Niestety, przygotowywanie dzienników jest kosztowne i nawet największe telewizje katolickie nie mogą sobie pozwolić na utrzymanie w różnych częściach świata korespondentów, którzy mogliby na bieżąco dostarczać informacji. Agencja H2Onews chce wnieść swój skromny wkład w rozwiązanie tego problemu. Niedziela, 25 maja 2008
Dwa lata temu z okazji Światowego Kongresu Telewizji Katolickich przeprowadziłem wywiad z jednym z jego organizatorów – ks. prał. Enrique Planasem, szefem biura Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Po przejściu na emeryturę ks. prał. Planas zajął się organizowaniem katolickiej agencji informacyjnej audio-wideo o nazwie H2Onews, której celem jest dostarczanie programów telewizyjnych i radiowych katolickim stacjom telewizyjnym oraz organizowanie banku programów, które mają służyć ich bezpłatnej wymianie między telewizjami katolickimi.
Włodzimierz Rędzioch: – Księże Prałacie, dwa lata temu rozmawialiśmy na temat przyszłości telewizji katolickiej. Jakie zmiany nastąpiły od tego czasu?
Ks. Prał. Enrique Planas: – W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby katolickich stacji telewizyjnych i poprawiła się ich jakość. Kościół zdał sobie sprawę ze znaczenia telewizji, lecz problem polega na tym, że większość katolickich telewizji ma trudności z wypełnieniem czasu antenowego. Agencje katolickie, które dostarczają telewizji materiałów wideo, nie potrafią sprostać rosnącym potrzebom.
– Dwa lata temu Ksiądz Prałat wspomniał o 2 tys. katolickich telewizji istniejących na całym świecie. Ile jest ich dzisiaj?
– Tak jak już powiedziałem, liczba telewizji katolickich wzrasta z szybkością lawiny, chociaż należałoby mówić raczej o środkach przekazu audio-wideo, a nie o telewizji, ponieważ większość z nich nadaje za pośrednictwem internetu.
– Telewizja katolicka nie może ograniczyć się do nadawania programów katechetycznych i kulturalnych, powinna też dostarczać bieżące informacje z kraju i ze świata. Jak rozwiązać problem przepływu wiadomości?
– To wielki problem. Programy typu katechetycznego są zawsze aktualne, natomiast wiadomości nie. Niestety, przygotowywanie dzienników jest kosztowne i nawet największe telewizje katolickie nie mogą sobie pozwolić na utrzymanie w różnych częściach świata korespondentów, którzy mogliby na bieżąco dostarczać informacji. Agencja H2Onews, której jestem współzałożycielem i głównym koordynatorem, chce wnieść swój skromny wkład w rozwiązanie tego problemu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.