Współpraca z rodzicami w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu bursa i internat jest istotnym elementem pracy nauczyciela wychowawcy...
Założono, że działalność Klubu Rodzica będzie miała charakter długofalowy, realizowany przez kolejne lata. Pierwszym krokiem było zaproszenie rodziców i wychowanków pierwszorocznych do wspólnego spędzenia 24 godzin w placówce tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, pod nazwą „Doba z dzieckiem”. Realizację tego pierwszego kroku podjęto na dwa dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice wraz z dziećmi mieli okazję razem poznać miejsce, warunki, otoczenie, personel oraz wszelkie rozwiązania formalne funkcjonujące w placówce.
Założono, że spotkanie „Doba z dzieckiem” będzie gwarantowało osiągnięcie następujących celów:
Przybyli rodzice i przyszli wychowankowie poznali zadania statutowe bursy (zapewnienie wychowankom całodobowej opieki wychowawczej, bezpieczeństwa, warunków sanitarno-higienicznych, warunków do nauki, możliwości wypoczynku i rozwijania zainteresowań). Zapoznali się z aspektami finansowymi (wysokość i stosowane mechanizmy naliczania należnych opłat za wyżywienie, tzw. czesne oraz kaucja), otrzymali dane teleadresowe i e-mail bursy. Następnie rodzice z dziećmi zostali podzieleni na zespoły i oprowadzeni po bursie (każdym zespołem opiekowało się dwóch nauczycieli wychowawców), zapoznając się z warunkami w poszczególnych pokojach mieszkalnych i zasadami korzystania z pomieszczeń ogólnoużytkowych (toalety, świetlice, kuchenka, jadalnia, sala sportowa oraz suszarnia). W zwiedzaniu wyeksponowane zostały dwa miejsca – tablica z ideą przewodnią funkcjonowania placówki (słowa Horacego „Sapere aude”) i tzw. „ściana chwały” z nazwiskami laureatów konkursu „Bursowskiego Orła”.
Po przerwie na kawę nauczyciele zapoznali rodziców i młodzież z prawami i obowiązkami wychowanka, zapisanymi w statucie. Wychowanek ma prawo do:
Wychowanek ma obowiązek w pełni realizować postanowienia regulaminu bursy oraz:
Musi także zaakceptować przyjęte rozwiązania regulaminowe dotyczące przyjazdu do placówki i wyjazdu z niej, ewidencjonowania miejsca pobytu, wizyt gości, rozkładu dnia, kar i nagród, wyboru lekarza, zameldowania.
Wychowanek poznaje procedury postępowania w sytuacji, gdyby:
Rodzice mogli indywidualnie porozmawiać z wychowawcami i dyrektorem bursy. Spotkanie „Doba z dzieckiem” okazało się trafnym przedsięwzięciem, co potwierdziły odpowiedzi w stosownej ankiecie. Rodzice poznali personel, warunki i zasady funkcjonowania placówki, zdeklarowali chęć włączenia się w życie bursy i wspierania działań wychowawczych.
W trakcie roku szkolnego, dzięki spotkaniu „Doba z dzieckiem” pojawiła się nowa jakość we współpracy z rodzicami wychowanków pierwszorocznych. Bardzo często kontaktują się oni z nauczycielami wychowawcami, telefonicznie i osobiście, przejawiając postawę otwartą i zaangażowaną.
Jan Bruski – nauczyciel dyplomowany, wychowawca, dyrektor powiatowej Bursy dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach, założyciel Stowarzyszenie „EDUCO”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.