Benedykt XVI potrzebuje naszej modlitwy

Niedziela 28/2012 Niedziela 28/2012

Niemiecki dziennikarz wzywa do odmawiania Różańca z Papieżem

Włodzimierz Rędzioch: – Jak zrodził się pomysł kampanii: „Modlitwa różańcowa z Benedyktem XVI” i dlaczego zwłaszcza teraz Papież potrzebuje naszej modlitwy i solidarności?

Paul Badde: – Dlaczego zwłaszcza teraz? Bo są to chyba najtrudniejsze dni pontyfikatu Benedykta XVI. Jak nigdy dotąd, diabelskie ataki dotknęły go z tak bliska i stracił zaufanie pokładane w najbliższych mu osobach. Ponieważ atakują go z bliska, dlatego również my musimy okazać mu naszą bliskość poprzez modlitwę.

Za „Papieża Różańca” uważany jest Jan Paweł II, który przykładał wielką wagę do modlitwy różańcowej i wydał nawet list apostolski „Rosarium Virginis Mariae” – o Różańcu Świętym; to dzięki niemu „modlitwa prostaczków” znowu stała się pełnoprawną modliwą Kościoła. Benedykt XVI – Papież teolog, Papież intelektualista – nie jest kojarzony z Różańcem, chociaż regularnie odmawia modlitwę różańcową...

– To prawda, że Jan Paweł II był wielkim „Papieżem Różańca” (byli nimi zresztą wszyscy papieże ostatnich wieków!). On żył i „oddychał” Różańcem, do którego dodał też tajemnice światła. Gdy ludzie zapomną, że istniał Związek Sowiecki, tak jak zapomnieli inwazje Mongołów, będą ciągle pamiętać tajemnice światła i Papieża, który je wprowadził. Ale i Joseph Ratzinger wywodzi się z tej samej „szkoły”, co Jan Paweł II – jako dziecko bardzo sobie cenił modlitwę na różańcu, natomiast jako kardynał nie miał czasu, aby odmawiać cały Różaniec (wyznał mi to podczas jednego z naszych spotkań). Dlatego jest rzeczą zdumiewającą, że dzisiaj jako papież – pomimo ogromu pracy, którą ma do wykonania – ten wielki teolog potrafi znaleźć czas, aby codziennie zanurzyć się w tę „modlitwę prostaczków”. A ponieważ jest osobą bardzo systematyczną, można powiedzieć, że codziennie ubogaca Kościół „papieskim Różańcem”.

 Kiedy Benedykt XVI odmawia Różaniec?

– Latem, po wprowadzeniu czasu letniego, Papież rozpoczyna modlitwę różańcową codziennie o godz.18.45 – modli się wraz ze swym osobistym sekretarzem ks. prał. Georgiem Gänsweinem, spacerując po Ogrodach Watykańskich, obok groty z Lourdes. Poza okresem letnim, gdy dni są krótsze, Papież udaje się na modlitwę do ogrodów wcześniej, o 16.15. Natomiast gdy jest w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, modli się, chodząc po alei, w cieniu wiecznie zielonych dębów, a na zakończenie zatrzymuje się przy figurze Matki Bożej stojącej obok sadzawki z rybami. Gdy pogoda jest brzydka, Różaniec odmawiany jest w Pałacu Apostolskim.

Czy Papież odmawia Różaniec z sekretarzem po niemiecku?

– W części po niemiecku, ale także po łacinie i po włosku. Na zakończenie natomiast recytują „Regina caeli”.

Co ma zrobić wierny, który chciałby odmawiać Różaniec w duchowej łączności z Ojcem Świętym?

– To bardzo proste – powinien uczynić znak krzyża i rozpocząć modlitwę różańcową o godz. 18.45 (latem) lub o godz. 16.15 (poza okresem letnim). Nie ma żadnej szczególnej organizacji, każdy może to czynić, sam lub z rodziną, w parafii, w ramach ruchów czy związków. Można modlić się w domu, w kościele, w podróży, na ulicy. Najważniejsze jest to, aby modlitwa w duchowej łączności z Papieżem ubogacała nas i chociaż przez krótki czas upodabniała nasz dzień do dnia Papieża.

Zapamiętaj:

W lecie Różaniec z Ojcem Świętym Benedyktem XVI odmawiamy codziennie o godz. 18.45.
Poza okresem letnim w łączności z Papieżem modlimy się na różańcu o godz. 16.15.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...