Elektroniczna i niezawodna

Magazyn Familia październik/2010

O nowoczesnej karcie do obserwacji cykli płodności, która jest już dostępna w Internecie, opowiada prezes zarządu Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny (INER) lekarz medycyny Elżbieta Gołąb

 

 

Już od kilku miesięcy działa strona www.rodzina-naturalnie.pl, na której osoby zainteresowane naturalnym planowaniem rodziny mogą znaleźć elektroniczną kartę do obserwacji. Kto jest jej pomysłodawcą?

Wymyślił ją jeden z uczestników kursu naturalnego planowania rodziny, Jakub El Mahdi, który zachwycił się metodą profesora Josefa Roetzera i zaczął wraz z żoną ją stosować. Tworząc stronę oraz e-kartę, chciał ułatwić sobie i innym prowadzenie obserwacji. Instytut zajął się metodycznym kształtem przedsięwzięcia, Jakub czuwał nad całością, a dziś jest administratorem. Od strony technicznej serwisem zajął się brat Jakuba, informatyk, który ma duże doświadczenie w mediach elektronicznych.

Czy papierowa karta do obserwacji, która istniała do tej pory, przestała wystarczać?

Nie zawsze zeszyt i kartka są wygodne, a kiedy się ich zapomni, nie ma gdzie wprowadzić danych. Jednak na ten krok zdecydowaliśmy się przede wszystkim dlatego, że tak jak w wielu dziedzinach, również w naturalnym planowaniu rodziny istnieje społeczne zapotrzebowanie na wykorzystywanie nowoczesnych metod przekazu. Świat wokół nas dynamicznie się zmienia, chcemy za tymi zmianami nadążyć, namawia do tego także papież Benedykt XVI. Internet zdominował komunikację między ludźmi. Wiemy, jak myślą młodzi: jeśli czegoś nie ma w sieci, to nie istnieje. Liczymy, że dzięki e-karcie, która ma więcej zalet niż jej papierowa poprzedniczka, młodzi  ludzie będą chętniej korzystać z metod naturalnych. Oczywiście strona i e-karta są przeznaczone dla osób w każdym wieku, które chcą stosować metodę profesora Roetzera. 

Proszę zatem powiedzieć, jakie są zalety e-karty?

To przede wszystkim zapisywanie danych z obserwacji w wygodniejszy, bardziej czytelny, bezpieczny sposób i przechowywanie obserwacji cykli. Przez stronę WWW można skontaktować się z nauczycielem INER, jeśli potrzebna jest konsultacja. Istnieje też możliwość stworzenia portalu społecznościowego dla osób skupionych wokół idei naturalnego planowania rodziny, które chcą dzielić się opiniami na ten temat. 

Jak można zarejestrować swoją e-kartę i na jakiej zasadzie ona działa?

Na początek należy wejść na stronę instytutu www.iner.pl, a następnie z menu wybrać zakładkę e-karta lub wejść tam bezpośrednio ze strony www.rodzina-naturalnie.pl. Na stronie znajduje się część teoretyczna, wyjaśniająca metodę, lecz by z niej korzystać, najlepiej uczestniczyć w kursie niedaleko swojego miejsca zamieszkania lub odbyć go przez Skype’a (na wszystkie kursy można zapisać się za pośrednictwem strony www.iner.pl). Każdy użytkownik e-karty ma własne konto, na którym notuje obserwacje, a system generuje wykres. Wypełnioną kartę można wysłać konsultantowi, który sprawdzi interpretację i doradzi. O tym, jak długo jest przechowywana karta, decyduje sam użytkownik.

Czy taką kartę przenosi się do własnego komputera?

Nie, zalogowany użytkownik nanosi na nią obserwacje, korzystając z naszego serwera – taka jest najnowsza tendencja wirtualnego świata. W ten sposób nie obciąża dodatkowo własnego komputera. Poza tym, by mieć wgląd do swojej karty przez całą dobę, nie trzeba nosić ze sobą laptopa, wystarczy komórka (iPod, iPad, iPhone…) i dostęp do Internetu.

Tylko czy jest to bezpieczne? Czy nikt niepożądany nie ma wglądu do naszej karty?

Serwis jest sprawdzony pod względem bezpieczeństwa, szczelności danych. Posiada także serwer rezerwowy (tzw. backup), chroniący przed utratą zgromadzonych dotychczas danych w razie awarii serwera podstawowego.

Serwis jest odpłatny?

Przez pierwszy miesiąc można korzystać z e-karty bezpłatnie, potem należy uiścić opłatę, ale jest ona symboliczna – 1 zł miesięcznie. To koszty niezbędne do utrzymania serwera, ponieważ nie jest to strona komercyjna.

Czy są już pierwsze oznaki zainteresowania e-kartą?

Tak, zalogowali się już użytkownicy nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Francji, Kanady, Anglii – to Polacy, którzy chcą korzystać z metody naturalnej. Liczba użytkowników stale rośnie, podobnie jak liczba kursów i ich uczestników. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to nie tylko metoda zdrowa o najwyższej skuteczności, ale też taka, która pozwala samemu decydować o swojej rodzinie. Naturalne planowanie nie ogranicza się jedynie do liczby posiadanych dzieci, lecz jest stylem życia.  

Czy instytut planuje kolejne innowacyjne działania?

Po uzyskaniu odpowiedniej liczby użytkowników planujemy podpisać umowy z operatorami GSM, a wtedy dane do obserwacji można będzie wysyłać za pośrednictwem SMS-ów lub MMS-ów. 

Czekamy zatem na następne unowocześnienia.  Dziękuję za rozmowę.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Pobieranie...