Podobnie jak alkoholicy czy narkomani lekceważą zagrożenia, jakie może przynieść im uzależnienie, tak internetoholicy także minimalizują swój problem. Skutki uzależnienia na ogół prędzej dostrzeże otoczenie niż sami poszkodowani. Jego terapia jest trudna, podobnie jak wszystkie terapie uzależnień, dlatego lepiej zapobiegać.
Uzależnienie od internetu
Czy często nawiązujesz nowe znajomości na portalach internetowych? Czy zdarza Ci się kilka razy w ciągu dnia sprawdzać skrzynkę emaliową? Czy korzystasz więcej niż 3 godziny dziennie z internetu? Czy zaniedbujesz czasami obowiązki domowe i szkolne, by spędzić więcej czasu online? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”, powinieneś to szybko zmienić. Internet stanowi narzędzie o wielkich możliwościach, nie wolno jednak zapominać o negatywnych aspektach jego stosowania.
Trudno dziś wyobrazić sobie rzeczywistość bez internetu. W sieci można znaleźć ogromne ilości informacji. Od aktualnych wiadomości z dowolnego miejsca świata do szczegółowych treści interesujących jedynie wąskie grono specjalistów. Oprócz stron www i poczty elektronicznej popularność zyskują miejsca spotkań w cyberprzestrzeni. Coraz więcej młodzieży korzysta z Sieci w poszukiwaniu informacji oraz rozrywki. W ten sposób mają możliwość poszerzania swojej wiedzy i zainteresowań, nawiązywania nowych kontaktów, wymianę plików, dokonywanie zakupów – wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu. Oprócz niezaprzeczalnych korzyści z rozwoju sieci, nie wolno jednak zapominać o negatywnych aspektach jej używania. Ogromna ilość informacji zawartych w internecie nie koreluje niestety z ich jakością. Nigdy nie można być do końca pewnym prawdziwości znalezionych treści. Długotrwałe korzystanie z sieci może przerodzić się w stan, który określamy jako uzależnienie się od internetu (ang. Net Addiction). Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu z innymi obiektami uzależnienia (choćby środkami chemicznymi), internet oferuje wiele bezspornych korzyści. Jednak jego nadużywanie podobne jest do takich zjawisk patologicznych jak: kompulsywny hazard, granie w gry komputerowe, przejadanie się, uzależnienie od ćwiczeń fizycznych, od związków miłosnych, od oglądania telewizji. Odkryte na początku lat 90-tych zjawisko uzależnienia od internetu stało się realnym zagrożeniem także w Polsce. Nazywa się go internetoholizmem, internetozależnością, siecioholizmem lub infoholizmem - uzależnieniem od informacji. Wszystkie te uzależnienia przejawiają zaburzenia nawykowo-popędowe, czyli uzależnienie od pewnych bodźców emocjonalnych. Jak widzimy, ten rodzaj uzależnienia nie jest związany ze stosowaniem środków odurzających, więc przez wielu jest niezauważany.
Dlaczego młodzi ludzie uzależniają się od internetu?
Amerykański psycholog, John Suler, wymienia dziewięć wyznaczników różniących interakcje zachodzące w wirtualnej przestrzeni od interakcji naturalnych. Są one następujące:
1. Ograniczenie doświadczeń sensorycznych. Mimo wykorzystywania zmysłu wzroku i słuchu dominującą formą przekazu jest forma pisemna, przy braku kontaktu fizycznego.
2. Płynność tożsamości oraz anonimowość. Brak bezpośredniej interakcji stwarza możliwość udzielania tylko określonych informacji na swój temat, przypisywania sobie cech nierzeczywistych lub zachowania całkowitej anonimowości wobec rozmówcy.
3. Zrównanie statusów. Przestrzeń wirtualna daje równe szanse wszystkim użytkownikom niezależnie od statusu, zamożności, rasy. Dzięki "demokracji internetowej" wpływ na innych zależy jedynie od zdolności komunikacyjnych osoby, wytrwałości oraz prezentowanych przez nią stanowisk.
4. Przekraczanie ograniczeń przestrzennych. Najbardziej odległa przestrzeń pokonywana jest w ciągu kilku sekund. Daje to możliwość kontaktowania się między osobami, zupełnie niezależnie od rzeczywiście dzielącej je odległości.
5. Rozciąganie i koncentracja czasu. Cyberprzestrzeń umożliwia z jednej strony komunikację synchroniczną, kiedy wiele osób w jednym czasie uczestniczy w tej samej rozmowie. Z drugiej strony szereg informacji przepływa między użytkownikami internetu asynchronicznie, docierając z dużym opóźnieniem w stosunku do kontaktów bezpośrednich.
6. Dostępność wielu kontaktów. Z dość dużą łatwością można kontaktować się z wieloma osobami. Dzięki opcjom filtrowania, wybierania można skontaktować się z wybranymi użytkownikami czy grupami osób.
7. Możliwość permanentnego zapisu. W odróżnieniu od realnych znajomości, kontakty internetowe mogą być w całości dokumentowane i przechowywane w postaci plików.
8. Odmienne stany świadomości. Siedząc przed komputerem przy pomocy kilku klawiszy możemy sterować rzeczywistością i doświadczać stanów na podobieństwo marzeń sennych. Opisywano też stany hipnotycznego transu.
9. Doświadczenia typu "czarne dziury". Towarzysze wirtualni mogą w dowolnym momencie wyłączać się z kontaktu. Może to powodować u odbiorcy negatywne reakcje pokazując jego zależność od świata zza monitora.
Przedstawiony wyżej świat cyberprzestrzeni może być szczególnie pociągający dla:
· osób młodych - sfrustrowanych, zagubionych w świecie dorosłych, szukających własnych granic, potrzebujących dowartościowania
· osób, które zanim zetknęły się z internetem, już cierpiały na zaburzenia emocjonalne, wymagające porady psychiatry,
· byłych alkoholików lub osób cierpiących na inne uzależnienia, mężczyzn zabiegających o władzę, status społeczny i dominację,
· kobiet szukających wspierającej przyjaźni, romansu, narzekających na swojego męża i chcących to uzewnętrznić.
· ludzie cierpiący na niskie poczucie własnej wartości, z nieleczonymi dysfunkcjami seksualnymi lub też z wcześniejszym uzależnieniem od seksu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.