Bezpieczna = dobra impreza

Wybierając się na imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi do dyskoteki, pubu, klubu, trzeba mieć świadomość, że w tego typu miejscach, kiedy nasza czujność jest uśpiona dobrą zabawą, czyha na nas wiele różnych niebezpieczeństw. Jak się bawić bezpiecznie? Wzrastanie, 2/2010Imprezowe wieczory kojarzą się nam z beztroską, radością i miło spędzonym czasem. Rzadko kiedy myślimy w takich sytuacjach o pilnowaniu portfeli, które mogą stać się łatwym łupem dla złodzieja albo o uważaniu na to, co pijemy. Nie namawiam was do tego, aby podejrzliwie patrzeć na każdego nowopoznanego człowieka. Pamiętajmy jednak, że łatwo stać się ofiarą wtedy, kiedy zupełnie się tego nie spodziewamy. Warto więc nie tracić głowy i stosować zasadę ograniczonego zaufania nowym znajomym, którzy wspaniałomyślnie serwują nam darmowe drinki. Bawić się dobrze to także bawić się bezpiecznie.

Narkotyki

Jednym z największych niebezpieczeństw, jakie czyhają na nas w czasie imprez w dyskotekach, klubach, pubach, a czasem także – niestety – domach znajomych, są narkotyki. I naiwne jest myślenie, że zaopatrzyć się można tylko w marihuanę. Dealerzy sprzedają, co się da, a właściwie – na co jest zbyt. A zbyt jest na wszystko. Od narkotyków miękkich po twarde: trawkę, tabletki extasy, amfetaminę, kokainę… Dostęp do substancji odurzających nie jest trudny. Wystarczy mieć pieniądze i kupić można każdy. Co gorsze, czasem można zażyć narkotyki nawet o tym nie wiedząc.

– Słyszałem, że jednym ze sposobów podawania komuś narkotyków są sytuacje, kiedy dealer umawia się z barmanem. Daje mu łapówkę, a on wrzuca do drinka, piwa albo soku narkotyki. Moja koleżanka kupiła na imprezie sok. Wypiła, wyszła na zewnątrz i po kilkunastu minutach straciła świadomość. Ktoś ją znalazł leżącą pod drzewem i rozpoznał. Zadzwonił po pogotowie. Karetka zabrała ją najpierw do szpitala, a o godz. 5 rano przywiozła do domu. Dziewczyna nic nie pamiętała. Chodziło o narkotyki – opowiada 17-letni Martin. – Jeżdżę na imprezy raz na dwa tygodnie. Po co? Po to, żeby się pobawić. Ważne jest sprawdzone, zaufane towarzystwo, zaczynając od kierowcy, który się nie upije. W każdym miejscu można poznać ciekawych ludzi, z którymi fajnie się gada. Tylko trzeba uważać. Naćpani ludzie sami szukają zaczepki – dodaje.

Alkohol i przemoc

W niektórych środowiskach alkohol jest nieodłącznym elementem zabawy. Nie ma alkoholu = nie ma imprezy. Kieliszek wina wypity przez dorosłą osobę nie jest niczym złym; wręcz przeciwnie – często pozwala łatwiej się zrelaksować i otworzyć na dobrą zabawę. Jednak tam, gdzie wódka, piwo i wino leją się strumieniami, trzeba uważać. Po pierwsze, nie można przyzwalać na spożywanie alkoholu małoletnim. Choć na barach wiszą kartki z napisem, że poniżej 18. roku życia w tym lokalu alkoholu się nie sprzedaje, często nikt się nie fatyguje sprawdzaniem dokumentów tożsamości.

Po drugie, nigdy nie wiadomo, jak czyjś organizm zareaguje na przyjęcie większej dawki alkoholu od wspomnianej lampki wina. Niektórzy po wypiciu stają się duszami towarzystwa, opowiadają dowcipy i są „nieszkodliwi” dla pozostałych. Inni nie wiedzą, co się wokół nich dzieje i mają stany lękowe. A jeszcze inni stają się agresywni. Przemoc na imprezach, o której wiele się mówi i której przypadki być może zna każdy z nas, bardzo często idzie w parze z alkoholem. Nietrzeźwe osoby nie panują nad sobą i znacznie łatwiej przychodzi im zaczepianie innych, popisywanie się, wdawanie się w bójki.

Kolejną sprawą jest kultura spożywania napojów alkoholowych. – Gdzieniegdzie, jak nie podają piwa w kuflach, tylko w butelce, na parkiecie jest pełno potłuczonego szkła – jak już ktoś się napije, to nie szuka kosza na śmieci, tylko rzuca butelką gdzie popadnie – tak o wiejskiej dyskotece opowiada Martin. – Jest różnica między byle jakimi „dyskotekami”, które są zwykłym spędem ćpunów i panienek lekkich obyczajów, a dobrymi, sprawdzonymi lokalami. Wolę te drugie, bo znacznie spada tam szansa na to, że za nic dostanie się po pysku – dodaje.«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama