Kościół widzi przyszłość w młodych ludziach, bowiem to oni autentyzmem przeżywania swojej wiary potrafią zarażać innych. Tylko młodzi są w stanie zmienić mentalność świata. Przewodnik Katolicki, 10 stycznia 2010
Od 32 lat trwa „Pielgrzymka zaufania przez ziemię”, w której bracia ze Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé prowadzą młodych. Podczas poszczególnych etapów tej pielgrzymki, na kolejnych Europejskich Spotkania Młodych (ESM), odbywających się w różnych miastach naszego kontynentu, tysiące młodych ludzi gromadzą się wokół krzyża na modlitwie. Spotkania są także okazją do wzajemnego poznania się, wymiany życiowych doświadczeń i dzielenia się wiarą. To również czas radosnego spotkania młodych Europejczyków, którzy w wielu językach dają światu świadectwo o tym, że „Bóg jest miłością” i słyszą przypomnienie: „Miejcie odwagę żyć dla miłości”. Pod koniec minionego roku przybywających na 32. ESM przywitał Poznań.
Czas przygotowania
Młodzi Wielkopolanie rozpoczęli przygotowania do tego wydarzenia zaraz po powrocie z poprzedniego Spotkania Europejskiego, które odbyło się w Brukseli. Bracia z Taizé odwiedzali parafie, aby zachęcić jak najwięcej osób do wspólnego przeżywania „pielgrzymki zaufania”. Latem tysiące młodych Polaków, nie tylko z Wielkopolski, uczestniczyło w rekolekcjach we francuskiej wiosce Taizé. Natomiast pod koniec września w Poznaniu rozpoczęło działalność Centrum Przygotowań do ESM. Pracujący w nim bracia z Taizé oraz wolontariusze koordynowali pracę tzw. parafialnych ekip przygotowań, które powstały w każdej z ponad 150 parafii goszczących później pielgrzymów.
Do dobrego przeżycia ESM przygotowywali się także młodzi ludzie w całym kraju. − W diecezji lubelskiej działało 9 punktów przygotowań – mówi odpowiedzialna za jeden z nich, Kamila. − Od jesieni organizowały one spotkania połączone z modlitwą. W sumie z Lublina do Poznania na Spotkanie Młodych przyjechało nas ok. 350 osób − dodaje.
Jesteśmy razem!
Nadszedł w końcu ten długo oczekiwany dzień. Wieczorem 29 grudnia ponad 30 tys. młodych pielgrzymów zgromadziło się w dwóch największych halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), zamienionych w miejsca modlitwy. Wśród przedstawicieli 51 narodowości, tak jak się spodziewano, największą 19-tysięczną grupę stanowili Polacy. Przeszło tysiąc osób przybyło z takich krajów jak Francja, Niemcy czy Ukraina, niewiele mniej z Chorwacji i Włoch. Byli też pielgrzymi z tak egzotycznych krajów, jak Korea, Japonia, Meksyk czy Singapur. – Waszą obecność przyjmujemy jako wspaniały dar dla najstarszej diecezji w Polsce, dla wszystkich obecnych tutaj Kościołów i wspólnot kościelnych, dla Miasta Poznania i całej Polski – przyznał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, gospodarz tegorocznego ESM.
Czas przemiany serc
Każdego dnia podczas modlitw w halach MTP młodzi słuchali Słowa Bożego, śpiewali kanony i trwali w modlitewnym skupieniu wokół krzyża. To niesamowite, jak szybko w tym roześmianym wielotysięcznym tłumie, w którym mieszały się ze sobą różne języki i narodowości, zapadała cisza, kiedy tylko rozpoczynała się modlitwa. Siedząc obok siebie na ziemi młodzi wpatrywali się w krzyż i prosili Jezusa m.in. słowami śpiewanego kanonu: „Daj mi moc przyjąć dziś miłość Twą”. Tak trwali razem na modlitwie katolicy, protestanci i prawosławni. Drugiego dnia spotkania dołączyło do nich ponad 20 hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego i duchownych innych wyznań chrześcijańskich. W takiej chwili naprawdę odczuwa się siłę, jaką daje wspólnota Kościoła, w której prawdziwie obecny jest Bóg ze swoją miłością.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O św. Stanisławie Kostce rozmawiają jezuiccy nowicjusze z Gdyni: Marcin, Szymon, Jakub i Mateusz
O kryzysie Kościoła mówi się dziś bardzo wiele, choć nie jest to w jego historii sytuacja nowa.