaczkę, kręgle, chodzenie na szczudłach, aż do palanta, skoków na trampolinie, bocci czy lacrosse… Jeszcze raz jednak podkreślam, że atrakcyjności aktywnie spędzonego czasu nie zagwarantuje nam zakupiony za setki złotych sprzęt, lecz wspólne przeżywanie zabaw i gier. W przypadku aktywności fizycznej dużo łatwiejsze zadanie mają rodzice, którzy sami uwielbiają ruch i zaszczepienie w dzieciach swej pasji jest jak najbardziej naturalne. Zadanie integracji rodziny przez rekreację i sport nie odbywa się jednak tylko na linii rodzic – dziecko. Dojrzewająca młodzież jest często lepiej zorientowana w tematyce nowo powstałych dyscyplin sportu, a przekazywanie tej wiedzy rodzicom tworzy kolejne wspólne zainteresowania. Scalanie rodziny przez sport to także wzajemne oddziaływanie współmałżonków, którym na pewno lepiej zrobi spędzenie popołudnia na wycieczce rowerowej zamiast siedzenia przed telewizorem czy komputerem. Ktokolwiek z rodziny będzie jednak planował wspólną aktywność ruchową, pamiętać powinien o jednym – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.