Problem to przede wszystkim środowisko piętnujące ciężarne nastolatki, to rodzice z dobrych domów pytający swoje córki z wyrzutem, dlaczego się nie zabezpieczyły, dlaczego nie wzięły globulek, kategorycznie mówiący, że muszą usunąć ciążę, bo przecież kariera, szkoła, no i co powiedzą sąsiedzi. Przewodnik Katolicki, 31 maja 2009
Mówicie o swoich potrzebach opowiedzenia się po stronie życia, wyartykułowania Waszych poglądów, które mogą stać się pomocą dla tych, którzy stają przed problemem wyboru życia. A co z odbiorem słuchaczy? Faktycznie płyta zdaje swój egzamin?
Grzegorz: Mamy dowody na to, że tak. Na płycie jest utwór „Pieśń Jezusa”, gdzie śpiewam w refrenie słowami Jezusa: „miłość moja jest bez granic/ spójrz na krzyż/ mogę znowu umrzeć na nim/ dla ciebie”.
Te słowa okazały się tak mocne, że gdy ta piosenka znalazła się na liście Muzycznych Darów, do prowadzącego listę redaktora zadzwonił człowiek, który słysząc je, odniósł ten tekst do siebie: „spójrz na ten krzyż, ja jeszcze raz podejmę się dla ciebie tego cierpienia”. Po kilkunastu latach walki z Kościołem postanowił się pojednać i poszedł do spowiedzi. Uporządkował swoje życie. To było niezwykłe świadectwo, dla nas coś niebywałego.
Julia: Choćby dla tej jednej osoby warto było nagrać tę płytę, piosenkę. Miesiące wytężonej pracy, pozostawienia wszystkiego, by powstał ten krążek, nabrały sensu przez to jedno świadectwo.
Nie czujecie, że mimo to nie idziecie trochę pod prąd, na opak całemu muzycznemu, ale nie tylko światu, walczycie z wiatrakami?
Grzegorz: Przy okazji wywiadów o płycie spodziewam się kłopotów, ponieważ media, telewizja unikają jednoznacznych, do tego niepopularnych, deklaracji.
Julia: Ale temu przedsięwzięciu poświęciliśmy się całkowicie i podobnie jak biblijny pasterz zostawia 99 owiec, by odszukać tę jedną, tak dla nas płyta ta już jest wartością przez choćby to jedno świadectwo.
Grzegorz: Może dorabiamy jakąś ideologię, ale życie to jest życie, bez względu na to czy małe, czy duże, choć prezydent czy premier odznaczają tylko za uratowanie dorosłych, a przecież to najmniejsze nie może samo się bronić. Pan Jezus powiedział: „to co uczyniliście jednemu z moich najmniejszych – Mnieście uczynili”. Musimy więc zwracać szczególną uwagę na maluczkich, bezbronnych i jeśli w uratowaniu takiego choćby jednego istnienia pomoże ta płyta, to naprawdę warto było ją nagrać.
*****
Julia i Grzegorz Kopala to małżeństwo od lat związane ze sceną muzyki chrześcijańskiej. Współtworzą Inicjatywę Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”, organizując popularne Niedzielne Wielbienie Boga oraz Poznańskie Zaduszki Jazzowe. Związani z Chrześcijańskim Teatrem „Droga” im. Jana Pawła II.
Na swym koncie mają współpracę z Salem Solo przy okazji produkcji jego płyty „I worship”. W 2005 roku utworem pt. „Janie Pawle II” zwyciężyli w Międzynarodowym Konkursie Piosenki o Ojcu Świętym w Toronto. Byli artystami ubiegłorocznego Song of Songs Festival. Ich piosenki „San Damiano” oraz „Pieśń Jezusa” zdobywały pierwsze miejsce na liście przebojów „Muzyczne Dary”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.