Warto pomyśleć o tym przynajmniej rok przed zakończeniem szkoły średniej. Wyjazd do innego kraju na studnia wymaga pewnych przygotowań i nie można wybrać się na niego z dnia na dzień. Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę w szkole średniej lub jesteś w trakcie, to jeszcze nic straconego. Im później zapada decyzja, tym trudniej jest zrealizować wszystkie wymagania zagranicznej uczelni.
Czy konieczna jest międzynarodowa matura?
Nie! Matura międzynarodowa może stanowić swego rodzaju ułatwienie, ale jej nieposiadanie wcale nie uniemożliwia podjęcia studiów za granicą. Możliwość przystąpienia do matury międzynarodowej mają tylko ci uczniowie, których szkoły uczestniczyły w projekcie BI. Jeżeli jednak nie chodziłeś do takiej szkoły, to w dalszym ciągu możesz mieć nadzieję na studiowanie za granicą. Zagraniczne uczelnie honorują polskie świadectwo dojrzałości jako dowód na ukończenia szkoły średniej, ale może się jednak zdarzyć (i najczęściej tak się dzieje), że uczelnia wymaga dodatkowego egzaminu przed przyjęciem kandydata. Zazwyczaj taki egzamin na formę rozmowy kwalifikacyjnej. W rozmowie kwalifikacyjnej, która zazwyczaj odbywa się na terenie uczelni, kandydat musi być przygotowany na opowiedzenie o swoich zainteresowaniach, umiejętnościach, posiadanych kwalifikacjach, a co najważniejsze musi umotywować swoją decyzję wyboru zagranicznej uczelni. Na podstawie interview zapada ostateczne decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata. Zagraniczne uczelnie bardzo cenią sobie tzw. działalność pozalekcyjną i nietypowe zainteresowania. Na uprzywilejowanej pozycji są wobec tego laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, uczestnicy różnego rodzaju konkursów, projektów i grantów naukowych. Warto przygotować na interview wypowiedź na ich temat. Poza rozmową kwalifikacyjną należy również odpowiednio wcześnie pomyśleć o życiorysie. Życiorys jest zawsze wymagany w procesie aplikowania na studnia zagraniczne.
Co z językiem?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta, język trzeba znać – to najważniejsze. Jeśli znasz dobrze język angielski, to bez obaw możesz wybrać się na studnia w dowolnym miejscu na świecie. Nawet jeśli nie interesują cię studnia w żadnym z krajów anglojęzycznych, to obecnie wszystkie uczelnie oferują kierunki wykładane w języku angielskim.
Czy potrzebne są jakieś szczególne certyfikaty lub kursy językowe? To już sprawa zależna od uczelni, ale najczęściej można się obyć bez żadnych zaświadczeń. Trzeba natomiast udowodnić znajomość języka w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Jeżeli czujesz, że twój angielski pozostawia jeszcze wiele do życzenia, to nie panikuj. Nikt nie będzie od ciebie wymagał biegłej znajomości tego języka. Wielu ludzi wyjeżdża na studnia za granicę również po to, aby nauczyć się angielskiego lub innych języków. Musisz jednak być przygotowanym na to, żeby płynnie komunikować się w czasie rozmowy i pokazać, że twój angielski jest wystarczająco dobry, aby pobierać w nim naukę. Pójście wcześniej na kurs językowy (choć wiąże się z pewnymi kosztami), może być dobrym pomysłem.
Jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać. Jeśli interesują cię studnia artystyczne, np. malarstwo lub fotografia, to musisz przedstawić swoje portfolio i odpowiednie wcześnie wysłać je (najczęściej drogą elektroniczną) do uczelni, która cię interesuję.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.