Ostatnia prosta przed XXXI Światowymi Dniami Młodzieży. Rekordy, inicjatywy, ewangelizacja i młody Kościół. Czyli – garść informacji, zanim Polska na kilka dni stanie się kolorową stolicą młodych ze wszystkich zakątków świata
Światowe Dni Młodzieży to oprócz ogromu przygotowań wielość wydarzeń, w których trudno się nie pogubić. Do 20 lipca zostało już tylko kilka dni. Co, gdzie, kiedy? Pomagamy rozszyfrować ŚDM Kraków 2016.
Dni w diecezjach
To czas bezpośrednio poprzedzający ŚDM. Są zaproszeniem do odkrywania Kościoła, kraju i jego mieszkańców, do którego przyjeżdżają młodzi z różnych stron świata. – Każda diecezja przygotowuje własny program spotkania młodych – tłumaczy ks. Adam Polak, częstochowski duszpasterz młodzieży. – W Częstochowie np. Dni w diecezjach przybierają formę Międzynarodowego Forum Młodych, prowadzonego przez region częstochowski i wspólnotę Emmanuel.
Grupy samodzielnie wybierały diecezje. Wiele z nich skorzystało z pomocy polskich księży mieszkających w ich krajach, część wykorzystała kontakty zawiązywane podczas wcześniejszych ŚDM. – Jesteśmy jedną z bardziej atrakcyjnych diecezji ze względu na Jasną Górę – mówi dalej ks. Polak. – Ale Częstochowę wybierały też często dzieci uczestników ŚDM z 1991 r. na Jasnej Górze.
Na lipiec każda polska diecezja przyjęła biblijną nazwę. I tak np. Poznań to Jordan, Częstochowa – Kana, a Szczecin – Damaszek. Dlaczego właśnie takie nazwy? Charakteryzują Kościół lokalny i podkreślają doświadczenie Bożego Miłosierdzia, którym gospodarze chcą się podzielić ze swoimi gośćmi. Na ten szczególny czas cały kraj przyjął nazwę Pole Miłosierdzia – Campus Misericordiae. Dni w diecezjach będą trwać od 20 do 25 lipca.
Katechezy
Będą głoszone przez ponad 800 biskupów pochodzących z całego świata w 30 językach – od angielskiego przez wietnamski czy kambodżański aż po mandaryński. Zadaniem katechez jest wprowadzenie młodych w przesłanie błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7) – temat krakowskiego spotkania. W ich ramach znajdą się pytania od młodych, Eucharystia i możliwość spowiedzi. Katechezy odbędą się w 275 lokalizacjach na terenie całego miasta – zwłaszcza w kościołach, ale też w halach sportowych i na placach miejskich. Katechezy będą się odbywały w dniach 27-29 lipca.
Festiwal Młodych
To ta część programu ŚDM, w której 280 grup z całego świata zrobi raban w Krakowie i w pobliskich miejscowościach. Pokażą one młody i żywy, różnorodny i otwarty na każdego Kościół. Zaplanowane są tu koncerty, spektakle, wystawy, happeningi, świadectwa, warsztaty, a nawet... nauka ludowych tańców znad Wisły czy degustacja polskich potraw i Festiwal Sportu.
W ramach Festiwalu Młodych wspólnoty i ruchy religijne będą zapoznawać pielgrzymów ze swoją duchowością. Będą to m.in. wspólnota Emmanuel, jezuicka Magis czy Wspólnota z Taizé. Opus Dei przygotowało codzienne rozważania słowa Bożego, a Wspólnota Sant’Egidio zaprasza do Modlitwy o Pokój. – Wierzymy, że „modlitwa jest bronią, którą mamy, aby dotykać serca Boga” – podkreśla Magdalena Wolnik z tej wspólnoty.
Do udziału w Festiwalu Młodych zgłosiło się ok. 360 artystów i twórców. Najliczniej Polacy – 110 osób, są także Francuzi (45), Amerykanie (23), Włosi (14) oraz Brazylijczycy (12).
Termin festiwalu to 26-29 lipca, wydarzenia będą się odbywały między katechezami a wydarzeniami centralnymi. Miejscem spotkań i występów będą sceny w krakowskich parkach, sale oraz kościoły.
Ponieważ ŚDM to moment, w którym młodzi pytają o cel życia i swoją drogę, w ramach Festiwalu Młodych powstało Centrum Powołaniowe. Tu młodzi będą mogli poznać różne drogi realizacji powołania i w efekcie znaleźć klucz do jego rozeznania. Prezentowana będzie działalność różnych organizacji katolickich i wspólnot, a także czterech akademii: Boga, Rodziny, Pracy i Miłosierdzia. To tu będą mogli wysłuchać świadectw o odnajdowaniu powołania. Centrum Powołaniowe będzie działało w dniach 26-29 lipca. Obecnych tu będzie 160 wspólnot. Najwięcej z Polski – 61, wspólnoty międzynarodowe (46), z Francji (10) oraz ze Stanów Zjednoczonych (6).
Kolejną odsłoną festiwalu jest Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji (ICE). To miejsce, gdzie dramy, pantomimy, spektakle, koncerty, świadectwa, przepowiadanie słowa Bożego będą się przeplatać z modlitwą i kontemplacją. – Chcemy przekazać młodym dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie, a jednocześnie nawiązać taki kontakt, który w przyszłości pozwoli z nimi współpracować – tłumaczy o. Jacek Dubel, dyrektor krakowskiego biura ICE.
Swój udział w centrum zgłosiło 135 ruchów i wspólnot ewangelizacyjnych, a będzie ono trwało od 18 do 31 lipca.
Wydarzenia centralne
Będą obejmowały 4 spotkania dla wszystkich uczestników ŚDM – jedno centralne spotkanie każdego dnia. Najpierw – Msza św. na otwarcie (26 lipca), w czasie której zostanie zaprezentowana Polska jako gospodarz. Dzień później młodzi spotkają się z papieżem Franciszkiem na Ceremonii Powitania, czyli nabożeństwie słowa Bożego, i wysłuchają pierwszego papieskiego przemówienia. Piątek to dzień Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach, sobota – czas nocnego czuwania na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wcześniej jednak tego samego dnia Franciszek w sanktuarium św. Jana Pawła II wyspowiada pięcioro młodych ludzi, a po południu zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży. Niedziela – moment kulminacyjny wszystkich spotkań – to Msza św. Posłania z ogłoszeniem miejsca kolejnych ŚDM.
Wolontariusze
Są niezastąpieni. Będą nie tylko dbali o utrzymanie porządku, ale też będą obecni na każdym odcinku. Pracują od momentu, kiedy Polska została ogłoszona kolejną stolicą spotkania młodych z Ojcem Świętym. To 60-tysięczna rzesza młodych, która będzie wspierać gości z zagranicy podczas Dni w diecezjach (40 tys.) i brać udział w organizacji centralnych wydarzeń (20 tys.). Większość wolontariuszy stanowią Polacy, osoby z zagranicy to ok. 20 proc. tej grupy. Mają od 20 do 23 lat, w 60 proc. to kobiety. Mają swój portal o nazwie Góra Dobra, który ma za zadanie ułatwić komunikację, wspomagać i koordynować ich pracę.
Co będzie należeć do ich zadań? Informacja, utrzymywanie porządku, promowanie ŚDM w mediach, dbanie o ciszę w miejscach spowiedzi – tzw. strefie ciszy – czy wydawanie suchego prowiantu. Ich zaangażowanie jak zawsze nie pozostanie bez nagrody – będzie nią niedzielne spotkanie z Ojcem Świętym.
Uczestnicy
Do udziału w centralnych wydarzeniach ŚDM Kraków 2016 zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 900 tys., jak podała rzeczniczka ŚDM Dorota Abdelmoula. Dla porównania – w Madrycie zarejestrowanych było 420 tys. uczestników, a w Rio – 355 tys. Młodzi przyjadą ze 185 krajów świata. Szacunkowo podaje się, że w niedzielnej Mszy św. kończącej ŚDM może wziąć udział nawet 2 mln osób, w większości niezarejestrowanych.
Wokół ŚDM
Cały czas trwają różnorodne akcje. I tak np. powstaje niezwykły obraz Jezusa Miłosiernego, składający się z fotografii młodych ludzi, który zostanie zawieszony na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przygotowano aplikację „Pielgrzym” – mobilny przewodnik, mapa i informator w jednym, co ułatwi funkcjonowanie w czasie ŚDM. Od połowy maja działa call center, w ramach którego wolontariusze w pięciu językach odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące ŚDM. Do zaangażowania w wolontariat zachęcały koncerty chrześcijańskie Are You Ready?, a do udziału w ŚDM zachęcali jego ambasadorzy – artyści, dziennikarze, przedsiębiorcy, którzy swoim życiem świadczą o Jezusie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.